• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Polovna oprema

Started by dragan1956, November 03, 2023, 12:23:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dragan1956

Razmišljam, zašto u svetu ima puno prodaje polovnih teleskopa, montaža, okulara i druge opreme, a kod nas praktično ništa  :'( . Znam da nema puno ljudi koji se zanimaju za astronomiju, ali ipak ih ima. Neko kupi teleskop pa zaključi da nije odgovarajući, nekome ne valja okular hoće bolji, montaža,... Kao da se sve staro gurne u ćoše, umesto da se proda po povoljnoj ceni, od čega bi imao korist i prodavac i kupac. Tako bi mogli isprobati neke stvari i zadržati ako nam odgovaraju, ili prodati dalje ako ne. Svi bi bili na dobitku. Recimo, ja sam jednom ovde dao oglas za prodaju okulara, praktično nov, u pola cene (ne odgovara za moj kratkofokusni teleskop) i niko se nije javio, ni da se cenjka... Mislim da smo svi na gubitku zbog toga, razmislite koliko imate opreme koju ne koristite.
Pozdrav

vlaiv

Interesantna tema.

Nisam ni sam siguran šta bih pametno mogao da napišem, ali se iskreno osećam "prozvanim". Ne zato što je u pitanju neka prozivka, nego zato što u suštini mislim da si u pravu, mada ne znam koliko želim to da priznam.

Imam dosta opreme i što je najgore - malte ne ništa ne koristim (doduše, nadam se da se to polako menja na bolje).

E sad, ja to vidim ovako - sve od opreme mi "treba za nešto". Ništa mi nije trenutno višak. Sve što mi je bilo višak sam ili prodao ili poklonio.

Neke od stvari recimo i ne planiram da zadržim, odnosno planiram da pređem na bolju stvar. Problem je u tome što u mojoj glavi postupak ide - nabavim novo, prodam staro, a možda bi bilo bolje da je obrnuto?

Evo recimo, imam dva teleskopa koja se skoro preklapaju. 100mm F/10 ahromat i 100mm F/13 maksutov. Maksutova sam uzeo da mi bude "lunarni" teleskop - da bacim brzi pogled i zato što je lagan i kompaktan. Ahromata sam uzeo zato što sam hteo da napravim eksperiment i pokažem da je vrlo sposoban teleskop "za sve". Za posmatranje, za astrofotografiju kako DSO tako i planetarnu. U međuvremenu mi se baš svideo kao teleskop. Zamenio bih ga samo 115mm F/7 tripletom recimo.

Prosto nisam pametan.

Sve u svemu, mislim da si definitivno u pravu. Za razliku od drugi država ovde fali "moblinosti" opreme. E sad, možemo diskutovati zbog čega je tako. Nije to jedina sfera života gde nedostaje "moblinosti". Recimo mobilnost radne snage je ovde daleko daleko manja nego na zapadu. To se možda menja u poslednje vreme, i možda delom ima i isti uzrok kao slaba mobilnost opreme?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Evo, odmah sam pročešljao opremu koju neću koristiti i završila je u oglasu :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Problem je takodje i sto se do opreme često "teško dolazi" i kad se do nje dodje ne rastaje ti se od nje ili je "zavoliš" jer si ulozio u nju, imao si super momente sa njom, modifikovao si nešto na njoj pa ima neku ličnu čar, pa čak i kad nabaviš noviju drugačiju opremu pomisliš u sebi "neka je, ne traži mi hleba, koristicu i nju"...

Jeste nezgodno to što je astroberza poprilicno mrtva.
Takodje recimo na zapadu gde su kupovna moć i standard veci, više se kupuje opreme pa se onda stara prodaje.
Kod nas kad uzmes jedno, to je često jako dugo kod tebe i retko se kupuje bolje.
Malo je i hobi poskup pa samim tim "drži se tog što imaš, dosta ti je"...
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

dragan1956

Quote from: vlaiv on November 03, 2023, 06:00:06 pmEvo, odmah sam pročešljao opremu koju neću koristiti i završila je u oglasu :D

A gde je taj oglas??
Pozdrav

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Razmišljam još da stavim na prodaju i:

- 102mm F/10 ahromat za 450e (on je modifikovan sa dual speed monorail fokuserom, i mislim da može i za binovewier jer je taj fokuser kraći od originalnog)
- 102mm F/13 maksutov za 200e
- Glava AZ4 montaže za 150e

Jedini problem je što bi mi odgovaralo da se sve proda, jer tada mogu da uzmem zamenu za te teleskope i montažu.

Ako je neko u principu zainteresovan za neke od gore navedenih stvari, neka ostavi ovde komentar da znam na šta mogu da računam pa ako stavim na prodaju, imaće prioritet.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Nemoj bas sve da prodas, zaleteo si se nesto😂
Ostavi nesto i za sebe i pocni da koristis nesto od te sjajne opreme. Promeni bas letnji vazduh u jesenji u teleskopima hehe.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Mislio sam da prodam ta dva teleskopa i da uzmem ovo:

https://www.firstlightoptics.com/stellamira-telescopes/stellamira-110mm-ed-f6-refractor-telescope.html

ali kao što vidiš, razlika u ceni je pozamašna, pa bih morao rasprodati i one filtere i fioku za filtere da bih imao dobru osnovu da uzmem taj teleskop gore.

Hteo sam još i da AZ4 zamenim sa SkyTee2 montažom, al evo nešto ne vidim da će da se ljudi grabe za ono što nudim :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Samo ti to stavi na oglase. Nece se prodati preko noci ali neko ce vec naici
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Boka76

Zdravo. Dosta stvari i ja nisam uspeo prodati hd ortho 9mm sam oglasavao bar 3,4 puta i na kraju na kupujemprodajajemu sam ga prodao. Sad sam oglasio 20x80 dvogled pa ako uspem da prodam mozda uzmem 100-120mm refraktor. A strani oglasi su bruka koliko dorih i novih stvari ima za 50,60,70 posto njihove prvobitne cene. Kod madjara isto ima dosta oglasa al postarina im je najskuplja na svetu. To jedino da covek ode po to. Skoro su oglasavali 250mm orion inteliscope ispravan za 270000 ft. 80mm ed apo za 140000ft. Sve je prodato vec al uvek ima novih oglasa.

Marcony

Zato što naš čovek (u većini slučajeva) prodaje polovnu stvar po približnoj ceni nove.
A u zadnje vreme se na naše tržište plasiraju oglasi sa Ebay cenama.
Ako kupujem polovno, očekujem i polovnu cenu, shodno tržištu.

U inostranstvu je ideja - ne koristiš, prodaš da ode dalje.

Yagodinac

Najčešće gore cena polovne opreme bude oko 60% cene nove, možda i malo više ako je u perfektnom stanju. Odmah se vidi ko hoće nešto da proda. A čak se dosta po forumima ide i na poverenje: prodaju i kupuju ljudi opremu brzom poštom i to bez ikakve probe, što je nama potpuno čudno. Ali ovde se radi i malo o našoj psihologiji kupoprodaje - kad god sam prodavao auta spustio sam cenu jer sam hteo brzo da ga prodam. Gle čuda, svi su me zvali i cenu pokušavali da obore do nekog mizernog nivoa, kukali su na sve i svašta, te mnogo troši, te ovo, ono - pa sam zadnji auto na kraju i skinuo sa oglasa. Mesecima su me i dalje zvali...
E ako moram sa kolima ne moram i ne želim te iste traume da prolazim sa astronomskom ili fotografskom opremom. Ako nešto prodam onda prodam prijatelju, svakako ispod cene. Tu razliku u ceni između one za koju dajem i one koju bih možda dobio svi mi zaradimo za vrlo kratko vreme u suštini; vreme koje provedem prodajući auto tako što se svakodnevno javljam mesecima na telefon i objašnjavam - to vreme i tu energiju niko ne može da nadoknadi.

Astro_fun_times

A svi znamo, kada se nesto kupuje, ako bi moglo dzabe da se dobije, a kada se prodaje sto vise da se izvuce, ne mogu se ljudi kriviti za to.
Tu utice i faktor ponude i potraznje.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Ako se realno posmatra, ta priča od 2/3 cene novog u većini slučajeva, što se tiče astronomske opreme - nema smisla.

U većini slučajeva, oprema se ne troši korišćenjem. Dobro, možda sa mehaničke strane počnu da se vide tragovi korišćenja, ali to nije kao recimo elektronska oprema koja crkne.

Nikom još nije "crkao" teleskop od upotrebe (ono kad padne na pod pa pukne staklo - to se ne računa :D ).

Najgore što može da se desi je da se izgrebe staklo - i tada instrument stvarno gubi na upotrebnoj vrednosti, ali da li mala ogrebotina na telu teleskopa utiče na upotrebnu vrednost?

Da ne govorimo o optičkom kvalitetu instrumenta. Polovan instrument može da bude bolji od nogov što se tiče performansi a da košta dosta manje.

U svakom slučaju, jako je teško brojčano izračunati koliko sad nešto manje košta. FLO recimo često prodaje opremu vraćenu od strane korisnika - i to gotovo uvek sa 10% popusta.

Nekada je ta oprema samo otvorena i shvaćeno je da ne odgovara, a nekada je imala grešku pa je greška otklonjena od strane servisa. Ta dva slučaja svakako ne mogu da se tretiraju isto - a opet popust koji se dobije je samo 10%.

Sa druge strane - od nas se očekuje da u takvoj situaciji idemo sa bar 70% origialne cene.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC