• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Poor seeing

Started by Fygaroo, August 28, 2023, 09:07:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fygaroo

Pozdrav gospodo, od prekojuce sve do sada ne mogu da gledam nista.

Sve je mutno i kao da gori, naisao sam na drugim forumima gde kazu da je u pitanju poor seeing zbog atmosfere pa bi mi znacila vasa potvrda.

Cak su i zvezde zamagljene i ne mogu da ih fokusiram.

Probao sam da uperim u zvezdu i defokusiram, vidim lep krug ali sve i dalje gori.

Evo par snimaka.

Mesec, sve oko njega kao da se kuva i nije u pitanju drhtanje moje ruke.

https://youtube.com/shorts/BEPHcXP6Ayc?si=4bYkjN7cYmjRlQyy

https://youtube.com/shorts/X2eUuOS6nss?si=-ryim_yCcGYpEqKt

A ovo je defocus na zvezdi, nije na max jer kada je na max vidim ogledalo i spider drzac.

https://youtube.com/shorts/QVwNda0cOKo?si=Gm4FQgye8WgXX-WT


vlaiv

Da, tako to obično izgleda :D

Ono što smo imali izuzetno stabilnu atmosferu par dana - to je vrlo retko. Mnogo češće je da atmosfera bude turbulentna.

Vremenom se čovek nauči da prepozna kad je dobra noć a kad je loša. Čak ni teleskop ne treba - ako zvezde mnogo "žmirkaju" golim okom kad se gleda - onda je verovatno atmosfera turbulentna.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

PavleR

Pozdrav. U pravu si, sinoc i preksinoc je seeing bio problem. Preksinoc je bio los a sinoc katastrofalan. Sinoc sam razdvajao binarne sisteme zbog mesecine i skoro sve mete sem nekoliko siroko razdvojenih parova sam morao da ostavim za neko drugo vece.

Nemoj da se nerviras oko toga, prosto ostavis posmatranje za neku drugu noc. Sto kaze Vlaiv, vremenom naucis da prepoznas odokativno da li se uopste isplatii iznositi teleskop. Ako ga izneses i vidis da su uslovi losi, posmatraj neke lake mete, velika i siroka otvorena jata na primer., upoznajes se sa objektima, sa sazvezdima. Napravis sebi neku pricu da ti ipak bude zanimljivo.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Fygaroo

Hvala ljudi, ne nerviram se ako je do atmosfere ali sam pomislio da nije nesto oko teleskopa problem.

Pre par dana cak sam i Jupiter video lepo a sada je samo vatrena kugla.

Mislim ne ni trebalo da je do kolimacije nadam se.

Astro_fun_times

Da da, to je glavni problem kod meseca i planeta, za DSO je bitnija vidljivost (transparency) nego seeing.

Iz mog zapažanja, kod nas su skoro uvek uslovi seeinga losiji od prosecnog.
Ako uzmemo skalu od 1 do 10, 1 je loše a 10 najbolje, kod nas je seeing skoro uvek 4.

Retko kad je 5.

Na sve to, poželjno je da izneses teleskop nekih pola sata do sat pre posmatranja napolje kako bi se izjednacila temperatura.
Nije bas pozeljno posmatrati stvari koje su ispod 30 stepeni altitude, ispod 30 stepeni se smatra prenisko ali sta ces kad se neki objekti nikad ne dignu vise od toga. Zato ivek treba posmatrati te objekte kao i sve ostale kada su najblize svom zenitu (tacki kada su na najvisoj tacki na nebu).

Ako teleskop izneses i odmah krenes da posmatras i u samoj cevki se javi strujanje vazduha i turbolencije koje dodatno pogorsavaju seeing.

Takodje, ovih dana je sve "gorelo" tako da kad mrak padne, povrsine su i dalje vruce i isijavaju tu toplotu, kao kad pogledas vruc asfalt.
Naravno ne bas kao vruc asfalt ali to je taj efekat isijavanja.
Zato se ne preporucuje posmatranje preko betona i krovova, iako to nije uvek moguce izbeci
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2