• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nešto je udarilo u Jupiter

Started by mboskovic, August 30, 2023, 03:20:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mboskovic

Ovo je izgleda bilo juče.
https://twitter.com/MASA_06R/status/1696613936534360293?s=20
Ako neko bude u prilici (mada oblaci...) da baci pogled, možda se nešto još vidi?

Astro_fun_times

Vrlo interesantno. Malo mi previse deluje okruglo (ako me moje laičko oko ne vara) to sto je eksplodiralo, kao da je u odnosu na nas udarilo pod 90 stepeni u planetu
U svakom slucaju covek koji je snimio je bas imao srece.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

nemars

Potrazi snimke prethodnih udara. Meni se cini da uvek izgleda slicno, sto mi ima smisla jer verovatno eksplodira u gornjim slojevima atmosfere. Cak i da se krece recimo 100km/s i ako bljesak traje 2 sekunde, presao bi 200km za to vreme. To je svega 0.06 lucnih sekundi, pa bi nam delovalo kao tackst izvor. Nek me ispravi neko ako gresim.
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Sasvim moguce, nego je meni u sećanju kometa koja se raspala u vise delova pa udarila u Jupiter, Šumejker ako se ne varam pa se iz secanja ne secam baš najbolje da su bili tako ravnomerni udarci u atmosferu ali sasvim je moguce da si potpuno u pravu jer sam ja komentar izneo na osnovu (jako bledog) secanja na tu poznatu kometu.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

nemars

Vidim ovih dana dosta objava na ovu temu po raznim grupama. Ispostavlja se da dosta ljudi koji rade planetarne fotke svaki snimak provuku i kroz neki DeTeCt softver koji automatski odradi analizu da li je uocen udar. Ima ih izgleda cesto ali su retko ovoliko ocigledni. Ako neko zeli da downloaduje softver i provlaci svoje snimke kroz njega mozda i otkrije neki udar tako i zavrsi na ovako nekoj listi. Mislim da su rekli ljudi da nije zahtevan i da ne trosi puno resursa na racunaru, ali svakako se raspitajte ako downloadujete i koristite.
SW Newton 130/900 EQ2

mboskovic

Zanimljivo!!
Imam ja 15-tak videa Jupitera i nešto Saturna. Baš ću probati da ih provučem, da vidim šta kaže softver :)