• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn s Novog Beograda

Started by vasja, August 29, 2023, 10:36:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Pre par večeri, kad je Saturn bio u konjukciji, zove me Kuma i pita da isteram teleskop na livadu - tu kod nas u sred bloka na Novom Beogradu. Da kumići vide Saturn. Naravno u roku od 20 min cevka je bila montirana na sred livade a pored njega se skupile radoznale komšije sa decom. Kumica je naravno prva i sva srećna opisuje kako je to ona videla u knjizi ali bi jako volela da pogleda direktno. Uz nju i njen brat sa kumom nestrpljivo čekaju da pogledaju.
Iza nje se stvorio red sa 10-ak dečaka i devojčica radoznalih da pogledaju Saturn. A tu su i poneki mama, tata ili baka. Kako ko pogleda odmah staje na kraj reda da gleda još.

Posle nekih pola sata prilazi baka sa dečakom od oko 10 godina i kaže: "pa moj unuk obožava zvezde i astronomiju, može li i on da pogleda". Naravno - rekoh - i dečak strpljivo stade na kraj reda. Kada je došao na njega red, pogledao je kroz okular i nakon par sekundi se okrenuo ka meni i lica ozarenog od sreće rekao "pa ovo je Saturn! Kako se lepo vide prstenovi!" Odmah stade na kraj reda kako bi mogao opet da pogleda.

Kad su svi pogledali Saturn jedno 4-5 puta, okrenuh cev ka mesecu koji je tada bio odmah iza četvrtine - idealan za posmatranje. Sa istim okularom od 4mm namestim terminator u vidno polje i prepustim publici da uživaju. Deci je pravo otkrovenje bilo kada sam im dao u ruke kontroler i pokazao kako da se sa ona 4 tastera "šetaju" po mesecu. Njihovoj sreći nije bilo kraja. I opet red sa sad već njih 20-ak i svako bi da pogleda opet.

Nebo na Novom Beogradu je dabogsačuva ali su Saturn i mesec bili sasvim dovoljni.

Posle jedno sat i po, na kraju zabave, sklapam skalameriju - cevku, tronožac, montažu, okulare, akumulator - jedno 50kg sigurno - i tovarim na sebe. Kuma me pita "kako te ne mrzi da vukljaš toliku skalameriju?". Ja se setim onog dečaka i njegovog lica ozarenog od sreće i odgovorim joj: "ne mrzi me"
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

mboskovic

Svaka čast Vasja!
Prelep izveštaj a sama akcija naročito. 👍🪐💫🌔

PavleR

Bas lep izvestaj i lep dogadjaj. Mlade ljude interesuje astronomija, kada im se samo prica o njoj a kamoli kada i vide objekte. Svaka cast sto si im priustio dogadjaj koji ce prepricavati, a mozda nekog od njih i navesti na put astronomije. Nesvakidasnja slika za nase blokovske livade :).
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Astro_fun_times

Jako lep izvestaj, kao da sam bio tamo sa vama.
Taj osecaj kada neko koga to zanima pogleda kroz teleskop i kad cujes ushićenje i zadivljenost onim sto vide je neprocenjiv.
Svaka cast na akciji
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

spadej

Bravo Vasja! Nadam se da ce te ta deca motivisati da potrazis i neke livade van grada. Pa da se okupimo, kao nekada ...

Astro_fun_times

Quote from: spadej on August 30, 2023, 12:31:32 pmBravo Vasja! Nadam se da ce te ta deca motivisati da potrazis i neke livade van grada. Pa da se okupimo, kao nekada ...

Sto posto podrka za ovaj komentar.
Hajde ljudi da se češće okupljamo na livadama
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vasja

Spadej, potpuno si u pravu. Ne koristim teleskop ni desetinu koliko bih želeo. Bilo bi jako lepo da se sretnemo opet na nekoj livadi pod vedrim nebom.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

spadej

Quote from: vasja on August 30, 2023, 07:43:26 pmSpadej, potpuno si u pravu. Ne koristim teleskop ni desetinu koliko bih želeo. Bilo bi jako lepo da se sretnemo opet na nekoj livadi pod vedrim nebom.

br.telefona nisam menjao, javi se ... Ako treba nabavicemo i decu  ;)

Yagodinac

Dečija sreća nema cenu. Bravo za organizatora  ;D

ε Aurigae

evo ja se javljam da organizujemo nesto po livadama beograda sa fokusom na klince.
mozemo imati vizualu i deo oko EAA.

sad ce jesen, ranije mrak, a opet ne toliko hladno.
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Marcony

Jos mi reci da je negde oko 61-64 bloka, pa da se rastuzim sto nisam bio tu i svratio sa klincima :)