• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skyoptics teleskopi

Started by Fygaroo, August 12, 2023, 04:13:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

Eto, bas o tome sam pricao.
Naravno, zavisi koliki je pritisak na samom delu koji je stampan, ali temperature u kolima su visoke.
Meni se poklopac za finder koji je i dosao sa njim, ne znam od koje je plastike, skupio jer sam ostavio teleskop napolju samo, nije cak ni u autu bio tako da se "ja sunca i toplote bojim" kad je rec o teleskopu i delovima.
Zato pomalo i strepim da posmatram sunce (naravno sa baader folijom).
Jos je Quattro cevka crna, a unutra imam zalepljen velur.
Sve se bojim da ce lepak od toplote popustiti.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Quote from: mboskovic on August 17, 2023, 11:17:09 pmČestitke za novi teleskop, nek ti donese puno lepih večeri!!!
Ja bih počeo sa jeftinijim varijantama okulara. Kasnije, kada (i ako) ti oni više ne budu dobri, prodaćeš ih nekom novajliji i preći na nešto bolje i skuplje.
Recimo OVO ili taj red cene. Na Aliexpres-u (recimo ovako nešto) je značajno jeftinije ali se čeka. Naravno, puno toga ima i na stranim astro-šoping sajtovima.
Uzeo sam ovaj okular sto si preporucio sa aliexpress od 4mm, stigao danas i klinac i ja smo zadovoljni.
Izrada izgleda mnogo bolje od ovih sto sam dobio uz teleskop a i dobro se vidi kroz njega .
Planiram 8mm i 20mm sledece.

nemars

Topla preporuka da bacite pogled na ovaj thread u vezi sa tim 4mm okulara.
SW Newton 130/900 EQ2

Fygaroo

Quote from: nemars on September 03, 2023, 12:23:44 amTopla preporuka da bacite pogled na ovaj thread u vezi sa tim 4mm okulara.
Hvala, najgore je sto mi se cini da ovaj 10mm sto sam dobio uz teleskop ne daje bolju sliku a i teze se gleda kroz njega.
Pokusacu i ovaj trik sa foruma koji si linkovao.

polumasni_kreker

Meni je stigao BST StarGuider pre dva dana, nisam imao priliku da ga testiram jer tek za mesec dana idem u selo.

Carina i pdv mi jesu naplaćeni ali manje nego što sam očekivao. Čitao sam da se osnovica za carinu zasniva na ceni artikla + cena dostave što je u mom slučaju bilo 54.96£ i carina + pdv su po to tome trebali da izađu na oko 2500 ali su iz nekog razloga za osnovicu koristili samo cenu artikla (45.83£) pa su carina + pdv izašli oko 2000.
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

Fygaroo

Ne znam ni koja im je granica jer su meni naplatili carinu za artikl koji je bio 20e, mislio sam da carina ide tek na 50e.

Koje uvecanje je sweet spot za DSO?
Ovo od 4mm (x300) sam uzeo cisto da imam za planete ali klinac voli da gleda DSO pa cu morati da uzmem nesto malo bolje.

Astro_fun_times

Quote from: Fygaroo on September 03, 2023, 12:20:57 pmKoje uvecanje je sweet spot za DSO?
Ovo od 4mm (x300) sam uzeo cisto da imam za planete ali klinac voli da gleda DSO pa cu morati da uzmem nesto malo bolje.

Tu nema jednostavnog odgovora, zavisi od mete.
Neki manji globularni klasteri se uvecaju više pa zavisno od seeinga gledas sitne zvezdice u njemu.
Andromeda je jako široka pa tu treba manje uvecanje.

Vecina galaksija je sitna a na sve to nece se videti u okularu ništa posebno, samo jezgro galaksije se vidi kao bleda mrlja i to je to.

Sve je stvar licnog ukusa, moraces da istrazis i upoznas svoj😉
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

polumasni_kreker

September 03, 2023, 01:16:12 pm #97 Last Edit: September 03, 2023, 01:33:20 pm by polumasni_kreker
Quote from: Fygaroo on September 03, 2023, 12:20:57 pmNe znam ni koja im je granica jer su meni naplatili carinu za artikl koji je bio 20e, mislio sam da carina ide tek na 50e.

Koje uvecanje je sweet spot za DSO?
Ovo od 4mm (x300) sam uzeo cisto da imam za planete ali klinac voli da gleda DSO pa cu morati da uzmem nesto malo bolje.

Uglavnom je sweet spot za dso 2mm izlazna pupila odnosno mm okulara podeljeno sa f od teleskopa, recimo u mom slučaju teleskop mi je f/6 i uzeo sam sad okular 12mm i to je 2mm izlazna pupuila (exit pupil). Na 2mm exit pupil je najbolji odnos kontrasta i uvećanja. Kažem uglavnom jer sam čitao da neki ljudi idu i niže ali ovo je da kažem najzastupljenije.

Što kaže magelan, zavisi i od ličnog ukusa i od mete, 2mm izlazna pupila je neki standard za neke ne tako male, a ni tako velike objekte. Kod mene je 2mm exit pupil 100x uvećanje, ali to nije dovoljno za mala globularna jata i planetarne magline. 12mm najčešće koristim za galaksije, magline (orion, omega), otvorena jata koja nisu prvelika (plejade i m44 su prevelika jata za 12mm).

U tvom slučaju 2mm exit pupil će ti dati 16mm okular uz uvećanje od 75x jer ti je teleskop f/8.
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow