• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skyoptics teleskopi

Started by Fygaroo, August 12, 2023, 04:13:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fygaroo

Ponovo se upalila zelja za teleskopom pa me zanima jel neko ima iskustva sa Skyopics teleskopima.

Hteo bih ovaj model da kupim Skyoptics teleskop BM-900114 EQ-III.

Astro_fun_times

Pripazi kakvo je ogledalo na njima, da nije sverično, onaj "bird jones" dizajn koji svi pljuju.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Ljubo

Solidan teleskop za upoznavanje sa osnovnim objektima na nebu - praktično istim teleskopom (samo stariji model) sam upoznao sve Messier-ove objekte.

Ima slična tema sa preporukama baš za ovu vrstu teleskopa, o kojima smo pisali prije desetak godina ovdje na forumu. Pošto se radi o "sporijem" teleskopu (koji daje tamniju sliku), optimalno je posmatrati magline i galaksije po mogućnosti na tamnijim lokacijama - bez previše svjetlosnog zagađenja.

Takođe, zaobići prevelika povećanja, jer ovaj teleskop nije dizajniran za njih.

EQ-III montaža zahtijeva vremena da se privikne na nju, pa bi bilo dobro da uz ovaj model ide i solidno uputstvo kako se ona koristi. Ako ne, onda potražiti na netu "ekvatorijalna montaža teleskopa".

polumasni_kreker

August 12, 2023, 08:49:39 pm #3 Last Edit: August 12, 2023, 08:56:40 pm by polumasni_kreker
114/900 ima sfericno ogledalo, ali zbog f/7.9 odnosa je prakticno zanemarljivo sto je sfericno ogledalo. Ima neka jednacina koja to odredjuje nmg sad napamet da je se setim ali ako me secanje dobro sluzi za sfericno ogledalo od 114mm minimalni f odnos je tipa 7.6, tkd ovaj konkretni model je skoro istih performansi bilo parabolicno ili sfericno ogledalo.

edit: nasao sam formulu, F=(3.55*D)^1/3, treci koren od proizvoda precnika ogledala u milimetrima (D) i konstante 3.55, ispada da je za sfericno ogledalo precnika 114mm minimalni f odnos 7.4

izvor: https://www.telescope-optics.net/reflecting.htm
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Fygaroo

Ovaj sam nasao za neki 32k dinara i mogu da ga uzmem vec sutra.
Ima li preporuke za bolji u tom cenovnom rangu?
Hvala na odgovorima narode.

Astro_fun_times

Ja bih na tvom mestu pre pitao da li neko ima neki teleskop polovan da bi prodao.
Pa bolje kupiti polovan teleskop sa dobrom optikom za iste pare nego uzeti novi koji ce ti vrlo brzo biti mali.
Takodje meni je licno ekvatorijalna montaza za vizuelno tj rucno rukovanje bas neprirodna.
Nisam odmah kupio EQ vec ALTAZ montazu.
Tako da ti je moja topla preporuka da kupis ALTAZ montazu.
Ali opet, to je moje licno misljenje i preferencija sto ne znaci da bi i ti tako razmisljao.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Za oko 30K dinara, ja bih pre uzeo ovaj:

https://teleskop.rs/teleskopi-za-pocetnike/71-130650-heritage-flex-dobson-skywatcher.html

mada i taj isto ima dosta mana (recimo fokuser je vrlo rudimentaran), ali je uopšteno bolji instrument.

Ako ti veličina teleskopa i budžet nisu problem (pri tom ne mislim sumanuto mnogo više novaca), onda je model od kojeg bih počeo ovaj:

https://teleskop.rs/teleskopi-za-pocetnike/72-1521200-skywatcher-dobson.html

Što se tiče tog konkretnog teleskopa koji si naveo, zamerke bi bile sledeće:

- dolazi sa lošim okularima (kod ovih što sam naveo, okulari su za nijansu bolji)
- dolazi na jako lošoj montaži. Ne dozvoli da te zavara III u nazivu montaže - to jednostavno nije ni blizu EQ3 montaži po stabilnosti i nosivosti. Koliko vidim sa slika, to je u klasi EQ1/EQ2 montaže - što je jako klimavo za sve sem za najmanje teleskope. Ja generalno nisam ljubitelj Newton teleskopa na EQ montaži.
- nema razlike između tih teleskopa i kineskih jeftinih modela - zapravo, taj teleskop je brandran kineski model. Samo je dodat "naziv", imaš takvih teleskopa i pod drugim nazivima, recimo:

omegon:
https://teleskop.rs/reflektori-sa-montazom/896-n-114900-eq-1-omegon-reflektor.html

Skywatcher:

https://teleskop.rs/teleskopi-za-pocetnike/52-114900-eq2-luna-114-skywatcher-newton.html

s'tim da je SkyWatcher brend koji postoji od pre 2000 i poznat je i priznat od strane amatera astronoma, i ja bih preporučio njega ukoliko se odlučiš za taj model.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

polumasni_kreker

Ja bih umesto SkyWatcher-ovog dobsona 150/1200 preporučio levenhuk 150/1200

https://www.kupujemprodajem.com/sport-i-razonoda/dvogledi-durbini-i-teleskopi/levenhuk-ra-150n-dobson/oglas/138634745?utm_source=kp&utm_medium=interfejs&utm_campaign=social_share&utm_content=oglas

Bolji fokuser, bolji okulari nego skywatcher, a trunku jeftiniji

Ja imam 200/1200 model isto kupio preko kp za 600€, a trenutno cena ide od 650 do 750
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Astro_fun_times

Pitanje je i da li imas iskustva sa reflektorima (teleskopi sa ogledalom).
Mizda ti je bolje ako kupujes prvi teleskop da uzmes refraktor (teleskop sa sočivom) koji je jako lak za postaviti i za koristiti bez dodatnih zezancija koje njutn donosi.

Imaj i u vidu da je recimo njutn od 120mm sličan kao i refraktor od 80mm jer njutn ima centralnu obstrukciju (sekundarno ogledalo) koje smanjuje protok svetla.


Znam da je problem "baciti" vecu sumu u prvi teleskop, ali, svi smo bili na tvom mestu.
Ja sam kao i ti krenuo tako sa nekim budzetom od 25 000
Na kraju sam slusajuci savete iskusnijih ljudi kupio dobsona 200/1200(50 000rsd) i imam ga i dan danas i to je izuzetno dobar teleskop kojim sam se resio sto se tice vizuelnih teleskopa.
Velik je da moze dovoljno svetla da skuplja, na čvrstoj "dobson" alt az montazi je.
I za amatere i za malo naprednije korisnike je.
Jako lak za koriscenje
Malo tezi mozda, ali sa ručkom (koju moras sam nekako da namestis) daleko je lalsi za nosenje
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: polumasni_kreker on August 13, 2023, 01:22:08 pmJa bih umesto SkyWatcher-ovog dobsona 150/1200 preporučio levenhuk 150/1200

Ja sam malo skeptik što se tiče Levenhuk modela, ali moguće je da si u pravu. Izgleda kao rebrandiran GSO newton.

Ne znam koliko je bolji taj fokuser ali da, verovatno su 9mm i 25mm plossl okulari bolji od onih jeftinih 10mm i 25mm koji dolaze uz SkyWatcher (koji su opet bolji od Kellner-a koji dolaze uz gore pomenut 114/900)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ovaj hobi zna biti "poskup" medjutim, gledati da se prodje jeftinije nije i najpametnije, jer sa manje para se dobije sve u jako losijoj verziji, pa onda moras deo po deo da menjas da bi bio upotrebljiv i zadovoljan njime.
Ili da ga koristis i nerviras se jer te zezaju klimava montaza, los fokiser, ne moze da se kolimira dobro itd...

Nekad je "jeftinije" kupiti skuplju stvar u startu nego kupiti jednu losiju koju ces kasnije morati da menjas za tu skuplju koji si mogao odmah da kupis i preskocis taj korak frustracije izmedju a i sacuvas malo para u procesu jer kupujes samo jedan teleskop.
Ja sam se time vodio kad sam prvi kupovao i nisam se pokajao
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

polumasni_kreker

Quote from: vlaiv on August 13, 2023, 01:41:32 pm
Quote from: polumasni_kreker on August 13, 2023, 01:22:08 pmJa bih umesto SkyWatcher-ovog dobsona 150/1200 preporučio levenhuk 150/1200

Izgleda kao rebrandiran GSO newton.


I jeste gso, nego ja imam model 200/1200, a on dolazi sa ventilatorom na primaru, 1:10 2" fokuserom, 9mm 1.25" i 30mm 2" okularima, 8x50 finderom. A sad vidim da ovaj 150/1200 ne dobija bas tolki upgrade u odnosu na skywatcher ali mi je levenhuk drazi idalje
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Yagodinac

Quote from: vlaiv on August 13, 2023, 01:41:32 pmNe znam koliko je bolji taj fokuser ali da, verovatno su 9mm i 25mm plossl okulari bolji od onih jeftinih 10mm i 25mm koji dolaze uz SkyWatcher (koji su opet bolji od Kellner-a koji dolaze uz gore pomenut 114/900)

Nisam 100% siguran za sad, ali ranije su svi SW dolazili sa 10+25mm Kellner okularima. Jedino ako su ih skorije zamenili Ploslima.
Mada objektivno, to je sve vrlo mala razlika, jedan element gore/dole. Kao stojadin i jugo :-)

Astro_fun_times

25mm na SW nosi oznaku "25mm MA"
Modified ahromat ako se ne varam.
Svakako ti okulari sto se dobijaju su tu samo da bi imao nesto da koristis za pocetak, da bi uopste mogao da koristis teleskop, oni se moraju zameniti( ne moraju ali preporucljivo je uzeti neke malo bolje) boljim.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Hvala za informacije, sada se lomim izmedju levenhuk 150/1200 i SW dobson 153/1200.

Kada se odlucim za model posle samo ostaje da nadjem nacin i slazem zenu za cenu.