• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prodajem binoviewer

Started by Astro_fun_times, November 21, 2023, 04:15:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

Prodajem "no name" binoviewer.
Kupio sam ga davno, ali podstaknut pricom o prodaju opreme, evo i njega na oglasima.
Uzeo sam ga i zelji da uzivam u planetama na uvecanju od 200x (sa 2 okulara od 6mm i fokalnom duzinom od 1200mm u dobsonu).

Problem je nastao jer nisam mogao da nadjem fokus sa njime.
On dolazi sa nosepiece, koji ne daje uvecanje i dva barlow-a koja se šrafe kao nosepiece, jedan je x1.85 a drugi je x3
E ja sam fokus dobio sa jednim od ta dva barlow-a, da li beše x1.85 ili ovaj od x3, ne secam ce, mislim da je bio x1.85.

Ja sam racunao da posmatram mesec ili planete sa uvecanjem od 200x a sa tim barlow uvecanje je bilo x370 😂

Nisam se posle bakcao sa njim da probam sa ekstenderima da nadjem gde mu je fokus bez ikakvog barlow-a tako da je koriscen jednom samo.

Takodje, ja nisam koristio dvoglede tako da mi je tada kada sam koristio binoviewer bilo potrebno da naviknem oci, da ih "koordiniram"😂
A na sve to, x370 uvecanje nije bilo ni malo prijatno na mesecu koji je igrao kao lud.
Tako da binoviewer nije za mene a i iskreno prebacio sam se u slikanje.

Cena je 9000rsd
Ako neko zeli da proba i da se sa time igra.
Mislim da je vise predvidjen za refraktore jer oni imaju veci hod fokusera nego reflektori.






SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

PavleR

Cisto da dodam, ko ima flex-dobsone, mozda je primetio da oni imaju dva nivoa visine sekundara, tj. tubus ima dva nivoa izvlacenja. Jedan od tih nivoa namenjen je za posmatranje binoviewer-om, pa problema sa fokusom nece biti.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Astro_fun_times

Eto resenja😂

Ja nisam hteo da se bakcem sa pravljenjem nekog dodatnog nosaca primara kako bih uspeo da dobijem fokus bez barlow-a.
Resenje bi mi bilo da sam koristio tako sa barlow-om ali da sam umesto 6mm okulare uzeo 16mm ili tako nesto.
Nego me mrzelo iskreno a i presao sam na slikanje i onda...
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2