• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Samo kamera i objektiv? Moze.

Started by areudeadyet, November 21, 2023, 12:01:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

areudeadyet

Pozdrav,
Nov sam kako na forumu tako i u svetu astrofotografije. Zaljubljenik od uvek u nocno nebo i svemir uopste. Kao i većina, prve korake načinio mobilnim telefonom, zatim slikajuci kroz objektiv teleskopa za posmatranje, pa sada trenutno sa DSLR-om.
Učim se iz dana u dan i poboljšavam (nadam se!).
Pridruzio sam se forumu jer zelim da naučim nešta novo iz ove oblasti kao i da pratim radove ljudi sa naših prostora.
U nedostatku finansija, kao i opreme, trenutno slikam samo sa foto aparatom i običnim objektivom, koji ruku na srce i nije nešto, ali to je što je...
Evo malo dosadašnjih rezultata, donesite sud valja li i šta bi trebalo popraviti u koliko je moguće sa postojećom opremom.









vlaiv

Pozdrav i dobrodošao na forum.

Ovo su stvarno odlični rezultati. Svaka čast.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

ε Aurigae

🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

PavleR

Dobrodosao na forum.

Fotke su bas dobre, svaka cast.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Astro_fun_times

Veoma lepe slike, jos kamera nije modovana. Svaka cast
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

areudeadyet

November 22, 2023, 03:15:54 am #5 Last Edit: November 22, 2023, 03:23:59 am by areudeadyet
Hvala na komentarima i dobrodoslici.

Citam postove clanova i vec hvatam neke cake za obradu slika. Super je forum, ljudi dele misljenja i iskustva, mogu se pronaci razne pametne svari i informacije. Do sad sam uglavnom posecivao strane forume i sajtove ali nase je nase. Bas je steta sto nisam ranije pronasao ovaj prostor, iz nekog meni nepoznatog razloga :)
U nedostatku vedrog neba poslednjih dana, evo malo sam se zezao u Siril-u i Photoshop-u.

Edit: da dodam podatke o slici.
Lights: 102x60sec.
Biases: 20,
Darks: 20,
Flats: 20.
ISO1600,f/5.6


Astro_fun_times

Mogu ti reci da ovo bas lepo izgleda.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

ε Aurigae

jako lepa kompozicija, ovakvu jos nisam video
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Yagodinac

Dobrodošao, fotke su super, šta drugo reći. Kako si izveo napajanje preko Powerbank-a? Jel tvoj aparat ima USB?

areudeadyet

Hvala,

Powerbank mi napaja samo dew traku, za aparat koristim dve baterije koje menjam po potrebi ako je duža sesija.

Pozdrav.

ε Aurigae

Uvek me je zanimalo, sta ako se spusti ISO na 800, a produzi ekspozicija. Npr na 3minuta, ne znam koliko je to izazovno za star adventurer.

Probao nekada?
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

areudeadyet

Probao jesam ali koristio sam pogresno Star adventurer, tj. nisam ga dobro balansirao pa sam uvek imao malo "kretanja" na slici. Sad sam malo bolje poceo da ga koristim i mislim da je izvodljivo 2-3 minuta.
Što se tiče ISO800, čini mi se da moj aparat beleži manje detalja i nekako zvezde budu blurovane zato forsiram ISO1600, mada mozda nisam bio dobro fokusirao, ko zna.
Sve u svemu, kada bude vedro testiraću razna podešavanja sa ISO i duzinom ekspozicije pa ću da okačim ovde.

Astro_fun_times

To i ja kazem😂
Testiracu sve, pa kad dodje vedra noc, ma daj samo da slikam mete, kakvo testiranje, ne secam se ni da sam pominjao testiranja😂
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

ε Aurigae

A kako dobijas ove spajkove na 4 strane ako koristis samo objektiv?
Vestacki si ih dodao?
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

areudeadyet

Quote from: ε Aurigae on November 22, 2023, 04:05:06 pmA kako dobijas ove spajkove na 4 strane ako koristis samo objektiv?
Vestacki si ih dodao?

Objektiv moze da napravi špajkove u zavisnosti koliko se zatvori blenda ali meni pravi mnogo njih a i manje svetla prima što odmah znači i da dobijam manje detalja, pa mi nekako lepše kad su samo 4 a to odradim u photoshopu.
Nekako mi sama kompozicija bude na oko lepša...
Quote from: Magelan118 on November 22, 2023, 03:18:25 pmTo i ja kazem😂
Testiracu sve, pa kad dodje vedra noc, ma daj samo da slikam mete, kakvo testiranje, ne secam se ni da sam pominjao testiranja😂
Isti slučaj 🤣
Ali mislim da vredi da se proba da bi testirao sopstveni aparat i pronašao idealne postavke.