• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skyoptics teleskopi

Started by Fygaroo, August 12, 2023, 04:13:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Quote from: mboskovic on August 16, 2023, 10:51:19 pmE sad, ako je neka mala vrednost (to je obično kada se naručuje sa Aliexpres-a, pa oni stave neku beznačajnu cenu, a ovi na carini ne mogu da shvate o čemu se radi, pa poveruju) onda se ne plati ništa.
Magelan je stručnjak za ta pitanja :)

Unazad godinu dana sam naručivao jedno 7-8 puta sa Aliexpress-a. Najskuplja stvar je bio Orbiter 2.0 extruder za 3d štampač koji je bilo oko 60eura sa poštarinom.

Ni jednom mi naši nisu dodatno ništa naplatili. Ne znam da li je do iznosa ili do toga što je sa Aliexpress-a.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Quote from: vlaiv on August 16, 2023, 11:11:54 pmNi jednom mi naši nisu dodatno ništa naplatili. Ne znam da li je do iznosa ili do toga što je sa Aliexpress-a.

Na to se odnosi ono "lutrija" :)

Astro_fun_times

U pravu je Boskovic, to je lutrija. Ali

Meni su rekli da vrednost od pteko 50(evra ili dolara) podleze i carini i pdv-u

E sad sa li je tako ili ne...
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

polumasni_kreker

August 17, 2023, 02:17:14 pm #33 Last Edit: August 17, 2023, 02:23:03 pm by polumasni_kreker
Trebalo bi ovih dana (u toku sledeće nedelje vrv) da mi stigne BST StarGuider 60° 12mm koji je 45.83£ nakon što oduzmu VAT i kad se doda dostava ispada 54.96£ pa javljam kako sam prošao s carinom.

Zimus sam naručio ovaj Celestron Zoom iz opisa preko Aliexpress-a (55$) i ništa mi nije bilo dodatno naplaćeno. Tkd ko zna.
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

vlaiv

Quote from: polumasni_kreker on August 17, 2023, 02:17:14 pmTrebalo bi ovih dana (u toku sledeće nedelje vrv) da mi stigne BST StarGuider 60° 12mm

Nadamo se prvim utiscima!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Quote from: polumasni_kreker on August 17, 2023, 02:17:14 pmTrebalo bi ovih dana (u toku sledeće nedelje vrv) da mi stigne BST StarGuider 60° 12mm koji je 45.83£ nakon što oduzmu VAT i kad se doda dostava ispada 54.96£ pa javljam kako sam prošao s carinom.

Zimus sam naručio ovaj Celestron Zoom iz opisa preko Aliexpress-a (55$) i ništa mi nije bilo dodatno naplaćeno. Tkd ko zna.

Ja sam taj isti zoom naricio, da li je bio 55 ili 65 dolara, tako nesto. I kazem ja kinezu da mi stavi 45 dolara cenu, misleci ajde ispod 50 je, proci ce.
Kad pracenje kaze "za carinu"
Bum, ono carina bila nesto tipa jos 1000 i nesto dinara sa pdv-om i ostalim troskovima.

Nema tu pravila
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Stigao teleskop jutros, nasao sam saturn i kada sam ga video nesto mi je u grudima zaigralo.
Pokusavam da nadjem andromedu ali ne uspevam.

Eye relief mi ne smeta na ovom od 10mm pa bih uzeo mozda okular od 5-6mm ako mislite da je to ok.

mboskovic

Čestitke za novi teleskop, nek ti donese puno lepih večeri!!!
Ja bih počeo sa jeftinijim varijantama okulara. Kasnije, kada (i ako) ti oni više ne budu dobri, prodaćeš ih nekom novajliji i preći na nešto bolje i skuplje.
Recimo OVO ili taj red cene. Na Aliexpres-u (recimo ovako nešto) je značajno jeftinije ali se čeka. Naravno, puno toga ima i na stranim astro-šoping sajtovima.

Fygaroo

Hvala svima na savetima i cestitkama.

Zaboravih da pitam za filtere jesu li potrebni, probao sam Jupiter da gledam ali nekako je malo mutno i bljestavo pa se pitam da li je obavezan filter.

nemars

Svakako je jako bljestav Jupiter. Sto se tice toga koliko je mutan, zavisi od uvecanja, atmosferskih uslova, kao i kolimacije teleskopa. Moguce da teleskop koji ste tek kupili nije lepo kolimisan (kalibrisan). Ako niste apsolutno sigurni da je to u pitanju, topla preporuka da se ne igrate sami za pocetak nego da proverimo na nekom zajednickom okupljanju.
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Stavi 10mm okular, centriraj na Vegu i onda izbaci iz fokusa u oba pravca.
Trebalo bi da krugovi koje dobijes budu koncentricni, ako nisu, ako je elipsasto, kolimacija ne valja.

Svakako je Jupiter jako svetao, sa vecim uvecanjem i on postaje tamniji.
Ja sam kupio varijabilni filter za potamnjivanje, koristim ga za mesec jer mesec oslepi oko koliko sija.

Nemoj sad na filtere da mislis sem eto tog varijabilnog, to ti je moja preporuka.
Vecina tih filtera ne igra neku ulogu po meni.

6mm je odlican okular, na tvoji fokalnu duzinu daje 200x uvecanje, kao i kod mene, i to je neki sweet spot.
Preko toga vec atmosfera ne dozvoljava previse da se ide, a ti na 150mm aperture kao ne bi trebao da ides preko 300x uvecanje.

Proveri kolimaciju preko zvezde, pogledaj neki barlow i eventualno zoom okular i ne treba ti vise nista, dok ti apetiti ne porastu i ne vidis sta se tebi licno vise svidja.

Nismo svi isti.

Ja volim velika uvecanja, neko drugi voli  mala uvecanja sa širokim vidnim poljem.


Nemoj se zaletati u kupovinu nove opreme (okulara) a jos nisi sam sebe upoznao i video sta ti odgovara a sta ne.

Dodji na star party, probaj druge okulare, filtere, vidi da li ti igra ulogu pa ces lako ti to posle kupiti.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

polumasni_kreker

Ja sam baš iz tog razloga odmah uzeo zoom, nisam znao koje će mi uvećanje najviše prijati, a zoom mi pruža sve od 50x do 150x. Pa sam nakon dobrih 6 meseci upotrebe skontao da najviše koristim uvećanje 100 na zoom-u odnosno 12mm. I onda sam upao u potragu za nekim 12mm okularom i na kraju se odlučio za BST StarGuider jer sam video da apsolutno svi hvale tu liniju okulara. Tkd sad kad stigne i kad budem sledeći put išao u selu, javljam utiske.
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Astro_fun_times

A koje uvecanje koristis za planete?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

polumasni_kreker

August 18, 2023, 12:26:51 pm #43 Last Edit: August 18, 2023, 12:32:20 pm by polumasni_kreker
Naravno 100x koristim za većinu DSO, izuzetak su planetarne magline (150x i više), za planete volim da nagruvam uvećanje koliko mi atmosfera dozvoli, a u mom slučaju mi dozvoljava maksimalno uvećanje koje mogu da postignem od oko 375x, to je vrv malo manje posto za to uvećanje koristim zoom na 8mm i 2.5x barlow, a kod barlowa taj faktor je retko kad 100% tačan (tkd to vrv bude oko 350x). I zapravo dobijam jako oštre slike na tom uvećanju, jupiterovi meseci se već vide kao disk (zvezde u okolini fokusiram na budu pinpoint tkd znam da je dobro fokusirano), dok jupiter vidim savršeno oštro, isto važi i za saturn.

Msm ne gledam planete toliko često ali kad ih gledam, volim da ih vidim hahahhaha, nekad ih gledam i na 150 bez barlowa, nekad barlow + 12mm zoom (250x),
al recimo najbolje poglede na jupiter i saturn sam imao zimus, saturn na 150x, a jupiter na 375x
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Astro_fun_times

Ti imas srece ako atmosfera dozvoljava tolika uvecanja
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2