• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skyoptics teleskopi

Started by Fygaroo, August 12, 2023, 04:13:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Quote from: Fygaroo on August 14, 2023, 02:47:48 pmposle samo ostaje da nadjem nacin i slazem zenu za cenu.

"Par stotina" / "par desetina" eura uvek bolje zvuči nego 500e ili 60eura :D, ako to išta pomaže
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Dobar izbor, 150tka je solodan teleskop a uzivaces u planetama sa njim.

Vlaiv uvek ima vrhunske savete i informacije hehe
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Dobre vesti, ubedio sam zenu i klinca.
Klinac zna vise o svemiru od mene pa je bilo lako ubediti ga da zeli teleskop za poklon a zenu sam ubedio da je teleskop vise za klinca nego za mene.

Nisam bas ponosan na sebe ali uglavnom kupujem teleskop.

Nasao sam skywatch 150/1200 na sajtu www.olimpsport.rs/ pa me zanima jel je to ok sajt za porucivanje?

Nije mala suma a nisam nikad porucivao tamo, ima ga i na sajtu https://teleskop.rs/ ali je malo skuplji.


Astro_fun_times

Odlicnu odluku si doneo i neces se pokajati.
(Osim što ćeš se posle pokajati sto nisi uzeo 300mm hehe, šalim se)

Nema razloga da sajt ne bude ok, i pre dve godine kada sam ja tražio teleskop sajt je postojao. Da je neki lažni pročulo bi se već jer prodaju širok asortiman robe.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Koji okular predlazete da kupim uz skywatcher dobson 150/1200 posto pisete da ovi sto dolaze uz njega nisu nesto.
Da vidim i kupim to malo kasnije.

vlaiv

Quote from: Fygaroo on August 15, 2023, 09:39:32 pmKoji okular predlazete da kupim uz skywatcher dobson 150/1200 posto pisete da ovi sto dolaze uz njega nisu nesto.
Da vidim i kupim to malo kasnije.

25mm koji dolazi uz teleskop je skorz upotrebljiv. 10mm nije baš nešto.

Ja bih krenuo sa 32mm Plossl i recimo nešto za planete - tipa 8mm ili 12mm plossl. Problem sa plossl okularima je taj što im eye-relief zavisi od njihove fokalne dužine.

Znači, povećanje je fokalna dužina teleskopa podeljena sa fokalnom dužinom okulara. Recimo 8mm plossl bi dao 1200 / 8 = x150. To je sasvim pristojno povećanje za mesec i planete.

Eye-relief je distanca na kojoj se treba držati oko prilikom gledanja kroz okular. Bitna je zbog par stvari - prvo je nošenje naočara, ako se nose naočari prilikom posmatranja (nije neophodno da se nose ukoliko nemaju cilindar nego samo dioptriju, tada fokuser kompenzuje za to) onda eye-relief mora biti bar 15-20mm da bi se ugodno moglo posmatrati - da načare nisu pritisnute uz okular.

Drugi deo je komfor. Neko jednostavno ne može da se navikne da mora da prisloni oko dublje. Neki okulari imaju toliko mali eye-relief (par milimetara) da posmatranje sa njima izgleda kao čkiljenje kroz ključaonicu.

Kod plossl okulara eye-relief je oko 2/3 fokalne dužine. Znači da već ispod 8mm počinje da bude jako tesan.

Ukoliko će biti problem sa eye reliefom (a to se može testirati na 10mm koje dođu uz teleskop), onda bih preporučio

https://www.firstlightoptics.com/bst-starguider-eyepieces/bst-starguider-60-8mm-ed-eyepiece.html

kao budžet varijantu u toj fokalnoj dužini (ima i 12mm verzija i 5mm - ta poslednja će verovatno dati previše uvećanja u većini slučajeva)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

nemars

Quote from: vlaiv on August 15, 2023, 11:02:23 pmUkoliko će biti problem sa eye reliefom (a to se može testirati na 10mm koje dođu uz teleskop), onda bih preporučio

https://www.firstlightoptics.com/bst-starguider-eyepieces/bst-starguider-60-8mm-ed-eyepiece.html

Videh na nekoj temi ranije da isto preporucujes ove okulare za high power budzet opciju. Ja sam na astroshopu naleteo na Artesky ED seriju koja mi deluje kao rebrendiran BST pa me zanima jel to isto? Takodje, razmatram da u nekom momentu uzmem 5 i 8mm iz te serije za moj 5" f/7 njutn. Jel to ok opcija?
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Iz nekog mog iskustva a i licne preferencije, najvise mi atmosfera dozvoljava uvecanja od oko x200.
Na mom dobsonu koji ima 1200mm fokalnu duzinu, to uvecanje mi daje okular od 6mm
1200/6=200x

150x mi nekako ne daje to zadovoljstvo.

Takodje, bih preporucio 32mm plossl okular za šire vidno polje i manje uvecanje, takodje, za lakse trazenje i orijentiranje.

Ja sam kupio sa Aliexpress-a i Celestron 8-24mm zoom.
Nije skup, kao neki okular je cenovno, a daje fleksibilnost uvecanja.

Ne treba se odmah trositi na okulare.
To sto dolazi sa teleskopom ce raditi posao.
Prvo malo gustiraj njih pa ces onda videti sta bi ti vise odgovaralo.

Takodje, moja ti je preporuka da mozda dodjes na neki od sledecih star partija gde ces mocu da testiras neke druge okulare pa ce ti to dati predstavu koji ti vise odgovara, sto se tice uvecanja i eye relief-a
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

spadej

Quote from: Fygaroo on August 15, 2023, 04:46:30 pmNasao sam skywatch 150/1200 na sajtu www.olimpsport.rs/ pa me zanima jel je to ok sajt za porucivanje?


Pogledao sam malo sta imaju u ponudi, posebno me zanimao SkyWatcher 150/750 na EQ3. U opisu tog teleskopa stoji da ima Crayford fokuser, i objasnjeno je u cemu je razlika izmedju tog fokusera i onog sa zupcastom letvom.
A onda u specifikaciji navode da je "Fokuser 31,7 zupčasta letva".
Koji onda fokuser ima taj teleskop?? Razlika je ogromna.

Meni je ta "slucajna greska" u opisu dovoljna da izazove sumnju i osecaj da kupujem macku u dzaku. A nije jedina, u opisu drugih teleskopa takodje ima nebuloza.

Da li si ti odabrao 150/1200 refraktor ili 150/1200 dobson?

Prvi je preskup i sigurno ne vredi te pare. Ako ti je izbor 150/1200 dobson, za njega pise da ima parabolicno ogledalo, ali ne i koji je fokuser (Cryford ili zupcasta letva). Pozovi telefonom i proveri sta kupujes. I obavezno trazi garanciju i mogucnost da vratis robu ako nije sve kako je navedeno u specifikaciji. Ako ogledalo nije parabola, kao sto pise, onda bezi od toga.

vlaiv

Quote from: nemars on August 16, 2023, 05:14:10 amVideh na nekoj temi ranije da isto preporucujes ove okulare za high power budzet opciju. Ja sam na astroshopu naleteo na Artesky ED seriju koja mi deluje kao rebrendiran BST pa me zanima jel to isto? Takodje, razmatram da u nekom momentu uzmem 5 i 8mm iz te serije za moj 5" f/7 njutn. Jel to ok opcija?

Da, to su ti. Ima ih i kod Teleskop expressa u nemačkoj pod nazivom TS ED (ali su tamo najskuplji).

Dobra fora kod FLO-a je što za naručena dva dobiješ popust od 10% (a za više ovih okulara i veći popust), ali ne znam kako ide sa našom carinom.

Jedan okular kad se naruči sa poštarinom izađe oko 65 eura a to je ispod 70e pa se valjda onda ne plaća carina (i porez?), a dva bi izašla preko 100e pa se onda možda plaća.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Fygaroo

Quote from: spadej on August 16, 2023, 09:06:03 am
Quote from: Fygaroo on August 15, 2023, 04:46:30 pmNasao sam skywatch 150/1200 na sajtu www.olimpsport.rs/ pa me zanima jel je to ok sajt za porucivanje?


Pogledao sam malo sta imaju u ponudi, posebno me zanimao SkyWatcher 150/750 na EQ3. U opisu tog teleskopa stoji da ima Crayford fokuser, i objasnjeno je u cemu je razlika izmedju tog fokusera i onog sa zupcastom letvom.
A onda u specifikaciji navode da je "Fokuser 31,7 zupčasta letva".
Koji onda fokuser ima taj teleskop?? Razlika je ogromna.

Meni je ta "slucajna greska" u opisu dovoljna da izazove sumnju i osecaj da kupujem macku u dzaku. A nije jedina, u opisu drugih teleskopa takodje ima nebuloza.

Da li si ti odabrao 150/1200 refraktor ili 150/1200 dobson?

Prvi je preskup i sigurno ne vredi te pare. Ako ti je izbor 150/1200 dobson, za njega pise da ima parabolicno ogledalo, ali ne i koji je fokuser (Cryford ili zupcasta letva). Pozovi telefonom i proveri sta kupujes. I obavezno trazi garanciju i mogucnost da vratis robu ako nije sve kako je navedeno u specifikaciji. Ako ogledalo nije parabola, kao sto pise, onda bezi od toga.

Vec porucio, dobson je u pitanju.
Sad sta je tu je ali se nadam da je legit.

vlaiv

Quote from: Fygaroo on August 16, 2023, 12:24:48 pmVec porucio, dobson je u pitanju.
Sad sta je tu je ali se nadam da je legit.

Sigurno jeste. Ne postoje kopije SkyWatcher-a, a i većina tih online prodavnica radi drop šiping. Znači da ne drže robu nego kod njih naručiš a oni proslede glavnom dobavljaču i uzmu neku maržu za to.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Fygaroo

Quote from: vlaiv on August 16, 2023, 12:55:45 pm
Quote from: Fygaroo on August 16, 2023, 12:24:48 pmVec porucio, dobson je u pitanju.
Sad sta je tu je ali se nadam da je legit.

Sigurno jeste. Ne postoje kopije SkyWatcher-a, a i većina tih online prodavnica radi drop šiping. Znači da ne drže robu nego kod njih naručiš a oni proslede glavnom dobavljaču i uzmu neku maržu za to.

Hvala, vec sam poceo da se brinem.

Astro_fun_times

Cestitam na kupovini telelskopa, odlican izbor
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Quote from: vlaiv on August 16, 2023, 12:07:59 pmDobra fora kod FLO-a je što za naručena dva dobiješ popust od 10% (a za više ovih okulara i veći popust), ali ne znam kako ide sa našom carinom.

Sa našom carinom je lutrija :) ali principijelno: ako je ispod 50€ ne plaća se 10% carina. PDV od 20% se uvek plaća.
Računica je sledeća: (Cena robe + cena poštarine) x 1.1 (ako je preko 50€) x 1.2 + troškovi carinjenja koji su najjeftiniji ako ide preko Pošte (bude između cca 300-600din). Treba paziti ako je slanje preko internacionalnih kurira (DHL, UPS....) onda to dođe ovde kod špeditera pa ti oni naplate troškove carinjenja koji se kreću oko 3000-5000din!!!

E sad, ako je neka mala vrednost (to je obično kada se naručuje sa Aliexpres-a, pa oni stave neku beznačajnu cenu, a ovi na carini ne mogu da shvate o čemu se radi, pa poveruju) onda se ne plati ništa.
Magelan je stručnjak za ta pitanja :)