• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Samo kamera i objektiv? Moze.

Started by areudeadyet, November 21, 2023, 12:01:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Ajde baci ovjde sliku novog setup-a da vidimo može li se to balansiranje poboljšati?

Ljubo

Ukoliko ne bi u budućnosti stavljao veće tubuse, da li si razmislio o SW GTi montaži? Ona te nova u Njemačkoj dodje 520 evrića. Plus carina, naravno. Moja je trenutno na carini.

I za tu tvoju postojeću, kao i za GTi i nov tubus, treba ti jak tronožac - da može nositi bar 15 kg nominalno. Ako koristiš neki manje nosivosti, moraš ga podesiti da mu je centar ravnoteže niže, i da ima neko touglasto ojačanje između nogara.

Ima neki rus, stavio na CN forum source fajlove za 3D-štampu harmonic drive uradi sam montažu, ali ne djeluje još uvijek da je tu sve posloženo (možda je još rana faza?), tako da prije će biti da sačekaš Vlaiv-a da to odradi kako treba.

Boris Štromar iz Zagreba, saradnik Astronomskog Magazina, prodaje montažu za 600 evra koja bi ti sugurno radila posao što se tiče praćenja - čuvena Vixen GP (made in Japan),
ali je problem kada bi krenuo da konektuješ modernu opremu (ova je sa kraja 90-ih), jer koristi Serial i Paralel portove.

mboskovic

U nemačkoj može da se uzme polovan HEQ5 za cca 1000€. Ima momci koji ti to donesu u NS/BG za cca 100€ (mislim da je 5€/kg).
Lepe fotke!!!

mboskovic

Evo sad vidim da Boski na Zvjezdarnici prodaje HEQ5 za 650€

areudeadyet

Jel moze link ka oglasu da pogledam? Hvala.

edit: nije da me mrzi da pronadjem , evo gledam i ne uspevam :(

areudeadyet

December 04, 2023, 11:32:16 am #35 Last Edit: December 04, 2023, 11:51:56 am by areudeadyet
Sad nisam siguran da li je ovo za ovaj topic ili ne jer ovo nisu slike sa objektivom!? Sinoc sam uspeo malo da slikam dok me posluzilo vreme. Uspeo sam nekako da namestim do 60sec mada sam bacio dosta slika jer je bilo po malo razmazivanja zvezda, predpostavljam vetar jer je bas bilo nenormalno vreme. Bilo bi sigurno jos bolje da sam uspeo da slikam duze ali sta je tu je.
Elem, prilazem dve slike sa dve razlicite obrade.

info
Camera: Canon EOS 2000D (stock)
Telescope: SkyWatcher Evostar 72ED + SkyWatcher 0.85x
Tracking: Star Adventurer 2i Pro
lights: 70x60sec, ISO800
darks: 30x60sec, ISO800
flats: 30x60sec, ISO800
biases: 50x1/4000sec, ISO800
edititing software: Siril & Photoshop



CyberianIce

December 04, 2023, 11:57:42 am #36 Last Edit: December 04, 2023, 12:14:05 pm by CyberianIce
Quote from: vlaiv on December 02, 2023, 02:47:06 pmZnam da nije mnogo, ali svakako nije ni džabe. 2 Stepera koštaju bar 20 eura. Kaiševi možda još 5-10eura, remenice isto toliko ili malo jače. Šta još ide? Arduino i šta još?

Zavisi gde kupujes komponente. Ako imas vremena i zivaca za aliexpres moze sve da se uklopi u oko 100 evra + vreme da se sve to zalemi i sastavi. Ako narucujes delove iz mehatrona i preko KP onda je cifra oko 200 evra. I nije samo sto dva stepera kostaju 20 evra. Vrlo je bitno koja dva stepra. OnStep ti daje slobodu da stavljas 400 step/rev ili HP stepere. Ici cak servo. Takodje zavisi koliko fensi zelis da to bude, samo set kvalitetnih kablova sa kvalitetnim konektorima izadje 20 evra, a to moze da se uradi i sa UTP kablovima za manje od 5 evra... I tesko je reci koliko bi to tacno kostalo jer bildovi su modularni i zavisi sta sve hoces da imas (da li hoces enkodere, da li hoces autohoming, limit sviceve, meteostanicu, fokusere, rotatore, PPEC, web server, hand controler, sviceve, pwm out, grejace, intervalometar, itd, sve to se opciono moze dodati u OnStep u sam kontroler). Mislim da je moj slucaj konkretan primer koliko daleko moze da se ide sa tim. Ja vozim 12kg payloada na 1000mm, brzinom od 2 stepena u sekundi, apsolutna GoTo preciznost ispod jednog minuta i kada nema vetra imam sub arcsec gajding.

U svakom slucaju OnStep je uvek isplativ. Ono sto njime dobijas fabricka resenja jednostavno ne pruzaju (a i skuplja su). Recimo razlika izmedju NEQ-5 Pro i EQ5 sa OnStepom je nebo i zemlja naravno u korist OnStep-a da ne nabrajam sad zbog cega sve. Kod Sky-Watcher samo NEQ-5/6 motori, kontroler i daljinski kostaju preko 500 evra i kod nas i u inostranstvu, dakle bez montaze, samo elektronika i motori.

Jos jedna (jeftinija) alternativa je AstroEQ (koji sam ranije koristio i jos uvek ga imam). To je vrlo jednostavno: samo Arduino Mega sa ramps šildom i dva drajvera. Na zalost to ne radi bas sa mobilnim telefonom i aplikacijama ali sa leptopm radi sve i radi savrseno - i GSS i EQMod i SynScan app.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Quote from: Ljubo on December 03, 2023, 12:50:39 pmBoris Štromar iz Zagreba, saradnik Astronomskog Magazina, prodaje montažu za 600 evra koja bi ti sugurno radila posao što se tiče praćenja - čuvena Vixen GP (made in Japan),
ali je problem kada bi krenuo da konektuješ modernu opremu (ova je sa kraja 90-ih), jer koristi Serial i Paralel portove.

Da, video sam taj oglas. Nije problem serial interfejs. USB kabel sa konverterom za to može da ne kupi za 5 evra, imam ih nekoliko i koristio sam ih i to radi besprekorno. Problem sa tom montažom je što je, konstrukcijski gledano to ista stvar kao SW EQ5, Celestron CG-5, Meade LXD75, Orion EQ-5, Bresser Mon-2, EQ Mon-2, Exos-2 (to su sve klonovi Vixen GP-a). On se u ovom oglasu oslanja na to da je ovo originalna verzija (Made in Japan) i na mit da su one puno preciznije izrade od ostalih. Mozda je mit, mozda i nije, svakako je nebitno. Ta montaza, skupa sa tom cenom ima vise kolekcionarsku nego upotrebnu vrednost. Jos ako se dobro secam, u pitanju je samo glava (bez tripoda), sto je veoma bitno, jer dobar 2" steel legs tripod je preko 200 evra koji pravi svu razliku u toj EQ5 klasi.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Ljubo

QuoteJos ako se dobro secam, u pitanju je samo glava (bez tripoda), sto je veoma bitno, jer dobar 2" steel legs tripod je preko 200 evra koji pravi svu razliku u toj EQ5 klasi.

Ima tripod. Drveni, ali odličan - meni izgleda isto Made in Japan.
Znam da nije problem Serial port (donekle), imam i sam konverter na USB, ali paralel port jeste. Bar meni, mada ne znam ni drugi neko da koristi to još.

CyberianIce

December 04, 2023, 04:43:35 pm #39 Last Edit: December 04, 2023, 04:52:54 pm by CyberianIce
To nije paralelni port. To je RS232 ali je u DB-25 kucistu (muski) pa izgleda kao paralelni (koji je isto DB-25 ali zenski) i nije nikakav problem da se to prebaci na DB-9 ili jos bolje direktno na USB. A u pravu si za tripod, ide drveni tripod u kompletu, ja ne znam koliko je verovati tim stvarima. Znam da se neki od najkvalitetnijih tripoda rade od drveta ali ja licno to nikad nebi koristio umesto čelika.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: CyberianIce on December 04, 2023, 04:43:35 pmZnam da se neki od najkvalitetnijih tripoda rade od drveta ali ja licno to nikad nebi koristio umesto čelika.

Ne znam za taj konkretan model tripoda ali Berlebach planet kojim sam zamenio HEQ5 čelični - nebo i zemlja. Ovaj drveni deluje kao da ja mogu da se popnem na njega i da mu ništa neće biti.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Taj celicni za HEQ5 je od 1.75" i on je svakako masu losiji od 2" celicnog koji ide uz CG-5 ASGT. U svakom slucaju berlebah je na dobrom glasu ali previse je to retro za moj ukus. Da sam bumer mozda...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Quote from: areudeadyet on December 04, 2023, 11:32:16 amSad nisam siguran da li je ovo za ovaj topic ili ne jer ovo nisu slike sa objektivom!? Sinoc sam uspeo malo da slikam dok me posluzilo vreme. Uspeo sam nekako da namestim do 60sec mada sam bacio dosta slika jer je bilo po malo razmazivanja zvezda, predpostavljam vetar jer je bas bilo nenormalno vreme. Bilo bi sigurno jos bolje da sam uspeo da slikam duze ali sta je tu je.
Elem, prilazem dve slike sa dve razlicite obrade.

info
Camera: Canon EOS 2000D (stock)
Telescope: SkyWatcher Evostar 72ED + SkyWatcher 0.85x
Tracking: Star Adventurer 2i Pro
lights: 70x60sec, ISO800
darks: 30x60sec, ISO800
flats: 30x60sec, ISO800
biases: 50x1/4000sec, ISO800
edititing software: Siril & Photoshop



Odlicne slike sa nemodovanim DSLR.



Sto se tice OnStep, mislim da na aliju ima za 15k neka verzija, koja, ne razumem se.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Quote from: areudeadyet on December 04, 2023, 10:29:46 amJel moze link ka oglasu da pogledam? Hvala.

edit: nije da me mrzi da pronadjem , evo gledam i ne uspevam

Izvinjavam se na kasnoj reakciji ali bejah na putu pa nisam posećivao forum izvesno vreme.
Ne vidiš ga verovatno zato što je deo foruma sa oglasima sakriven novim članovima foruma.
Ja ću staviti LINK ali nisam siguran da li ćeš uspeti da ga vidiš?
Ako ne, mogu ja cimnuti Boski-a da vidimo da li je još aktuelno.

Ljubo

@ Miroslave,

Upravo izašla nova Skywatcher montaža, veoma obećavajućih karakteristika, pogotovu ako budeš nekad radio upgrade teleskopa ka većem modelu.

Ono, ima sve što jedan astrofotograf može poželjeti u nekom srednjem rangu (to jest u klasičnom smislu, bez posebnih enkodera i napucanih dodataka koji ti i nisu nužni):

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p17596_Skywatcher-EQ-AL55I---equatorial-GoTo-mount.html