• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skyoptics teleskopi

Started by Fygaroo, August 12, 2023, 04:13:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

polumasni_kreker

Selo okruženo šumama, nema puno vazdušnih turbulencija, jeste da je bortle 4 (zbog Lajkovca u blizini) ali atmosfera je izrazito mirna, kako preko zime tako i preko leta.

Mesec isto gledam ponekad na tih 375x i nenormalni detalji se vide
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Astro_fun_times

Aaa ok, ja citam pise Zemun, reko kako...
Ali ima dosta jet streamova iznad nas pa i to utice na seeing.
Goran i ja smo samo jednom isli sa Letenke na uvecanja od 450-500 čak, ali obicno je to oko 200-250 da je komotno bez puno igranja atmosfere.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

polumasni_kreker

August 18, 2023, 12:51:22 pm #47 Last Edit: August 18, 2023, 01:01:46 pm by polumasni_kreker
Evo dodao sam Pepeljevac u lokaciju hahahahha

Meni je jako žao što nikad nisam bio na Letenci, hteo sam da dodjem na maraton ali mi je u poslednjem trenutku iskrsao prevoz, a za Perseide sam bio u selu i izbrojao 84 komada i čak snimio kratak timelapse od sat vremena i par komada je proletelo na snimku

Saću probati da pošaljem taj snimak

https://drive.google.com/file/d/1TLL33NPuorKTXm5Wqp0MYom2nPIKNlDf/view?usp=sharing
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

vlaiv

Maksimalno korisno uvećanje je individualna stvar.

Nemamo svi isti vid.

Pogledajte na ovom linku tabelu https://en.wikipedia.org/wiki/Visual_acuity#Expression

U toj tabeli postoji kolona MAR ili ti minimum angular resolution. To je najmanji detalj koji individua sa datim kvalitetom vida može da razluči. Izražava se u ark minutima.

Znači, neko sa 20/20 vidom (ono što se obično misli da je idealan vid - ali je zapravo prosek) može da vidi detalj od jednog ark minuta.

Sa druge strane, ako pogledate ovo:



to su grafici kvaliteta vida u populaciji (gornji je meren od strane ofalmologa a donji je anketa - ljudi generalno misle da bolje vide nego što vide).

Videćete da dosta ljudi ima lošiji vid od 20/20

Sve u svemu, ako je jednoj osobi oštra slika na x200 i ta osoba ima 20/20 vid, onda će osobi sa 20/16 vidom biti dovoljno uvećanje od x160 a osobi koja ima 20/30 će slika izgledati tako na x300 povećanju.

Ja preferiram oko x1 do x1.1 povećanje u odnosu na prečnik teleskopa u milimetrima kao maksimum. Znači za 200mm aperturu, meni je idealno oko x200-x220 maksimum, naravno ako atmosfera dozvoljava.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Zao mi je sto nisi bio, ove godine je kamp bio vrhunski, veliki broj ljudi je bio.

Nemoj sledece godine da propustis

Naravno da ima dosta do vida. Teorija je teorija ali praksa je praksa.

Isto tako, iskusnije vizuelac ce videti vise detalja nego neiskusan jer zna kako da gleda, posvetice vise vremena meti, periferni vid itd
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Fygaroo

August 18, 2023, 11:26:35 pm #50 Last Edit: August 18, 2023, 11:31:39 pm by Fygaroo
Quote from: Magelan118 on August 18, 2023, 08:16:23 amStavi 10mm okular, centriraj na Vegu i onda izbaci iz fokusa u oba pravca.
Trebalo bi da krugovi koje dobijes budu koncentricni, ako nisu, ako je elipsasto, kolimacija ne valja.

Svakako je Jupiter jako svetao, sa vecim uvecanjem i on postaje tamniji.
Ja sam kupio varijabilni filter za potamnjivanje, koristim ga za mesec jer mesec oslepi oko koliko sija.

Nemoj sad na filtere da mislis sem eto tog varijabilnog, to ti je moja preporuka.
Vecina tih filtera ne igra neku ulogu po meni.

6mm je odlican okular, na tvoji fokalnu duzinu daje 200x uvecanje, kao i kod mene, i to je neki sweet spot.
Preko toga vec atmosfera ne dozvoljava previse da se ide, a ti na 150mm aperture kao ne bi trebao da ides preko 300x uvecanje.

Proveri kolimaciju preko zvezde, pogledaj neki barlow i eventualno zoom okular i ne treba ti vise nista, dok ti apetiti ne porastu i ne vidis sta se tebi licno vise svidja.

Nismo svi isti.

Ja volim velika uvecanja, neko drugi voli  mala uvecanja sa širokim vidnim poljem.


Nemoj se zaletati u kupovinu nove opreme (okulara) a jos nisi sam sebe upoznao i video sta ti odgovara a sta ne.

Dodji na star party, probaj druge okulare, filtere, vidi da li ti igra ulogu pa ces lako ti to posle kupiti.
Probao sam nocas ovo sto si mi napisao sa Vegom i dobijma lep krug ali se ne secam jesam li probao sa 25mm ili 10mm.
Nekako Jupiter kada gledam kao da gori nesto, vidim kao neka isparavanja pretpostavljam da su u pitanju atmosferski uslovi.
Vidim Jupiterove mesece pored njega.

nemars

Ako govorite o onom efektu kao kad gledate vazduh iznad vrelog asfalta, kao recimo tokom trka formule, to je turbulencija u atmosferi. Pomaze ako je teleskop proveo neko vreme napolju da se ohladi ogledalo, kao i ako niste na nekom asfaltu/kamenu ili ne gledate preko zgrada/kuca/grada. Nekad su samo losi uslovi u atmosferi i to je tako. Cisto za svaki slucaj, posto se desavalo, pretpostavljam da ne gledate iz sobe nego da iznesete teleskop napolje? :) Ako npr. gledate s prozora, onda mesanje vazduha razlicitih temperatura u sobi i napolju ispred vaseg teleskopa takodje pravi turbulenciju.
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Nemars je sve lepo objasnio.
Te stvari bi se naravno ukoliko je to moguce (a to bas i nije uvek moguce) trebale izbegavati.
Slikanje ili posmatranje sa betona, preko krovova itd.
Jer sunce ceo dan greje te povrsine i kad padne noc one su i dalje tople i isijavaju toplotu sto doprinosi tome da slika "igra"

Zato treba posmatrati svaki objekat kada je najblize zenitu (kada mu je putanja kretanja na najvišoj tački na nebu).



Evo i ilustracije kako atmosfera pravi problem za niže objekte.

Sto je objekat niži, gleda se kroz "deblji sloj" atmosfere a na sve to bliže zemlji ima vise i prašine i svega ostalog.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Fygaroo

Hvala na info ljudi, verovatno je atmosfera jer smo Jupiter gledali cim je izasao i nismo cekali da bude na najvisoj tacki.

Koji alat preporucujete za kolimaciju, posto cu i ti kad tad morati da odradim.
Sta je najbolje koristiti?

Astro_fun_times

Najlaksi za koriscenje je laser. Radi i po danu ali sto je najvaznije i po mraku.
Problem je sto oni cesto lažu jer i sam laser mora da bude kolimiran🤣

Za F6 i vizuelno kolimation cap radi posao.

Verovatno su i cheshire dobri ali ih ja licno nisam koristio
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Fygaroo

Quote from: Magelan118 on August 19, 2023, 11:20:26 amNajlaksi za koriscenje je laser. Radi i po danu ali sto je najvaznije i po mraku.
Problem je sto oni cesto lažu jer i sam laser mora da bude kolimiran🤣

Za F6 i vizuelno kolimation cap radi posao.

Verovatno su i cheshire dobri ali ih ja licno nisam koristio

Ovaj dobson 150/1200 je f7.9 ako sam dobro ukapirao tako da je doboljna i kolimation cap?
Samo nigde ne mogu da nadjem kolimation cap tako da cu verovatno morati sam da izbusim rupu u cap od focusera.

Astro_fun_times

Nadji kutiju od filmova starih, samo crnu. Paše a da ne busis poklopac
Tako sam ja
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

nemars

Ja sam pretresao celu kucu i probao svaki cep/poklopac koji sam nasao. Jedan od dezodoransa je odgovarao po velicini pa sam na sredini izbusio sitnu rupicu najmanjom burgijicom koju sam imao. To mi generalno radi posao na f/6.9. Trenutno ipak planiram da narucim ovaj cheshire ali nisam siguran koliko je precizna izrada. Najcesce posmatram sa drugarom koji ima lasekrski kolimator, tako da za sa ne zurim sa kupovinom.
SW Newton 130/900 EQ2

Yagodinac

Quote from: Fygaroo on August 18, 2023, 11:26:35 pmProbao sam nocas ovo sto si mi napisao sa Vegom i dobijma lep krug ali se ne secam jesam li probao sa 25mm ili 10mm.

Malo je to uvećanje sa 25 i 10mm da bi se videli eventualni nedostaci kolimacije, tu svaki teleskop deluje kolimiran (osim nekog koji je ispao iz kamiona). Recimo da 200-300x treba da bude početna vrednost star testa - ti treba da vidiš jasno na koju stranu i koliko odlazi centralna tačka (Ejrijev disk) nakon pomeranja primarnog.
Za kolimaciju imaj u vidu da su svi naši teleskopi u suštini recimo, da lupim sad, 90% kolimirani i da to šljaka do srednjih uvećanja praktično neprimetno. Ali da bi tvoj teleskop dao 100% detalja i kontrasta mora opako dobro da bude kolimiran i to se vidi tek na planetama preko 200x.

Astro_fun_times

Da, u pravu je Yagodinac, mora biti vece uvecanje, zato sam i rekao 10mm jer nema manji.
Za vizuelno to i nije problem sem ako nije bas bas raskolimiran a na F7.9 ce to biti i daleko manje primetno.
On ne bi ni trebao da ima kome čak.

Svakako nemoj bušiti poklopac, zbog zastite od prasine, ako nista drugi.

Ne secam se sad da li sam negde procitao ili sam bas u jednom od uputstava o kolimaciji procitao da se nadje kutija za film od foto aparata starih jer oni su bas tih dimenzija kao 1.25" okular.



A u gornjem desnom uglu se vidi i demonstracija kako treba da izgleda dobro kolimiran teleskop kada ga testiras na zvezdi sa velikim uvecanjem, kada izbacis iz fokusa
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš