• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Okultacija Saturna

Started by nemars, August 19, 2024, 07:45:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nemars

U sredu 21.8. oko 5:38 ujutru ce se videti okultacija Saturna sa nasih prostora. Nije bas idealna situacija, posto Sunce izlazi svega 10 minuta kasnije, ali ako neko hoce da proba i bude ok vreme, eto prilike. Bacite pogled na Stelarijum i na prognozu pa odlucite. Bice na oko 17-18 stepeni iznad horizonta u pravcu zapad-jugozapad.
SW Newton 130/900 EQ2

nemars

S obzirom na to da sam gledao iz grada, sa prozora, preko zgrada, teleskopom od 130mm dok svice, ovo je bio i bolje nego ocekivano. 15-ak minuta pred okultaciju je seeing podivljao i Mesec je igrao kao pijan. Ipak, bilo je trenutaka kad bi se smirilo na kratko da se vidi pristojno. Momenat kad Saturn zadje a prsten izviruje je neprocenjiv.
SW Newton 130/900 EQ2

Yagodinac

Bio bi još više neprocenjiv da si neki telefon stavio u okular i škljocnuo  ;)
Ili makar jednu fotku, ako ne ceo klip okultacije. Sećam se da je 130/900 kod mene davao dosta lepe planetarne scene.

nemars

Ruke sam polomio pokusavajuci da uhvatim nesto kroz okular. Nesposoban sam to da uradim i odmoran, a kamo li kad ustanem u 5 ujutru. U svakom slucaju, ja sam zadovoljan vizuelno kako je bilo, a za fotke, ako nadjem online nesto impresivno, prosledicu.

Mozda nekad bolji okular + drzac za telefon, pa uspe.
SW Newton 130/900 EQ2

nemars

Evo jedne lepe koju je napravio Thiery Legault u Španiji jutros.

SW Newton 130/900 EQ2

Yagodinac


Ljubo

@nemars ne moraju fotke, umjesto toga i ovo je predivan prizor za na zid (dugačak 1,5 metara!)

Astro_fun_times

SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš