• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

SATURN 2024

Started by dragan1956, August 06, 2024, 05:49:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dragan1956

Saturn se pojavio sa vrlo "tankim" prstenom, a ni prošle godine nije izgledao baš širok (mada je bio širi nego ove). Zanima me da li će iduće godina sasvim nestati, jer se to (kažu) dešava jednom u 15 godina. Sama debljina prstena se navodi vrlo različito u različitim izvorima i varira od 100 metara do 10 kilometara. Šta je od toga najpribližnije istini?
Pozdrav

Astro_fun_times

Nisam o tome ni mislio dok ti sad to nisi pomenuo i u pravu si.
Od 13.03-16.03 2025te prsten ce biti direkt okrenut ka nama i "nece se videti".
Ali sa druge strane, naravno, kao i uvek, u tom periodu Saturn nece biti vidljiv sa naseg podrucja preko noci.
Na nebu ce biti preko dana.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

nemars

Evo simulacije kako mozemo da ocekujemo da ce da izgledaju prstenovi pri narednim opozicijama.



Kolika je debljina, zavisi i od toga o kom prstenu govorimo, a i od toga kako merimo. Slicnu situaciju imamo recimo sa odredjivanjem toga gde prestaje Zemljina atmosfera jer odgovor zavisi od toga kako definisemo kraj atmosfere posto je u pitanju gradijent pritiska i nema jasne granice.

Sto se tice toga kako ce izgledati vizuelno i da li ce delovati da nema prstenove uopste il ice se i dalje videti tanka linija, to ce neko sa iskustvom ko ga je ranije gledao verovatno bolje da vam kaze. Ja sam vidjao samo fotografije, i na njima se i dalje vidi, kao na primer na ovoj Hablovoj.

SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Jako zanimljiva fotka. Prsten se tek tek nazire ali se senka lepo vidi.
Pretpostavlajm da kada bi se vizuelno posmatralo (od cega nema nista jer ce u tom periodu biti na nebu preko dana za nas) da se ne bi mogao videti, ali to je samo nagadjanje.
Kao sto je veoma tesko razluciti vizuelno ostale pojaseve na samoj planeti sem tog najizrazenijeg.
A opet, ja sam Veneru posmatrao preko dana sa mojim dobom. Mozda bi se isplatilo pokusati posmatrati i Saturn preko dana ko moze da ga nadje sa i bez GoTo sistema.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš