• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina prvog ozbiljnog teleskopa

Started by mixa46, August 23, 2024, 09:05:55 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

mixa46

Pozdrav svima na forumu astronomski magazin! Ja sam Mihailo našao sam forum preko jedne fejsbuk grupe, to jest jedan momak mi je preporučio da dodjem ovde i da mi vi isto pomognete oko teleskopa. Želeo bih da uzmem Dobsonian-a pa gledam koji su najbolji na tržištu ovde kod nas... Što se tiče iskustva nemam nešto preterano, nisam bio ranije u finansiskoj mogućnosti, sada kad se otvorila drugačija situacija rekoh da promenimo to..
Trenutno me zanima samo vizualno posmatranje pošto sam video da su ogromne cene sa astrofotografiju tj. treba dosta da se ulozi mozda bi to kasnije probao malo po malo prikupljao opremu..
Da se vratimo na Dobsonian šta mislite o SkyWatcher 203/1200, 203/1200 Flex-dobson, X N 203/1200 Dobson Advanced Omegon sve teleskope sam gledao na teleskop.rs i olimpsport takodje sta mislite o njima i vredi li kupovati tamo ? Neki rang cene koji bih potrosio je 70-80k..
Pozdrav i nadam se pomoći od vas

Astro_fun_times

Nema sta da ti dodamo, vec sve sam znas i izabrao si najbolji teleskop.
Ja sam imao 203/1200 SkyWatcher i bio sam prezadovoljan.
Ne mozes pogresiti sa tim teleskopom.
Flex je mozda laksi za skladistenje ili transport negde ako planiras da ides na mracnije lokacije od dvorista.

SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Ja bih jedino dodao vezano za budžet.

To je odličan teleskop (bilo flex ili običan, ja imam običan), ali su okulari dobri samo za početak (zapravo samo 25mm je dobar, onaj od 10 nije).

Trebalo bi razmišljati i o okularima - bar par komada. Ne mora odmah, ali u neko dogledno vreme.

Ja sam svoj kupio u Teleskop.rs i vredi kupovati tamo (ima nekih stvari koje se više isplate naručiti iz inostranstva ali dob nije jedna od tih stvari).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

nemars

Pozdrav Mihailo, Nemanja je sa FB.

Imas ovde nekoliko tema oko kupovine teleskopa, mozes i to da procitas. Mozes i da pitas ako te zanima jos nesto sto ce ti pomoci da doneses odluku. A ako ne zuris, mozes i s nama nekad kad posmatramo pa da vidis kako to sve izgleda uzivo i koliko ti prija i sta da ocekujes od kakve opreme.

Ako ne zuris sa kupovinom, moze i ovde na forumu da se pojavi nesto polovno u medjuvremenu. A do tad mozes malo da uzmes recimo da ucis nebo i sazvezdja. Dobra knjiga za pocetak je Turn Left at Orion, javi se na privatnu poruku ako hoces PDF verziju, ili da razmenimo kontakt da ti javim kad budemo isli sledeci put da posmatramo ako hoces da se pridruzis.

Nazalost, propustio si najvece okupljanje koje je bilo pre mesec dana na Letenci na Fruskoj Gori, gde bude dosta ljudi sa raznom opremom na kampu koji traje nekoliko dana, ali ako si zainteresovan, bice to i sledece godine pa mozes da se pridruzis.

Sto se tice izbora teleskopa, u tom cenovnom rangu ti dobsoni koje spominjes su verovatno najbolje sto mozes da dobijes za te pare. Ako se dobro secam sa FB, mislim da si iz BG, pa pretpostavljam da ces morati da putujes negde van grada za tamnije nebo. U tom slucaju, flex jeste laksi za transport i skladistenje.

@Astro_fun_times, koliko dobro taj flex drzi kolimaciju i koliko je to pipavo pocetniku?
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Ne bih znao za kolimaciju kod flex teleskopa. Kolega Goran ima 250mm flex, on ce biti merodavniji. Ne bih rekao da je to bas toliko klimavo pa da je gubi lako.
Ja sam na svom nakon kolimacije malo čvršce zategao šrafice i koliko god da sam ga vucarao kolimacija je bila ok, mada nisam je preterano ni proveravao.

Vlaiv je dobro rekao, za pocetak ce sluziti si okulari. E sad moja je preporuka da se uz teleskop odmah kupi barlow koji ce pomoci sa uvecanjima.
Takodje, Celestron zoom okular 8-24mm je sasvim solidan i time se pokriva vecina uvecanja koja ce ikad trebati.

SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

nemars

Ja sam bio ubedjen da je tvoj bio flex. Nisam lepo procitao sta si napisao, vec sam isao po secanju od prosle godine i perseida na Letenci. Izvinjavam se.

Sto se okulara tice, slazem se sa vlaivom da ne mora odmah. Nema potrebe da opterecuje budzet ako je limitiran dok ne vidi sta i kako moze da se vidi s ovim sto ima, ili eventualno proba kakva je razlika sa tudjim okularom. Barlow nije losa opcija, to se slazem, i ako ne dolazi uz sam teleskop moze da uzme neki pristojan 2x. Mozda neko ima i da ponudi neki viska?
SW Newton 130/900 EQ2

mixa46

Quote from: Astro_fun_times on August 23, 2024, 11:29:05 amNema sta da ti dodamo, vec sve sam znas i izabrao si najbolji teleskop.
Ja sam imao 203/1200 SkyWatcher i bio sam prezadovoljan.
Ne mozes pogresiti sa tim teleskopom.
Flex je mozda laksi za skladistenje ili transport negde ako planiras da ides na mracnije lokacije od dvorista.



E to bas sam i dosta istrazivao.. Dobro sam izabrao sad skupljanje finansija.. :D

mixa46

Quote from: vlaiv on August 23, 2024, 12:02:22 pmJa bih jedino dodao vezano za budžet.

To je odličan teleskop (bilo flex ili običan, ja imam običan), ali su okulari dobri samo za početak (zapravo samo 25mm je dobar, onaj od 10 nije).

Trebalo bi razmišljati i o okularima - bar par komada. Ne mora odmah, ali u neko dogledno vreme.

Ja sam svoj kupio u Teleskop.rs i vredi kupovati tamo (ima nekih stvari koje se više isplate naručiti iz inostranstva ali dob nije jedna od tih stvari).

Da, da bas su svi pricali da trebaju par novih okulara uzeti, tako ce i biti..

mixa46

Quote from: nemars on August 23, 2024, 01:00:51 pmPozdrav Mihailo, Nemanja je sa FB.

Imas ovde nekoliko tema oko kupovine teleskopa, mozes i to da procitas. Mozes i da pitas ako te zanima jos nesto sto ce ti pomoci da doneses odluku. A ako ne zuris, mozes i s nama nekad kad posmatramo pa da vidis kako to sve izgleda uzivo i koliko ti prija i sta da ocekujes od kakve opreme.

Ako ne zuris sa kupovinom, moze i ovde na forumu da se pojavi nesto polovno u medjuvremenu. A do tad mozes malo da uzmes recimo da ucis nebo i sazvezdja. Dobra knjiga za pocetak je Turn Left at Orion, javi se na privatnu poruku ako hoces PDF verziju, ili da razmenimo kontakt da ti javim kad budemo isli sledeci put da posmatramo ako hoces da se pridruzis.

Nazalost, propustio si najvece okupljanje koje je bilo pre mesec dana na Letenci na Fruskoj Gori, gde bude dosta ljudi sa raznom opremom na kampu koji traje nekoliko dana, ali ako si zainteresovan, bice to i sledece godine pa mozes da se pridruzis.

Sto se tice izbora teleskopa, u tom cenovnom rangu ti dobsoni koje spominjes su verovatno najbolje sto mozes da dobijes za te pare. Ako se dobro secam sa FB, mislim da si iz BG, pa pretpostavljam da ces morati da putujes negde van grada za tamnije nebo. U tom slucaju, flex jeste laksi za transport i skladistenje.

@Astro_fun_times, koliko dobro taj flex drzi kolimaciju i koliko je to pipavo pocetniku?

Moze knjiga sto da ne taman da proucavam dok ne skupim lovu sve.. I sto da ne kad bude okupljanja pridruzi cu vam se ako ne smetam :D

PavleR

Pozdrav Mixa i dobrodosao.

Teleskop koji si izabrao ne samo da je odlican za pocetak, vec se moze nazvati i ''life-lobg'' teleskopom. Naime, ti ces se vremenom odluciti da li te vise zanima osmatracka astronomija ili astrofotografija. Ako se odlucis za posmatracku astronomiju taj teleskop se smatra idealnim ne samo za pocetak vec i na duze vreme. U trenutku kada budes zeleo da predjes na vecu aparaturu, taj teleskop ces verovatno brzo i lako prodati jer je jedan od najtrazenijih modela medju amaterskim astronomima. Sa druge strane, ako se odlucis za astrofotografiju, verovatno ces zadrzati taj teleskop jer mnogi astrofotografi vole da kada nameste sve za snimanje ostanu napolju i dok kamera snima oni opusteno osmatraju kroz drugi teleskop. Taj teleskop je idealan za to jer je lagan za manipulaciju i transport.

Okular veceg  uvecanja ces u jednom trenutku morati da nabavis jer je taj ''fabricki'' bas los. Onaj od 25m je sasvim dobar bar za prvu godinu osmatranja. Tu nemoj da zuris, to sto je neki okular ''bolji'' od starog ne znaci i da je dobar. Dobar okuar je takodje ''life-long'' investicija, teleskope menjas ali okulare zadrzavas. U principu, u pocetku su okulari najmanje vazni, kretanje po zvezdanom nebu, lociranje objekata i tehnika posmatranja su ono na sta se u pocetku treba bazirati.

Veliki pozdrav. Uvek se obradujem prvom teleskopu novih kolega. Srecno.

305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

mixa46


goran.nikacevic

Evo samo da dodam da je flex opcija skroz u redu sto se tice kolimacije, drzi je sasvim dobro. Bilo pomenuto gore, pa da i to otklonimo, dobar je flex, meni se svidja 🙂

Sto se vizuelnog tice, dobsoni su najbolji za te pare i tu nema puno rasprave 🙂 200 je lepa velicina, to ce ti biti super. Ja sam uzeo prvi teleskop 130mm dobson, posle par meseci sam kupovao veci 🙂 Tako da odmah najbolje 200 pa si miran.

Kolimacija je deo hobija, to se nauci i nije nista strasno, nemoj to da te plasi. Kad covek cita o teleskopima na internetu, to se cesto pominje kao neka mana njutna. Ne brini, nije to problem. Ko kad bi rekao "necu da ucim da sviram gitaru, mora da se stimuje". Ma to ce ti biti laganica kasnije 🙂

Vidim da teleskop.rs ima sad i ove Omegon dobsone ... SkyWatcher je cesci na ovim prostorima posto je do skoro samo on bio u ponudi. I za SkyWatcher znamo da su ok. Ne znam kakvi su Omegon? Deluju lepo na slikama 🙂 Vidim imaju oprugu za zatezanje po visini, valja li to sta? Nisam to video uzivo.

Srecno sa kupovinom i dobrodosao 🙂 Da si iz NS, mogli bi se naci pa uzivo to sve da ti pokazemo, tako je ipak najbolje.
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

mixa46

Quote from: goran.nikacevic on August 23, 2024, 05:53:12 pmEvo samo da dodam da je flex opcija skroz u redu sto se tice kolimacije, drzi je sasvim dobro. Bilo pomenuto gore, pa da i to otklonimo, dobar je flex, meni se svidja 🙂

Sto se vizuelnog tice, dobsoni su najbolji za te pare i tu nema puno rasprave 🙂 200 je lepa velicina, to ce ti biti super. Ja sam uzeo prvi teleskop 130mm dobson, posle par meseci sam kupovao veci 🙂 Tako da odmah najbolje 200 pa si miran.

Kolimacija je deo hobija, to se nauci i nije nista strasno, nemoj to da te plasi. Kad covek cita o teleskopima na internetu, to se cesto pominje kao neka mana njutna. Ne brini, nije to problem. Ko kad bi rekao "necu da ucim da sviram gitaru, mora da se stimuje". Ma to ce ti biti laganica kasnije 🙂

Vidim da teleskop.rs ima sad i ove Omegon dobsone ... SkyWatcher je cesci na ovim prostorima posto je do skoro samo on bio u ponudi. I za SkyWatcher znamo da su ok. Ne znam kakvi su Omegon? Deluju lepo na slikama 🙂 Vidim imaju oprugu za zatezanje po visini, valja li to sta? Nisam to video uzivo.

Srecno sa kupovinom i dobrodosao 🙂 Da si iz NS, mogli bi se naci pa uzivo to sve da ti pokazemo, tako je ipak najbolje.

Ici cu na prvo sledece okupljanje pa cu onda videti malo kako sve funkcionise uzivo.. Hvala puno na odgovoru..

Yagodinac

Čestitke prvo što si izabrao hobi zbog koga ćeš sve pare da istreseš iz džepova, pre ili kasnije...  ;D
Zatim ja ću da kontriram svima i da kažem da ta desetka uopšte nije loš okular; moj primerak je dosta dobar (male aberacije, oštar do besvesti, ne vinjetira i sveukupno upotrebljiv), nego su svi drugi okulari koji se nude u toj žižnoj daljini još bolji pa onda prividno izgleda da ne valja. To je ono kad je neko poslednji u Formuli 1, on je i dalje nenormalno dobar vozač... Desetka je žižna daljina koja je sweet spot i za osmatranje sa većinom teleskopa zbog entry pupil, a i za proizvodnju, nešto kao sveprisutna pedesetica u fotografiji zadnjih stotinak godina, nije da nam treba nego lako se pravi i pritom dobro radi. Jeste primitivne konstrukcije (ako se sećam reverse_kellner, tri elementa) ali 25-ica s druge strane je (ako ćemo da poredimo babe i žabe) barem moja lično dosta slabija i teže kontroliše aberacije. To je i logično jer je tu žižnu daljinu neuporedivo teže napraviti da dobro radi i da košta 20e. Pogledaj npr plosle od 30mm u odnosu na preskupe širokougaone okulare tipa Ethos, razlika je još veća - nema dobro i jeftino kad su širokougaoni u pitanju. Takođe ovi tvoji budući fabrički okulari imaju relativno malo vidno polje i svi vizuelci gledaju da ih odmah zamene nekim drugim; pošto je desetka jedna od najupotrebljavanijih žižnih daljina onda je prirodno da se kupi nešto bolje u tom rangu.
Moj predlog je da kupiš jedan planetary okular, to ti je 4-6mm i uz neki barlow imaš skoro sve pokriveno.

E sad druga kontra: ako imaš taj novac na raspolaganju za teleskop, a imaš i familiju preko ili nekog ko vozi kombi, tehniku, kamion pa može da ti doveze, imaš sjajan GSO na sniženju za 600e, ali od 250mm - šizofrenija. Nije fleks ali ko ima malo manji auto  - tačno stane na zadnje sedište  ;D

https://www.teleskop-express.de/de/gso-guan-sheng-optical-14/dobson-teleskope-2/gso-dobson-teleskop-250c-ffnung-10-zoll-mit-hochwertigem-crayford-auszug-18115

mixa46

Bacicu pogled u Nemačkoj kada skupim lovu svu pa ako bude još nešto zanimljivo tad na stanju :D Hvala na pomoći i odličnim odgovorima