• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

montaza

Started by diviss8611, August 31, 2024, 08:31:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

diviss8611

Pozdrav svima imam par pitnja sto se tice teleskopa i montaze. Imam dob omegon 250-1200 moze li tubus da ide na eq montazu ,naravno skinuo bih nz kako da nazovem (krugove ,diskove ...) .Po specifikaciji ima 10,200 kg. e sad dvoumim se izmedju neq6 pro synscan goto ili neq6 r pro synscan goto . I zanima me zasto su kod nas montaze skuplje za otprilike 400e nego u astroshop eu ako i oni od njih nabaljaju,zanam zato sto sam cekao preko teleskop centara nesto iz astroshop eu. hvala unapred na pomoci

CyberianIce

Ispravite me ako grešim ali na stvari koje naručiš iz inostranstva se dodaje poštarina, carina (10% na cenu robe+poštarine) i PDV (20% na cenu robe+poštarine+carine) tako da to na kraju stvarno dođe tu negde na isto jer ovi u TC-u imaju neki rabat kod stranog dobavljača.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: diviss8611 on August 31, 2024, 08:31:52 pmImam dob omegon 250-1200 moze li tubus da ide na eq montazu ,naravno skinuo bih nz kako da nazovem (krugove ,diskove ...) .Po specifikaciji ima 10,200 kg. e sad dvoumim se izmedju neq6 pro synscan goto ili neq6 r pro synscan goto .

Moze, samo je pitanje zasto bi to hteo da radis, odnosno koji ti je cilj?

Ako samo zelis da imas goto montazu i praćenje, onda možda da pogledaš alt-az montažu umesto EQ jer kod EQ montaže okular kod newton teleskopa dođe u jako čudne položaje i mora tubus da se rotira da bi se okular postavio gde je zgodno prići da se gleda. To je sa teleskopom od 10tak kila jako nezgodna rabota.

Ako misliš da se baviš astrofotografijom - onda je možda mnogo bolje početi sa nečim manjim umesto 10 inča. Pogotovu ako je u pitanju brz newton koji se mora dobro kolimirati i koji nije optimizovan za astro foto (veličina sekundara) i svašta nešto pride ...

Razlika između NEQ6 običnog i R je u tome što R ima kaiš između motora i puža a običan ima zupčanike. Zupčasti kaiš je bolja varijanta - manje se čuje, bolje radi, ima manje backlash-a i tako.

NEQ6 je u Astroshop.eu ~1380 eura sa PDV-om i bez poštarine. Njihov PDV je 18% ako se ne varam to znači da bi ti montažu platio 1170 eura i još 300 eura poštarine, znači 1470 eura.

Na to bi platio 10% carine i još 20% naš PDV a to bi onda izašlo 1940 eura sve zajedno.

U TC je NEQ6 montaža ~1820 eura, odnosno izašlo bi te bar ~100 eura jeftinije nego da naručuješ iz Astroshop-a.

U FLO-u je NEQ6 sa šipingom £1,090.12 odnosno 1295 eura. Kad se doda 10% carine i 20% PDV-a na to, sve zajedno izađe ~1709 eura. Pošto šalju DHL-om dodaj još jedno 40-50 eura na papirologiju (DHL je bezobrazan, naplati ti postupak carinjenja i neke fore) i opet te izađe jeftinije od 1800 eura, ali ne puno.

To je samo zato što je NEQ6 sad na sniženju kod FLO-a (200 funti jeftiniji nego inače).

U svakom slučaju - neke stvari su jeftinije u TC a neke skuplje, tako da za svaku pojedinačnu stvar vredi proveriti i proračunati koliko bi izašla ovako ili onako.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

diviss8611

Planiram za astrofoto,hocu li imati velikih problema tj kakvih posto nije namenjen za astrofoto? Iskreno zadrzao bih se na ovom tubusu u narednom periodu

Yagodinac

Taj teleskop je odličan kao dobson, tj za vizuelno, ali Vlaiv je već naveo zašto nije pogodan za astrofoto, evo taksativno:

1) Na EQ6 bilo kojoj verziji tako masivan i ogroman teleskop će lelujati na vetru. Osim što će autogajding da se prekida imaćeš i crtice od zvezda, u zavisnosti od nivoa vibracija. Upotrebljiv je samo kad nema ni malo vetra (a skoro uvek ga ima, 0.5m/sec, ali ima). Ova varijanta je pogodna za opservatorije jedino.
2) Veličina sekundarnog ogledala igra ulogu kod iluminacije (vinjetiranja) i još koječega, astrofotografski teleskopi korigovani za veće formate imaju veća sekundarna ogledala i sve što uz to ide; dobsoni dobro iluminiraju samo APS-C format.
3) Fokuseri kod dobsona su najčešće jeftiniji, odnosno nisu oni loši za svoju namenu ali moj aparat sa baterijama i gripom ima 1540 grama, zamisli to na plastičnom fokuseru, to ne može čak ni da stoji u fokusu a kamoli da snima. Često fokuseri na dobsonima ne mogu da postignu fokus sa kamerom, fali im neki mm, mislim da su stari GSO 250mm svi imali taj problem. Fleksije, nepreciznost, nepostojanje kočnice... Mnogo je razloga da fokuser na astrofotografskom teleskopu bude malo skuplji, tj primereniji zadatku.
4) Žižna daljina od 1250mm je po meni već malo previše za uobičajene DSO mete; ako uzmeš u obzir bilo koju FF kameru onda taj teleskop ima smisla, sa krop formatom zbog oversemplinga baš i ne. FF kamere su u astronomiji preskupe, teško da ima neka ispod 4-5 hiljada. Ako uzmeš stariji FF DSLR možeš proći značajno jeftinije, mada su i rezultati ekvivalentno niži od namenske CCD kamere.

Ja imam drugi predlog: zadrži taj dobson jer je šteta prodati ga, za te pare nemaš ništa slično da kupiš; a pare koje si planirao na NEQ6 i nešto malo preko - uzmi HEQ5 i neki mali apo, 70-80mm je dovoljno. U astrofotografiji apertura igra ulogu ali mnogo manje nego vizuelno tako da će taj apo nacrtati sve kao i 250mm njutn, samo će slika sa istom kamerom biti malo manja, srazmerno žižnoj daljini. Pritom elegantno zaobilaziš gomilu nerešivih frustracija koje bi sigurno imao ako staviš dobsona na EQ6. Taj dobson dobro leži na EQ8 i to ako nema vetra - pusti šta specifikacije pišu o montažama, te bajke o nosivosti važe samo za RC i SC; njutn se na vetru ponaša kao jedro.

Astro_fun_times

Slazem se sa Yagodincem.
Ja sam takodje imao plan da ne kupujem drugi teleskop vec samo da mog 200/1200 doba stavim na HEQ5 Pro i da tako slikam i probao sam.
Jako nestabilan setup. Fokalna duzina je poprilicno dugacka i ako tek pocinjes sa AP nije bas zgodno.
Sto se tice polozaja fokusera za recimo vizuelno posmatranje sa pracenjem koje pruza eq montaza, ni od toga nema nista.
Sad je gore, sad je dole, jako je visoko... Bas neprakticno.

Sve vece od 200mm pa i 200mm je vise za neke observatorije i naravno za EQ6R montazu.

Bilo koji manji teleskop ce ti dati dobre rezultate kada je rec o slikanju.
I jos nesto, sami prstenovi za 250mm cevku nisu ni malo jeftini, plus šina...

Meni su prstenovi i šina jedino koristili kao rucka za nosenje inace poprilicno glomazne cevke nakon sto sam shvatio da mi plan i nije nesto.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

CyberianIce

Quote from: Astro_fun_times on September 01, 2024, 10:40:28 amSto se tice polozaja fokusera za recimo vizuelno posmatranje sa pracenjem koje pruza eq montaza, ni od toga nema nista.
Sad je gore, sad je dole, jako je visoko... Bas neprakticno.

Za taj scenario postoje rotirajući prstenovi za tubus. Vrlo praktično ali dosta skupo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

nemars

Quote from: CyberianIce on September 01, 2024, 01:11:36 pm
Quote from: Astro_fun_times on September 01, 2024, 10:40:28 amSto se tice polozaja fokusera za recimo vizuelno posmatranje sa pracenjem koje pruza eq montaza, ni od toga nema nista.
Sad je gore, sad je dole, jako je visoko... Bas neprakticno.

Za taj scenario postoje rotirajući prstenovi za tubus. Vrlo praktično ali dosta skupo.

Video sam jeftinu foru kao zamenu za rotirajuce prstenove. Nisam probao, ali deluje da bi trebalo da radi. Postavi se jos jedan prsten na tubus, ali se ne zakaci za montazu. Montira se da bude iznad (kad je teleskop uperen ka nebu) jednog od postojecih prstenova, tik uz njega. Izbrusi se ako je neravan tako da ima ravan kontakt sa prstenom do njega, i moze da se doda teflon ili nesto drugo da mogu da klize jedan o drugi bez previse trenja. Kada je potrebno rotirati tubus olabave se postojeca 2 prstena (ovaj novi je uvek zategnut). Teleskop ostaje izbalansiran posto ga dodatni prsten sprecava da sklizne kroz postojeca 2. Posto taj dodatni nije zakacen za montazu, omogucava da se teleskop rotira. Nakon toga je potrebno zategnuti prstenove i to je to.

EDIT: Evo nadjoh i gde sam video, samo nisam isprobao jos uvek: https://www.cloudynights.com/topic/612440-rotating-tube-rings/?p=8478246
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Quote from: CyberianIce on September 01, 2024, 01:11:36 pmZa taj scenario postoje rotirajući prstenovi za tubus. Vrlo praktično ali dosta skupo.

Da, to su pravili neki stariji prpizvodjaci po americi, da li bese Orion ili tako nesto ali to su danas kolencionarski teleskopi. Kod nas to i nije opcija.
Ovo sto je Nemanja napisao je opcija ali previse cimanja. Prstenovi za 250mm su poprilicno skupi a da bi to izveo treba ti jos jedan set prstenova za taj treci jer mislim da se kupuju u paru.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš