• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Električni poklopac sa flat panelom za teleskop

Started by Astro_fun_times, August 15, 2023, 11:37:05 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

Hajde da se upustimo u ovaj projekat.
Sinoc sam malo hteo da iskoristim noc, iako danas radim, pa mi je ustajanje u 3 sata da bih samo stavio poklopac radi darkova jako tesko pao hehe
A flatove nisam ni pravio jer onako šlogiran ujutru em sam kasnio na posao, em nisam znao gde bijem.

Mislim da bi dosta ljudi bilo zaintetesovano za ovaj projekat.
Video sam 2-3 projekta ove vrste na drugim forumima.
Red je da i mi pokrenemo jedan (ili vise)

Evo par linkova pa da vidimo koji nam je bolji
https://sourceforge.net/projects/darklight-cover-calibrator/files/latest/download

https://github.com/jlecomte/ascom-telescope-cover

Siguran sam da ima jos.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

E, a imam ja pitanje.

To ti je samo za darkove?

Sa modernim DSLR aparatima ti darkovi i ne trebaju. Treba samo bias ukloniti. Na senzoru postoji određen broj piksela koji su maskirani. Mislim da je obično 16 piksela po svakom redu na senzoru. Oni se eksponiraju kad i ostali ali ne primaju svetlo, nego rade dark ekspoziciju. Onda se od svakog reda oduzme njihov prosek.

Ovaj metod radi kad nema amp glow-a na senzoru. Nije idealan ali je bolji od naknadnih darkova kada nema kontrole temperature - jer je svaki frejm kalibrisan darkom koji temperaturno odgovara (snimljen je u istom trenutku kad i sam frejm pod istim uslovima, čak i ako nije savršen nego samo aproksimacija).

Sve u svemu, ako tvoj DSLR ima ovo, a ja mislim da ima, a možeš i sam proveriti, darkovi ti ne trebaju.

Proveriš ovako: Snimiš jedan dark od 2 sekunde i jedan od 2 minuta. Učitaš raw fajlove u neki software koji meri vrednosti piksela i pogledaš average ADU na oba frejma. Ako su isti - onda je interna dark kalibracija odrađena.

Za većinu modernih DSLR-ova ovo važi i u oba slučaja ćeš izmeriti 2048ADU kao srednju vrednos (plus/minus) jer je to offset koji se koristi nakon interne dark kalibracije.

Sve u svemu, ako je to tako, onda ti ne treba gornji sistem za automatske darkove - jer ti darkovi ne trebaju, treba ti samo bias.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ja imam Canon 600D, ne verujem da je on toliko moderan.
A poklopac mi treba za sve, darks, flats, darkflats, biases imam napravljene, koristim iste.

Quote from: vlaiv on August 15, 2023, 11:51:36 amProveriš ovako: Snimiš jedan dark od 2 sekunde i jedan od 2 minuta. Učitaš raw fajlove u neki software koji meri vrednosti piksela i pogledaš average ADU na oba frejma. Ako su isti - onda je interna dark kalibracija odrađena.


Koji si ti izvor znanja a ja  neznalica koja ne moze da te pohvata ahhaha
Koji program to moze da proveri?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on August 15, 2023, 12:15:21 pmKoji program to moze da proveri?

Mislim da Siril može. Ako ne, skini DCRaw (on je iz komandne linije i služi da prebaci .cr2 u fits ili tiff) i onda učitaj u neki program koji ti daje statistiku piksela - recimo možeš ImageJ (koji možda može i .cr2 da otvori, nisam siguran).

Ako ti je sve to komplikovano - snimi dva fajla, okači negde i postavi link, ja ću ti proveriti to.

A možeš da uradiš i sledeće - uzmi neke svoje stare snimke i jednostavno stekuj bez darkova i uporedi rezultat sa stekom sa darkovima i vidi jel ima razlike i koji je bolji.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Odradicu oba pristupa kad dodjem kuci ali mi svakako treba flat panel
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

To na 600D ne radi, a posto ne radi ni na 4000D ni na 2000D, mislim da nema veze sa datumom proizvodnje nego sa tim da su ovo entry-level kamere pa nemaju taj "feature". Ono sto me nervira kod tih proizvodjaca kamera je da tehnicke informacije strogo cuvaju i da isti hardware trpaju u sve i svasta a samo preko firmware limitiraju mogucnosti, kao i uvek. To evenutalno treba probati kod nekog modernijeg dvocifrenog ili jednocifrenog EOS-a ako neko ima.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Nisam probao. Pitao sam ChatGPT i kaze da da ove kamere imaju sensor overscan region ali ga ne koriste za dark current substraction nego za nesto levo. Ali nije sto on kaze, nego se i meni cini da stak ima manje suma kad se ukljuce darkovi.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Kako god, koristio se poklopac za darkove ili samo kao poklopac, koristan je.
Jos ako ima flat panel u sebi...

Tako da se treba dati u ovaj projekat.

Cini mi se da vecina ljudi koriste servo motore umesto stepper motora.
Pitao sam zasto, kaze covek, servo motor pamti poziciju u kojoj je ostao.

To i ne igra ulogu neku po meni jer imaju dve opcije, ili je otvoren ili je zatvoren.
Mislim da servo ne igra neku posebnu ulogu (a imam jedan nema14 0.9 stepeni pa zato navijam vodu na svoju vodenicu da iskoristim taj mali motoric hehe)
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on August 15, 2023, 08:32:33 pmMislim da servo ne igra neku posebnu ulogu (a imam jedan nema14 0.9 stepeni pa zato navijam vodu na svoju vodenicu da iskoristim taj mali motoric hehe)

Mislim da bez problema može stepper + dva mikro prekidača. Jedan je za zatvorenu poziciju i drugi za maksimalno otvorenu poziciju.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Izgleda da ste u pravu.

Canon 600D ne radi automatsko oduzimanje darkova.

Na priloženim fajlovima u Siril-u:

2s srednja vrednost 2048.6 ADU
120s srednja vrednost 2056.9 ADU

Poređenja radi, izvukao sam neke darkove za Canon 750D (pre nego što sam pročitao da darkovi ne trebaju kod modernih kamera)

Bias srednja vrednost 2048.5 ADU
30s dark srednja vrednost 2048.4 ADU

Znači ako hoćete da proverite vaš foto aparat - jednostavno učitajte jedan dark i jedan bias u Siril i desno dugme na samu sliku u popup meniju ima opcija statistics.

Isključite Per CFA u gornjem ćošku da dobijete statistiku za sve piksele slike a ne po kanalima.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Znaci ipak mora poklopac za darkove.

Imam dva mikro prekidaca,stepper nema14, arduino mini, driver za stepper...

Milos Boskovic je testirao taj EL panel koji se cesto koristi u tim poklopcima i radi posao.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Quote from: Magelan118 on August 16, 2023, 06:40:45 amMilos Boskovic je testirao taj EL panel koji se cesto koristi u tim poklopcima i radi posao.
Da, ja sam svojevremano sa Ali-a uzeo ovaj: PANEL. Naravno, ima ih koliko hoćeš raznih veličina.
Ja sam mislio da je to kruto, ali to je fleksibilno, kao neka deblja folija. Mora se zalepiti za neku tvrđu podlogu.
Dosta je taman i mnogo baca na plavo (zašto??) ali verovatno može da se iskoristi. Evo primera:
1) EOS 750D @ ISO1600 1/125s + RC6" f9.0 (nemam pojma zašto nisam išao i sa sporijim expozicijama??!)

2) EOS 750D @ ISO1600 1/1600s + Samyang135 f2.0

Zašto je su tako razdvojeni kanali???

Evo primer sa ovakvom LED PODLOGOM (taj smo nekoliko puta koristili na starparty-ima):
3) EOS 750D @ ISO1600 1/1600s + Samyang135 f2.0

Astro_fun_times

Mnogi koriste bas te EL panele za flat poklopac.
Da li imaju razlicite jacine i nijanse (kao warm or cold white) to ne znam. Mozda je zato plavkast.

Ajde sad neka nam ekspert vlaiv kaze da li su ti plavkasti flatovi okay.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2