• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Star party - Letenka 2023

Started by Astro_fun_times, July 30, 2023, 08:52:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Vidim ja da ćemo morati da pokrenemo jedan topic u DIY sekciji - kako od jefine kineske LED plafornjere napraviti flet panel.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

nemars

August 11, 2023, 01:16:21 pm #31 Last Edit: August 11, 2023, 01:59:01 pm by nemars
Quote from: Magelan118 on August 10, 2023, 01:44:15 pm
Quote from: nemars on August 10, 2023, 12:57:16 pmIma nas jos par zainteresovanih al ne komentarisemo jer nismo sigurni jos uvek da cemo doci.

Sjajno, slobodno izrazite svoje interesovanje cak i ako niste sigurni da cete doci, to ce mozda podstaci nekoga drugog ko se takodje lomi da li da dodje da prelomi i dodje

Evo potvrdjujem :)

Dolazim ja sa 5" f/7 njutnom i devojka sa DSLR da proba prvi put da fotka bez trekinga. Pretpostavljam Andromedu, al ako imate bolje ideje za metu (Canon 600D, 50mm f/1.8 ), zanima nas da cujemo savet. Drugar sa 8" f/5 njutnom se isto najavio, i trebalo bi da povede neku ekipu ako dodje.
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

To su sjajne vesti nemars, bas si me obradovao.
Bice ovo sjajno druzenje i uzivanje u nebu.
Za metu, to ce drugi strucnjaci koji imaju iskustva sa objektivima bolje reci

@vlaiv, da, moramo.
Ja sam gledao neke diy projekte da pravim poklopac na servo motor a u njemu flat panel, da olaksam sebi, da ne moram da navijam sat u 3 nocu da ustanem radi poklopca da slikam darkove, pa posle flatove.

Siguran sam da ima jos ljudi koji bi hteli
Valjalo bi da tako neki projekat odradimo
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Aleksej

Pozdrav!

Ja sam iz Rusije, ali trenutno zivim u Novom Sadu.
Zelim da se pridruzim.
Imam ovde samo dvogled 15x70, pokusacu da vidim neke svetle objekte.

Izvinjavam se na greskama, jos uvek lose govorim srpski.

nemars

Nadam se da imas neki tronozac za njega. Ako ne, jel ima neko od ekipe neki viska? Super ti je srpski, ne brini :) Vidimo se!
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Dobrodosao Aleksej, jedva cekamo da te upoznamo.

Bice teleskopa kroz koje ces moci da gledas a ponesi i dvogled, vole ljudi i kroz njega da gledaju.

Gresaka nema, a i da ima, ima nekih koji su odavde pa grese vise nego ti dok kuckaju (a to sam ja 🤣)

Zavalimo se u stolice pa dok vrat dozvoljava gleda se, kad zaboli vrat onda neko drugi malo gleda hahaha
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Quote from: vlaiv on August 11, 2023, 12:07:49 pmVidim ja da ćemo morati da pokrenemo jedan topic u DIY sekciji - kako od jefine kineske LED plafornjere napraviti flet panel.
To nije problem napraviti koliko je problem osloboditi se obaveza kako bi se obezbedilo vreme za sve DIY projekte.

Quote from: nemars on August 11, 2023, 01:16:21 pmsa DSLR da proba prvi put da fotka bez trekinga. Pretpostavljam Andromedu, al ako imate bolje ideje za metu (Canon 600D, 50mm f/1.8 )

Ja sam pre koju godinu fotkao andromedu sa 50/1.8 i krop canonom ali sam imao barndoor tracker. Moze i bez trackera ali sa jako kratkim subovima (5s) i jako visokim ISO i svako malo da se ponovo centrira kadar.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Aleksej

Quote from: nemars on August 11, 2023, 02:23:00 pmNadam se da imas neki tronozac za njega. Ako ne, jel ima neko od ekipe neki viska? Super ti je srpski, ne brini :) Vidimo se!

Imam monopod, mislim da to ce biti bolje za dvogled. Jos nemam mnogo iskustva sa nim.

Quote from: Magelan118 on August 11, 2023, 02:24:52 pmDobrodosao Aleksej, jedva cekamo da te upoznamo.

Bice teleskopa kroz koje ces moci da gledas a ponesi i dvogled, vole ljudi i kroz njega da gledaju.

Gresaka nema, a i da ima, ima nekih koji su odavde pa grese vise nego ti dok kuckaju (a to sam ja 🤣)

Zavalimo se u stolice pa dok vrat dozvoljava gleda se, kad zaboli vrat onda neko drugi malo gleda hahaha

 ;D Hvala
Potrazim i stolice da mogu duze da gledam. Inace vrat zaboli za pola sata 🤣


nemars

Quote from: CyberianIce on August 11, 2023, 02:39:58 pmJa sam pre koju godinu fotkao andromedu sa 50/1.8 i krop canonom ali sam imao barndoor tracker. Moze i bez trackera ali sa jako kratkim subovima (5s) i jako visokim ISO i svako malo da se ponovo centrira kadar.

Mi smo gledali neke alate i zakljucili da je najbolje da koristimo ISO 6400 i 2s subs. Jel ima neki dobar razlog da idemo na 5s? Ako sam dobro razumeo 2s je da ne bismo imali razvucene zvezde nego tackaste.
SW Newton 130/900 EQ2

CyberianIce

Da, rule 500

Podeli se 500 sa fokalnom duzinom objektiva, u ovom slucaju to je 500 / 50mm = 10s ali posto je to ekvivalent za 35mm senzore, a 600D je krop, onda se taj broj dodatno podeli sa 1.6 (krop faktorom) i dobija se 6.25s. To je maksimalna ekspozicija do koje ce zvezde biti koliko-toliko tackaste (ili tolerantno izduzene).

ISO vrednost birate tako da ne oversaturirate nista na slici, ni zvezde ni pozadinu i da se nadje neki kompromis sa kolicinom shuma. Obicno se nikada ne ide na masimalan ISO pa sam zato rekao 3200.

Podaci za taj senzor dati su u sledecoj tabeli, odakle se vidi da je DR drasticno pada od 1600 na dalje:

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Imaju stolice u Jysk-u.
Nisu udobne ali nisu ni skupe hahaha
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Bravo Magellan!!
I see that a great and large team is gathering. I'm really sorry that I'll miss it! :(
I wish all of you to enjoy yourselves and to "catch" as many Perseids as possible!

Astro_fun_times

Dont you worry buddy, i have a feeling that people who will be joining us will get addicted to star parties, just like we did, and they will keep on joining us on next ones so you will have opportunities to enjoy in a large star party (minus the meteor shower, at least for this year that is).

But you will be greatly missed on this one, for sure.

I am not sure why we switched to using english, i guess because of our foreign friends, this star party will be so international hehe

I cant wait to meet you all up there
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Par saveta, ponesite nesto toplije da obucete jer sam sinoc bio napolju i bilo je pohladno.
A s obzirom da necemo igrati kolo po livadi da se zagrejemo, ponesite nesto toplije da obucete.

Takodje, moja preporuka su neke cipele, opet i zbog hladnoce ali vise jer je ta livada malo manje uredjena od same Letenke.


A few advices for your foreign friends, take with you some warmer chothes to put on as the night gets colder.
Also id recommend shoes instead of sneakers/joggers.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Time of the meetup is flexible, between 8-9PM

See you there

Nacicemo se gore izmedju 8-9 sati

Vidimo se gore
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2