• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko identifikovanje

Started by Astro_fun_times, August 11, 2024, 12:16:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

Ne znam gde da postavim pa ide ovde

Pozdrav drage kolege. Imam za vas jedno pitanje na koje ne znam odgovor. Sinoc i preksinoc sam dok sam slikao sa teleskopom stavio na tripod DSLR Canon 600Da sa 50mm prime objektivom i uperio ga u pravcu gde ce se pojaviti Persej sazvezdje u nadi da cu uhvatiti neki meteor. Prve noci sam uhvatio jedan veoma zanimljiv.
F1.8 ISO400 9s sa 5s delay izmedju subova
Meteor Perseids by Miloš, on Flickr

E sad, jutros kad sam pregledao subove od sinoc, naisao sam na jedan koji me kopka i ne znam sta je u pitanju.
Sve je teklo kao i ocekivano, na jednom sam nasao mali meteor medjutim pred zoru u 4:20 na jednom subu se pojavljuje nesto sto izgleda kao zvezda 1.9 magnitude. Na prethodnim kao ni na subovima nakon tog jednog nema nista, ni tragova kretanja ni repa, bas nista.
Subovi su 9s, ISO800, F4, 1s delay izmedju subova.
U pitanju je sub IMG_9060 koju zajedno sa 20 slika (10 pre i 10 posle) prilazem u folderu kako bi se moglo pogledati kao animacija.
https://drive.google.com/drive/folders/1XJsLCEGURo1J6fqcqUPtCPTbKs7tnyO8?usp=drive_link
Evo i slike u Stellariumu lokacije i orijentacije kadra

A evo i kako to izgleda sub do suba sa 1s delay-a


Ako neki ima ideju sta bi to moglo da bude voleo bih da cujem.
Hvala

SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Možda je meteor pod vrlo malim uglom u odnosu na osu kamere?

Ima mali repić sa obe strane - to bi predstavljalo putanju. Gornji deo atmosfere i nakon što je izgoreo pa ostaje slab trag a centralni deo koji je sjajan je zapravo mesto gde je izgoreo.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Ljubo

Meni više liči na geostacionarni satelit koji se kreće po ekscentričnoj (ili čak nagnutoj) putanji... "Repići" bi mogle biti refleksije od solarnih panela - a oni su vjerovatno i uzrok, pored pomenute "iskrivljene" putanje (analeme) zašto je satelit na trenutak bljesnuo. Ovo pogotovu što meteori koliko sam upućen nemaju antirepove.

vlaiv

Quote from: Ljubo on August 11, 2024, 03:13:27 pm. Ovo pogotovu što meteori koliko sam upućen nemaju antirepove.



Pogledaj sliku i zamisli da meteor dolazi pod mnogo plićim uglom. Vidiš kako ima deo gde ima zadebljanje (vrlo je svetao) a pre i posle nije toliko svetao jer stepen izgaranja nije toliko velik - na početku jer je atmosfera tanka pa nema toliko otpora vazduha da podigne temperaturu a posle jer je većina već izgorela i nema mnogo goriva da dalje gori pa se polako gasi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Ljubo

Aha, ima logike. Ali zar onda ne bi trebalo da se sjaj gradualno mijenja od centra, a ne na sitan repic?

vlaiv

Valjda zavisi od ugla i gde je izgoreo.

Sa druge strane - možda i nije to. Stvarno ne znam kako izgleda kad je pod vrlo malim uglom. Možda je samo blago ovalna vrlo svetla tačka.

Ti repići možda mogu biti i refleksija u optici?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ja isto mislim da su ti repici vise do problema sa samim objektivom jer je blise ivici. Sto se tice ideje da je meteor pod uglom ne bih rekao iz razloga sto meteori imaju drugaciju boju. Evo primera




U Stellariumu sam pogledao vezano za satelite. Ne znam bas koliko je on tacan i da li prikazuje bas bas sve. Po njemu je 4min ranije propicio jedan tuda, ali sve sto se krece se i detektuje kao trag a geostacionarnih nije bilo, bar po mobilnoj aplikaciji Stellarium.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

nemars

Ne znam tacnu lokaciju. Koristio samcentar Indjije. Ima 2 satelita koja su prosla u blizini u toku 4:20:00-4:21:00. Starlink 1475 i Starlink 2321. Oba bi trebalo da su oko Mag 5, ali mozda je bio neki odjaj u tom momemntu kako su rotirali panele ili nesto. Ne znam jel moze npr da se ponasa panel kao ogledalo i da vidis meteor koji sagoreva u njemu recimo.

Evo slike kuda su prosli ako je stelarijum precizan a ti slikao iz centra Indjije. Kruzic je otprilike gde je kod tebe bila ta svetla tacka, cisto poredjenja radi koliko je daleko od toga.
SW Newton 130/900 EQ2

Ljubo

Elem, ako se nema baš fisheye objektiv, produktivnije je snimati meteore pomjereno u odnosu na radijant. Zato Miloše probaj centar vidnog polja pomjeriti ka NP kada snimaš 50icom. I možda malo duže ekspozicije - 15 do 20 sekundi maksimalno. I maksimalan otvor blende, ako ćeš kasnije raditi stek.

Astro_fun_times

Tako je Nemanja, te sam i ja video, prolaze ali iznad tog mesta. E sad ti sateliti su bili u pokretu. Ne bi bili detektovani kao tacka vec kao linija.
50mm je širok kadar, ne mogu u toj 1s izmedju subova da pobegnu van kadra a nisu mogli ni da ulete.
Ne znam, bas mi je misterija.
Hrvati kazu da je mozda geostacionarni pa da se mozda u tom momentu zarotirao tako da baci refleksiju.
Ne znam.

U Septembru 2022ge kada sam posmatra vizuelno, naisao sam na tackicu kao zvezda ali sve ostale su bezale iz kadra sa rotacijom zemlje dok je ta jedna bila fiksna i stojala je u vidnom polju.
Bas sam se bio iznenadio tada i to je za mene bila misterija koju sam kao sad pokusao da razresim.
Amerikanci su rekli geostacionarni satelit verovatno.
I ima smisla. Ali taj je bio vidljiv okom.
Ovo sad je jos jedna misterija.
Stellatijum, bar mobilna verzija, ima opciju da se ubace sateliti.
E sad koliko ih prikazuje to ne znam ali tu mi ne pokazuje ni jedan geostacionarni.

@Ljubo, NP je north pole? I sta ti znaci "pometeno u odnosu na radijant"?
Nisam planirao stackiranje, samo timelapsove. I 10s je predugacko i zvezde su izduzene.
Na F1.8 koma ubija, zato sam stavio na F4
Malo mi pojasni sta si hteo da kazes jer nisam bas razumeo🤣
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

nemars

Pazi, ja sam u stelarijumu update-ovao putanje i stavio da mi prikaze sve, cak i one koji nisu vidljivi u tom momentu i stvarno ih je mnogo. Pretpostavljam da je relativno precizno i da su tu skoro svi. Video sam i ja taj u 4:16 ali file info kaze 4:20 a sumnjam da bi dopustio da ti pise pogresno vreme na aparatu ako si iole OCD kao sto astro ekipa jeste :)

Sto se tice toga sto su tacke umesto linije, ne bi me iznenadilo ako je u pitanju neki odsjaj/refleksija tokom rotacije panela ili tako nesto. Takodje, ne znam da li i u kojoj meri se u baze iz kojih stelarijum vuce podatke unose vojni sateliti.
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Evo kod mene u aplikaciji, ima i geostacionarni kao i neki delovi raketa


Ali opet za geostacionarne tacno vreme i nije toliko bitno jer oni su dugo vremena na "istom" mestu iako i oni imaju male kruzne orbite.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

nemars

Ma da, ima ih nenormalno mnogo, samo su daleko bas. Ukljucujuci i taj geostacionarni. Ova 2 su jedina koja sam video da su prosli iole blizu pa sam mislio da mozda ako si koji km dalje od centra da bi se preklopila pozicija.

SW Newton 130/900 EQ2

Ljubo

Miloše, 10 sekundi nije puno, ako snimaš tik uz NP, zar ne?

Timelapse pokupi sijaset satelita, aviona, oblačića..., pa mi je draži stek. Pogotovu jer za stek odradiš stars na F4, a meteore šibaš na F1.8, pa uradiš starless. Mislim, po meni da je efektniji krajnji rezultat tako. Mada, ukusi su različiti... :)

Astro_fun_times

@nemars, Moj teleskop je od centra Indjije vazdusnom linijom udaljen 582m. Nije to neka udaljenost. Refleksija nekog dela satelita ima smisla ali kada bi prolazio recimo kroz taj crveni krug koji sam nacrtao.
Mislim logicno je da ukoliko je refleksija sa samog satelita da bi se to videlo na mestu gde je on proletao, ne ovde gde je sijalo.
Ili da je geostacionarni pa da je on prilikom sopstvene rotacije u momentu zasijao. Ali gde je taj geostacionarni :) To nas zeza.

@Ljubo, Pa nije ako je uz NP ali 50mm je "usko" vidno polje da bi uhvatilo Perseide ako je kadar uperen na NP.
Ja namestim aparat iznad kruske gde ce se sazvezdje pojaviti oko pola 1 nocu, stavim delaj od 3h na intervelometar i odem spavati pa sta bude bude :)

A ti pricas o kompozitnoj slici? To jos nisam i ne znam da radim. Ja rokam jedan deo neba (ili slikam teleskop tokom sesije) pa sta bude u kadru a onda sve te subove ubacim u PS, preko camera raw filtera malo histogram samo poravnam) i renderujem video od tih subova.
To je polje o kome stvarno ne znam nista.

To sto ti pricaj zvuci zanimljivo ali ja ne znam kako bi to islo i kad se setim zezancije oko obrade kometa gde imamo razlicito kretanje komete u odnosu na zvezde...

Ti bi znaci uperio ka NP, slikao subove of 20s na F1.8, njih stackirao pa izvadio zvezde a umesto njih ubacio zvezde iz drugog posebnog stacka slikanog sa F4?
za tako nesto bih morao biti budan da izmenjam podesavanja a ja sam postao lenji astrofotograf koji podesi sesiju u NINA i ode da spava :)
Mada ima smisla to sto pricas samo kazem, nisam do sad to pokusavao.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš