• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolimacija

Started by polumasni_kreker, December 05, 2022, 10:28:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fygaroo

Nadam se da se necu ni zezati mnogo sa kolimacijom.
Teleskop koristim iskljucivo ispred kuce i ne vozim ga za sada nigde, imam ok pogled odavde pa se nece mnogo ni truckati.

vlaiv

Quote from: Fygaroo on August 30, 2023, 11:06:49 amNadam se da se necu ni zezati mnogo sa kolimacijom.
Teleskop koristim iskljucivo ispred kuce i ne vozim ga za sada nigde, imam ok pogled odavde pa se nece mnogo ni truckati.

Ispadne velika frka oko kolimacije, ali stvarno to nije ni blizu toliko komplikovano. Kad se čovek opusti sa svojom optikom i nauči kako radi - ti je par minuta - malo korekcije šrafcigerom na terenu. Ne treba ništa od tih "alata" za kolimaciju. To sve pomaže kada se vrši kolimacija "kod kuće" / "na stolu", ali za posmatranje ne treba - jer se kolimacija može uraditi na terenu ako je potrebno
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

To su retki slucajevi kada se refraktor kolimira, tako da to sto se "nekad moze kog nekih retkih" nije bas "merodavno".

Vecina ljidi kupuje novcano pristupacne teleskope, u ovom slucaju refraktore, kod kojih se sočiva ne kolimiraju, i generalno, u najvecoj vecini slucajeva se refraktori NE KOLIMIRAJU.

To i jeste njihova prednost, selling point, easy to use.

Tako da ti retki slicajevi gde se to mozda i moze nisu bas korisni za neke pocetnike jer samo moze da ih zbuni.
A ti skupi opticki uredjaji koji se mogu kolimovati, siguran sam da se ne kolimuju sa jeftinim cheshire eyepiece-om

A kolimacija kod sporijih teleskopa (reflektora) uopste nije problem kad se par puta uradi i kad se shvati kako ona funkcionise.
Takodje sporiji teleskop ce bolje drzazi kolimaciju od brzeg.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

September 09, 2023, 12:22:01 pm #18 Last Edit: September 09, 2023, 12:29:25 pm by Fygaroo
Danas sam probao da sredim mrdanje fokusera,kada se promeni smer totalno pomeri objekat koji gledam i mrdao je prilicno.
Sve sto sam uradio je dotegao male srafove imbusom i sada nema mrdanja.
U pitanju je rock and pinion fokuser
https://ibb.co/LJK54bv

Astro_fun_times

E super.
Da desi se da se šrafici odpuste a ako nema pritiska na cev fokusera, ili proklizava (ako nema zupcastu letvu) ili u gorem slucaju mrda se

Drago mi je da si to resio
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2