• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Polovna oprema

Started by dragan1956, November 03, 2023, 12:23:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

To što si napisao važi za refraktore, oni drže cenu kao da su od zlata (polovni TEC su kao Ferrari, vremenom dobijaju na ceni) ali reflektori vremenom (posle 5 ili 10 godina) gube na reflektivnosti. Nije to nešto mnogo, ali ako kupim dobsona starog dve decenije aperture 10" a on prikaže sliku kao da je 8" onda pad cene itekako ima smisla. Dalje montaže vremenom ako se ne podmazuju i održavaju degradiraju svoju preciznost, ulje se stvrdne, puž onda mora da proguta te opiljke, itd. Meni je pukao šraf na tripodu EQ6 jer je, pazi sad, zarđao. Tripod je nerđajući čelik ali šrafovi nisu.

vlaiv

To za reflektore je bilo nekad.

Ovi novi sigurno mogu da izdrze duze jer imaju zastitni premaz (onaj SiO2 coating). Ranije je aluminijum oksidirao, ali ja bih rekao da reflektori proizvedeni u poslednjih recimo 10 godina nemaju taj problem (sve posle recimo 2015, mada verovatno ne mozemo tacno da povucemo tu granicu).

Ali da, mehanicki sklopovi koji puno rade se definitivno habaju i treba ih redovno odrzavati / servisirati da bi bili u najboljem stanju.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Sad mi pade na pamet, mozda je zgodno navesti godiste kod teleskopa - kao kod auta, ono koliko je presao i to? A i za montaze - presla 140 punih obrtaja :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ma nema tu pravila.
Evo ova godina, kilava strasno.
Neki koji imaju dvorista su nesto i uhvatili, drugi koji nisu u mogucnosti da koriste toliko opremu, a opet ni vreme ne dozvoljava, mozda su do 10x u toku godine koristili opremu.
Znaci, "baba ga samo malo vozila nedeljom do crkve i sredom do pijace" ali realno.
Cene su takve kakve su, jedni imaju pare, drugi proizvod, ili vam odgovara ili ne, probate da se nagodite, ako se nadje neka sredina nadje, to je to, uvek se moze kupiti novo ako nam je polovno skupo.
Ja bar tako gledam.
Nema tu sta, svaka roba ima svoga kupca.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Boka76

November 16, 2023, 09:03:16 pm #19 Last Edit: November 16, 2023, 09:53:02 pm by Boka76
Evo sad gledao opet polovnu opremu kod madjara ,pojavio se C11 xlt ko iz prodavnice 750000 ft 60posto od nove cene. Ima jos brdo ponude. Da smo u uniji  covek bi mogao samo naruciti i eto ga. U ponedeljak su oglasili jeda 150/1200evostar ahromat 3,4 puta koriscen sa dva barium okulara i 2 inchnim dijagonalom i 50mm traziocem ,bez ikakve ogrebotine na optici i tubusu , oglasili su za 480eura jos u ponedeljak je  prodat.

Boka76

November 16, 2023, 09:07:47 pm #20 Last Edit: November 16, 2023, 09:13:11 pm by Boka76
Evo linka sa fejs uka za asztobazar. Nije reklama samo da se vidi sta kod njih nude

Boka76

Neznam dal moze da se otvori link .

Boka76

Treba upisati u facebook trazioc. AstroBazár i trebalo bi da je to

Boka76

November 16, 2023, 09:52:19 pm #23 Last Edit: November 16, 2023, 10:00:03 pm by Boka76
A sto se tice uzimanja optike ovde na astroforumu u fazonu "poverenje" ja sam se vec opekao, prica je: trebalo mi je trazilac za teleskop a bilo je oglaseno na astroberzi jedan ,stupio u kontakt sa osobom dogovorili se za 5000 din , sa tim da je trazioc u ispravnom stanju bez ostecenja. Kad sam dobiopaket ,bilo je uredno zapakovano ali kad sam otvorio paket ,i izvadio trazioc ,svaki covek prvo sto ce uraditi da pogleda kroz njega , i gle cuda nigde koncanice ustvari videlo se nesto al je bilo sve pokidano ,ajd nekako sam uspeo sa jako tankim bakarnim zicama da sredim ,posle toga jos jedno iznenadjenje od fokusa nista sta god probao ispao da je tubus trazioca prekratak, pa malo odvrnuo objektiv  a nazad stavio dva prstena od 3mm i onda sam video zvezde u fokusu i koncanicu takodje. Nisam reklamirao jer kupovina preko nekog foruma je macka u dzaku. Pa tako sam ga sam sredio. I sad je funkionalan.

Martin

Quote from: Boka76 on November 16, 2023, 09:03:16 pmEvo sad gledao opet polovnu opremu kod madjara ,pojavio se C11 xlt ko iz prodavnice 750000 ft 60posto od nove cene. Ima jos brdo ponude. Da smo u uniji  covek bi mogao samo naruciti i eto ga. U ponedeljak su oglasili jeda 150/1200evostar ahromat 3,4 puta koriscen sa dva barium okulara i 2 inchnim dijagonalom i 50mm traziocem ,bez ikakve ogrebotine na optici i tubusu , oglasili su za 480eura jos u ponedeljak je  prodat.
Dobar dan, Sta Ocekivati ako zatrazite dostavu iz Madarske, sve takse i troskove?
(zao mi je ne govorim Srbski I use chatgpt)
In Ireland I have an Orion Optics (UK) 8" newtonian I wonder if it is possible to bring on plane?
Most likely pay $$$ u aerodrom?
Hvala lepo

vlaiv

Quote from: Martin on December 29, 2023, 05:01:57 pmIn Ireland I have an Orion Optics (UK) 8" newtonian I wonder if it is possible to bring on plane?
Most likely pay $$$ u aerodrom?

Hi Martin,

Most likely you won't be asked to pay anything to get your 8" newtonian thru customs if it has signs of use on it as it will be seen as personal belonging rather than new merchandise.

I can't be sure though as 8" is hardly carry on luggage size so people don't usually fly with them.

Same thing can happen on border with Hungary if you transport it yourself or ask someone to bring it to you.

I'm not sure what would happen if you use Fedex or DHL to ship it to yourself. I know they charge some additional fee for paperwork here besides transportation costs, and if item is new / purchased this will include tax and import duty, but if you ship to yourself - you might only need to fill in the statement that it is your item and new one or something like that. Best check with them to make sure.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC