• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kometa 12P/Pons–Brooks

Started by Fygaroo, March 22, 2024, 07:31:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fygaroo

Pokusavao sam danas da je uhvatim ali nisam imao srece, prilicno je bilo oblacno.
Da li je uopste moguce videti ovu kometu iz Srbije i da li je neko uspeo da je nahvata ?

Ljubo

Zdravo,

Jeste, može se uočiti sa lokacija koje pružaju slobodan pogled ka zapadnom dijelu horizonta.
Prije 15-ak dana posmatrao sam je dvogledom Canon 18x50 IS kada je još bila blizu Andromedine galaksije. Vjerovatno se može još uvijek vidjeti i golim okom (ne iz moje Bortle 5 lokacije). Uskoro će stići blizu perihela, a nakon zaokreta ode ne južno nebo... Šteta, jer neke prognoze govore da će tada biti još sjajnija :(
U svakom slučaju, najbolje je posmatrati dvogledom, jer je tada utisak jači. I to za ovako sjajne komete što je uvećanje manje, a otvor dvogleda veći, utoliko bolje (u mom slučaju to nije idealno posloženo, ali funkcioniše).

Nakon tog mog inicijalnog posmatranja, koje je ujedno služilo i da utvrdim da li je moguće s moje lokacije u Igalu, prešao sam na snimanje, ali okružen brdima i planinama, rezultat tog poduhvata nije mogao biti nešto naročito uspješan, kao što se vidi na ovoj slici od 5 sekundi ekspozicije na 615mm fokusa:

You cannot see attachments on this board.

Naravno, uspio sam napraviti više snimaka, ali obradu otežavaju gradijenti koji se pojavljuju na slici, prvenstveno zbog položaja same komete, a sada već i zbog mjesečine (20sekundi ekspozicija):

You cannot see attachments on this board.

Pokušao sam i da se popnem na jedno od obližnjih brda, gdje se slobodno vidi zapadni dio horizonta, ali za razliku od Miloša, ja sam imao veći peh jer sam zaboravio dubl šinu da snimam astrofoto kamerom... Mada jesam načinio desetak fotografija modifikovanim EOS 1000D, ali čisto za dokumentaciju ostalo :)

nemars

Quote from: Fygaroo on March 22, 2024, 07:31:38 pmPokusavao sam danas da je uhvatim ali nisam imao srece, prilicno je bilo oblacno.
Da li je uopste moguce videti ovu kometu iz Srbije i da li je neko uspeo da je nahvata ?

Svakim danom sve teze jer je sve bliza horizontu pri zalasku. Ja sam je video na kratko 19.3. oko 19h i tad je vec bila nisko pri horizontu, nekoliko stepeni ispod Triangulum-a.
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Preporucujem vam da skinete aplikaciju Stellarijum. Ima besplatna verzija. U njoj mozete podesiti svoju lokaciju i tu mozete potraziti objekat koji vas zanima kao i menjati vreme i datum pa planirati kad sta moze da se posmatra.
Isto vazi i za kometu, moci cete da vidite gde se nalazi u kome trenutku.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mr_bungle

U Stelariumu mora da se kometa doda ručno preko plugin-a Solar System Editor
OPTICRON Oregon Observation 20x80

Astro_fun_times

Ja pricam za mobilnu aplikaciju, aplikacija sama skine cini mi se sve ali u pravu si sto se tice desktop verzije (koju ne volim ni najmanje dok mi je aplikacija top).
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Kad ti bude trebala neka zvezda 16mag zavolećeš desktop aplikaciju iz momenta  ;D

Astro_fun_times

Znaci nikad🤣
Desktop verziju imam instaliranu samo na mini pc i to iz razloga jer koristim N.I.N.A. program za akviziciju i upravljanje sesijom i setupom ali pretraga u tom programu je očajna pa samo iz tog razloga koristim Stellarijum na mini pc-u kako bih importovao koordinate u N.I.N.A

Inace za sve ostalo, planiranje, proveru svega, pretragu itd koristim iskljicivo Stellatijum Pro na telefonu.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

nemars

Desktop verzija je super jer je veoma konfigurabilna a besplatna. Ima super plugin-e i podesavanja za njih. Mnogo je prakticnija i za bilo kakva igranja sa pomeranjem datuma/vremena ili lokacije. Mozes da je koristis recimo da dodas svoju opremu i vidis unapred kako ce ti izgledati FOV sa odredjenim teleskopom + kamerom i razne druge korisne stvari.
SW Newton 130/900 EQ2

Ljubo

Da, za većinu objekata Stellarium je trenutno nešto najatraktivnije.

Ipak, za same komete je, čini mi se, trenutno najbolje ovo:  https://theskylive.com/comets

Na ovom sajtu one su tačno poređane po sjaju za dati datum, kad izlaze i zalaze, solidne karte u više oblika i sa pomjeranjem protokom vremena, kao i njihove trenutne karakteristike - sjaj, dužina repa, itd. itd.

Astro_fun_times

@nemars, isto to ima i mobilna aplikacija (samo ne znam da li je u besplatnoj verziji ili samo u pro).
Desktop program je dosta zahtevan i sav nekako odbojan, bar meni ali aplikacija je odlicna.

@Ljubo, odlican sajt, hvala.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

nemars

Quote from: Astro_fun_times on March 23, 2024, 11:38:13 pm@nemars, isto to ima i mobilna aplikacija (samo ne znam da li je u besplatnoj verziji ili samo u pro).
Desktop program je dosta zahtevan i sav nekako odbojan, bar meni ali aplikacija je odlicna.

Nema u besplatnoj koliko znam, ali mi je drago da cujem da ima u pro, posto sad vidim da i nije skupa uopste.
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Ima u placenoj verziji, da. Vrlo lepo uradnjeno.
Takodje ukoliko se koristi synscan wifi za kontrolu montaze, pa čak i ako se koristi eqdir kabal ako se dobro secam (ali zaboravio sam, nemojte me drzati za rec) moze da se poveze sa Stellarijum mobilnom aplikacijom i onda imas opciju da selektujes objekat u samoj aplikaciji i samo pritisnes GoTo i montaza ce da uperi u zeljeni deo neba.
Takodje ima i vise opcija za podesavanje same aplikacije a nije skupa, mislim da kosta 1999rsd.
Po meni vredi tih para.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Quote from: Ljubo on March 23, 2024, 10:53:32 pmDa, za većinu objekata Stellarium je trenutno nešto najatraktivnije.

Ipak, za same komete je, čini mi se, trenutno najbolje ovo:  https://theskylive.com/comets

Na ovom sajtu one su tačno poređane po sjaju za dati datum, kad izlaze i zalaze, solidne karte u više oblika i sa pomjeranjem protokom vremena, kao i njihove trenutne karakteristike - sjaj, dužina repa, itd. itd.

Dobar sajt, naročito kad hoćete da nađete da nađete neki asteroid koji na drugi način ne možete da nađete.
Dodao bih i ovo, dosta dobre mape crtaju.