• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Motor fokuser za objektiv

Started by vlaiv, November 21, 2023, 09:20:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Radim na završnim radovima na spravi za slikanje širokog polja.

Pre nekog vremena sam imao mini seansu sa tom spravom sa terase - kompletno upravljanje na daljinu, osim fokusiranja, što je predstavljalo problem. Natrčao sam se uz/niz stepenice pokušavajući da nađem pravi fokus (sve sam radio iz radne sobe preko kompjutera/mreže osim useveravanja i fokusiranja). To je naravno dovelo do toga da ubrzam radove na motor fokuseru.

Ovo je skroz u sopstvenoj izvedbi. Znam da postoje gotova open source rešenja bazirana na arduinu, ali sam se ipak odlučio da odradim sve sam (jer je zabavno, malo lemljenje, malo programiranje mikrokontrolera, malo 3d štampa i projektovanje u FreeCad-u - ko može da odoli tome :D ).

Ideja mi je da za sada ne bude auto fokuser - već samo motorizovani fokus koji je kontrolisan preko kompjutera.

Raspberry PI će preko USB-a da kontroliše mikro kontroler (Raspberry PI Pico) a ja ću preko mreže da kontrolišem software na raspberry PI (ne remote desktop nego pravim mali server/klijent za fokuser). U nekom trenutku ću napraviti i ASCOM i INDI drajvere za to ako mi bude trebalo da ga skroz automatizujem, ali za sada će biti "ručno".

Sve u svemu, bolje u slici i reči nego samo reči, pa da krenemo:



Ovo je kućište za Nema 11 step motor (5 eura, neki rashod sa ali expressa :D - ima i malo rđe spolja ali dobro radi)

Sve je štampano sem motora i konektora - čak je i GT2 remenica štampana (i za ovu namenu radi ekstra).

Sledeće je GT2 remen:



I njega sam slikao zato što je i on odštampan :D TPU - termo poliuretan (inače poliuretan je materijal od kojeg se i pravi to remenje, mada je pravo remenje ojačano sa čeličnim ili fajberglas nitima). Odštampao sam ga da probam jel može, i može a nisam imao tu dužinu viška. Verovatno ću ga zameniti pravim kad ga nabavim, ovo je samo za testiranje.

Naravno mora i "srce" sistema da bude tu:



Još uvek je na proto-board-u ali prebacivanje na štampanu ploču sledi čim uhvatim vremena. Kontroler je raspberry pi pico a step drajver za ovo je DRV8825. Koristim 32 mikrostepa, mada nisam ni računao kolika mi rezolucija zapravo treba. Sa prenosnim odnosom koji sam napravio (mislim da je 1:5) mislim da će biti više nego dovoljno.



Ovo je naravno sprava, mada nisam baš potrefio fokus ili mi je ruka zadrhtala. Samyang 85mm F/1.4 objektiv i ASI178mcc kamera. Sa druge strane je 32mm gajder + asi185. Na samom objektivu je adapter sa njegovog zupčanika za fokus na GT2 remen i naravno sistem za pozicioniranje kućišta step motora.

Ono između je DIY sistem za pridržavanje kablova :D

Evo još jedne slike sprave, sa zadnje strane:



Sve u svemu, sklopljeno, testirano i sad čeka završne radove (štampana ploča i 3d štampano kućište za kontroler), pa onda može da ide neko ozbiljnije slikanje širokog polja.



Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

ε Aurigae

Koliko je ovo samo predivno dobro i kompaktno.

kapa dole
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Sjajno, jos kada bi mu napravio autofocus opciju i ascom drivere.
Nadam se da ce ovo znaciti vise tvojih radova na forumu.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic


Yagodinac

Kad osvojim na lutriji, otvoriću fabriku teleskopa. A Vlaiv će biti izvršni direktor  ;D

vlaiv

Nemoj izvršni, daj da budem onaj CTO - chief technical officer :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac


mitja

Vlaiv vrh. Kako dobro izgleda. Jedva cekam da podelis sa nama rezultate.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Stigao sam još malo raditi na ovom projektu.



Napravio sam ozbiljniju štampanu ploču i zalemio postolja i konektore i naravno ubavio kontroler i drajver za steper motor.

Sad još da odštampam kućište i to bi bilo to.

U stvari, mislim da ću malo redizajnirati nosač motora. Sad zna da olabavi i pošto se kači na šinu sa jednim šrafom - hoće da se rotira malo što nije dobro. Ima i malo elastičnosti (mada radi posao, al nije to to), što mi se ne sviđa, hoću da bude rigidniji.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Resio si da zeznes ZWO i da im uzmes posao hehe
Salim se ali projekat je super.
Sve sto olaksava stvari znaci jako puno.

Kazes "radi posao". Jel to znaci da si ga testirao uspešno na meti?
Gde su slike? To mene zanima hahaha
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on February 08, 2024, 08:46:27 pmKazes "radi posao". Jel to znaci da si ga testirao uspešno na meti?

Još samo malo i pada test na meti :D

Za sada radi posao znači - ja stisnem nešto na kompjuteru i on zarotira fokuser malo vamo, ja stisnem nešto drugo i on zarotira fokuser onamo :D

Jako sam blizu čitavog sistma kako sam ga zamislio. Pre neki dan je palo instaliranje indi-ja (rešio sam da ipak idem sa indi-jem umesto indigo-a), tako da je taj deo spreman.

Treba samo još da sredim kućište za ovaj kontroler, napravim par naponskih kablova, napravim nosač flet panela za fotografski tronožac (da mogu lako fletove da radim), možda sredim taj deo koji me nervira kod samog fokusera i da pričvrstim laserski pointer na AZ-Gti za useveravanje i onda sam spreman za pravo testiranje :D

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

E to mi reci, field test. Da maknes kameru sa radnog stola hehe
Super izgleda a opet sa druge strane i sam DIY je sam po sebi čini zadovoljstvo, kad sve ide po planu hahaha
Kad nesto zeza pa krene da izludjuje e tad nije zabavno (ne pitaj me kako znam😂)
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2