• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Filteri i fioka na prodaju

Started by vlaiv, November 03, 2023, 05:59:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Prodajem sledeće stvari:

1. T2 Fioka za filtere sa 3 uloška: 1x2" i 2x1.25"

Ovo je vrlo specijalizovana stvar i služi onima koji nemaju dovoljno prostora u svom optičkom lancu (recimo ako treba da se ispoštuje 55mm a nema dovoljno prostora za stvari). Zgodna je i za one koji adaptiraju hlađene kamere na fotografske objektive.

Sama fioka je 15mm debljine. Svi navoji su jako kratki - samo oko 2mm. Za nisko profilne filtere je i treba voditi računa da će za neke filtere trebati "podloška" ako je navoj dugačak da ne bi izlazio na drugu stranu uloška jer onda neće da uđe u fioku kako treba.



U smeru kazaljke na satu, počevši od gornjeg desnog ćoška:
fioka, 2" uložak, 1.25" uložak i 1.25" uložak



Na ovoj slici se vidi koliko je fioka tanka i koliko je kratak navoj.

Pošto sam je davno koristio, sad sam probao - Baader Contrast Booster filter 1.25" lepo uđe i nema problema dok Hutech IDAS LPS P2 1.25" ne sme da se uvrne do kraja (treba oko 0.5 podloška za M28 navoj) da bi lepo ušao. Oba filtera su 7mm i oba staju bez problema i ima i par mm viška, znači verovatno staju i neki filteri sa 9mm ćelijom.

Cena za komplet 150e (kada bi se naručivalo iz TS iz nemačke, ova kombinacija bi sad koštala oko 265 eura sa poštarinom, carinom i porezom)

2. Baader Contrast Booster Filter 1.25" (vidi sliku dole gde su filteri), cena 50e

3. Hutech IDAS LPS P2 filteri - jedan u 1.25" izvedbi i jedan u 2" izvedbi. Ovo su jedni od boljih filtera protiv svetlosnog zagađenja. Zadržavaju relativno dobar balans boja.

Cena za 1.25" verziju je 150 eura, Cena za 2" verziju je 180 eura. Nije ih više moguće kupiti koliko sam video. Nova verzija P3 bi izašla 270 eura da se naručuje od FLO-a za 2" model (mada kažu da nije dostupan), Za 1.25" ne mogu da nađem u prodaji (Kod TS u nemačkoj, D1 model koji sličan P2 bi izašao 250 eura).

2" verziju bukvalno nisam ni jednom upotrebio.

Filteri dolaze sa originalnim kutijama.



Baader je u četvrtastoj kutiji a IDASi su u kružnim.

Preuzimanje može lično u okolini Novog Sada ili Rume, a može i slanje nekim kurirom.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Ovaj baader filter koliko je efikasan sa Njutnom?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: mitja on November 05, 2023, 05:15:18 pmOvaj baader filter koliko je efikasan sa Njutnom?

Ja ga lično ne bih koristio sa takvom optikom, ali mislim da je to stvar ličnog izbora.

Razlika se vidi kad se stavi filter - slika nije ista. I na recimo mesecu je malo kontrast jači, ali vrlo malo. Upečatljivije je to što mesec prestane da bude sivkast i postane malo više braon boje (zemljane nijanse).

Po meni, glavna upotrebna vrednost ovog filtera je smanjenje hromatske aberacije bez preterane izmene boja. Kada se recimo koristi žuti #8 - on dosta smanji hromatsku aberaciju kod ahromata ali naravno, sve bude žućkaste boje. Ovde se malo promeni kolorit - ali mnogo manje smeta i čovek se navikne a smanji hromatsku aberaciju.

Pogledaj ove tri slike da bi video kako izgleda sa tim (između ostalih filtera, on je drugi po redu) filterom:







Posebno obrati pažnju na prvu sliku što se tiče hromatske aberacije i na treću sliku na zid u pozadini. Znači beli zid ne bude sasvim beo nego bude vrlo slabo žućkasto obojen. Ako je siva boja u pitanju kao na mesecu - onda ona postane malo oker recimo dok se oko ne navikne.

Evo, našao sam i sliku meseca:



Contrast booster je dole levo. Gore levo je bez filtera. Na toj slici se i lepo vidi da je pojačanje kontrasta vrlo blago.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Ako je neko zainteresovan za bilo šta iz ponude gore ali mu cena ne odgovara, može da se javi sa predlogom cene.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

IDAS LPS p2 u 1.25" formatu je prodat.

Ostalo:

1. T2 Fioka za filtere sa 3 uloška: 1x2" i 2x1.25"
2. Baader Contrast Booster Filter 1.25"
3. Hutech IDAS LPS P2 u 2" izvedbi.

Cena u prvom postu, ali razmotricu i ponude sa nizom cenom.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Baader Contrast Booster i IDAS LPS P2 2" prodati.

Ostaju samo fioke za filtere ...
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC