• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Aurora Borealis 2024

Started by Yagodinac, May 16, 2024, 11:01:00 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Predrag

S23 ultra ima sjajnu kameru, međutim i oni jeftini stariji dslr aparati imaju manje šuma u tamnijim delovima na kratkim ekspozicijama. Plus oštrina nije zavidna, granica između subjekta i pozadine često loša i na malom zumu, manjak mogućnosti u M modu...
Ukratko, dobro je ali daleko su telefoni od današnjih dslr ili mirrorless fotoaparata.
U budućnosti...videćemo.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Pa dobro, uvek će biti daleko i to je do fizika tj dimenzije senzora i objektiva, ali su iskreno telefoni više napredovali zadnjih deceniju nego DSLR aparati. Sad je ta razlika više ili manje ta koja je, i ostaće konstantna. Nego, skoro sam se raspravljao sa ženom i jednim svojim drugarom, oni imaju taj S23 i tvrdili mi da mogu da bacim svoje teleskope i teleobjektive jer oni slikaju Mesec isto ili bolje nego ja - kad ono fejk, Samsung ubacio algoritam da nacrta Mesec  ;)

https://petapixel.com/2023/03/13/samsung-accused-of-faking-zoomed-photos-of-the-moon-with-ai/
https://petapixel.com/2023/03/15/samsung-explains-the-tech-behind-its-controversial-moon-photos/

Ali šalu na stranu, kamera i sve ostalo na tom telefonu je da se smrzneš. Ko ne obrađuje svoje RAW fotke nego hoće nešto samo da ovekoveči nema danas neku preteranu potrebu da kupuje DSLR/ML.

Osim toga, moje fotke aurore su na f4.5 a tvoj telefon je na f1.7 - to je tri f-stopa, odnosno osam puta više svetlosti. To faktički potire razliku u površini senzora, jedino ostaje što telefon nema tripod i ne može pola minuta da snima... Eh šta bi dali nekadašnji fotografi da su imali današnje telefone, udarili bi Nikon i Kanon ključ u katanac odavno.

Predrag

Quote from: Yagodinac on June 25, 2024, 12:09:03 pmjedino ostaje što telefon nema tripod i ne može pola minuta da snima... Eh šta bi dali nekadašnji fotografi da su imali današnje telefone, udarili bi Nikon i Kanon ključ u katanac odavno.

Kako nema? Pa ove slike su na 30s i iso 500 valjda. Tripoda ima, mada sam ja koristio običan držač za telefon plus odloženo okidanje.

Bilo kako bilo jasna je razlika u strukturi aurore preko dslr i preko telefona. Telefon nema tu oštrinu. Kakav će biti S30 videćemo, ali po meni je slikanje telefonom mnooogo daleko od dslr fotografije.
Znam da je mnogima ovo neprimetno i svejedno je, ali znamo da nije. :)

Mi da, za Mesec su baš izglupirali.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Mea culpa, nisam video da ima 30sec, ali dobro, to je samo par linija koda da se doda. Za tripod je telefon onako malo nezgodan, znam da ima ali... Msm biće telefoni sve bolji, ali će im ozbiljnije kamere uvek bežati za poneki stop i tako u krug. Okreni-obrni blago nama korisnicima u suštini.