• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astro.....pogodi?

Started by Maxscope, February 14, 2006, 11:37:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

Quote from: "eyej"Za stvari koje ne razumemo (a + i ne zelimo da razumemo) ne treba smatrati da ne postoje uopste!


Ne znam za tebe, ali ja potpuno razumem sta u astrologiji skripi.

A kao drugo mnogo je pogubnije smatrati da nesto postoji iako ne znamo da li postoji. A pogotovo kad je protivno znanju kojeg imamo i sto je jos gore, znamo na osnovu cega su nastala "znanja" na koje je neko (kvazi)ucenje naslanja.
Zasto ti ne verujes u mnoge stavri u dosijeu iks? Pa zato sto ih je scenarista izmislio. A zamisli sta bi se desilo kad bi malom detetu dao da gleda dosije iks i rekao mu da je to sve snimljeno po istinitom dogadjaju!!? E upravo se to dogadja sa astrologijom. Od malena ljudima je usadjen stav da je istina, i ako malo ne razmisle i prouce to (sto vecina ljudi ne radi), ko bi im dokazao kad odrastu da to nije istina. Niko. To se i desava.

Neko je rekao (ne mogu da se setim tacno ko) da je najlaksa borba protiv stavova religije ukazati ljudima na istoriju tih stvavova od samih pocetaka.
To se potpuno odnosi na astrologiju. Treba prouciti malo istoriju astrologije pa se zapitati ustvari kolike su ljudi ovce.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Da bi se borilo protiv neprijatelja , odnosno problema i slicnih
negativnih pojava potrebno je upoznati kako bih se reklo protivnika.

Za razne parapsihologe,vracare i vidovnjake tu su Psiholozi.
Za razne energeticare,biosteziste.... tu su Biolozi.
Za razne lekovite kristale,kamencice i ostalo tu su Geolozi i Minerolozi.
Naravno ne treba ni mi prema ovakvima da budemo ravnodusni.

Ali nasi direktni protivnici su astrolozi-horoskobdzije i njima slicni.
Znaci treba znati njihovu snagu,razmisljanje i delovanje.
A ko bolje poznaje upravo to nego ljubitelji Astronomije.
Mi smo jedini direktno upoznati u mehaniku i fiziku nebeskih tela.
Dobro neko , vise neko manje ali svima je u osnova jasna.
I ne bi trebalo nijedan ljubitelj neba da kaze ma pustite ih neka rade sta
hoce mi teramo svoje oni neka teraju sta hoce.
Upravo je to najveci problem.

Sasa

Osecam gotovo obavezu da kazem nesto o ovoj temi.
Za astrlogiju se ne moze reci da mozda jeste, a mozda nije nauka. Ona to jednostavno nije i ne moze biti. Astrologija se ne sluzi naucnim metodama, ne izvodi naucne dokaze, ne pravi naucne teorije itd. tj. ne postuje pravila koja vladaju u nauci.
To je kao kada bi covek skupljao marke i tvrdio da se bavi sportom. U sportu postoje neka pravila. Ako hoces da ti sportisti priznaju da se bavis sprotom, moras ta pravila da postujes.
Ne znam sta je astrologija, ali nauka nije!
2. Astrologija se ne zloupotrebljava. Vec upotrebljava.
3. Naravno ima puno toga sto nauka ne moze da objasni. Pa sta s tim? Nauka je proces u kojem covek spoznaje svet.

Gugi

Quote from: "Sasa"...Za astrlogiju se ne moze reci da mozda jeste, a mozda nije nauka. Ona to jednostavno nije i ne moze biti. Astrologija se ne sluzi naucnim metodama, ne izvodi naucne dokaze, ne pravi naucne teorije itd. tj. ne postuje pravila koja vladaju u nauci...


E bas tako! To je bilo vazno istaci! To je osnovna razlika izmedju astronomije i astrologije-jedna je nauka, druga to nije i gotova rasprava!

eyej

Ok..ispade da ja nekog branim ovde! Ovako, kada sam pricao ono gore, mislio sam, ne samo na astrologiju, vec na gomilu drugih stvari koje se (mozda) neopravdano zanemaruju! Ljudi, imam u kuci jednog koji brani stavove astrologije i slicnih stvari i koljemo se svaki dan oko toga! Zato, ne mora meni da pricate to! :D A Sashastar je u pravu kada je rekao da sam mislio na onu prvu strategiju! Najbolja je, sa viteske strane! Mi radimo nas posao a ostali nas ne interesuju, neka se oni plase nas! Ove ostale strategije su mi malo u USA fazonu.. da ne kazem pe . . rske! Po meni..ako neko primenjuje neku drugu strategiju osim prve, vec u startu priznaje sebi da nije dovoljno jak da dominira nad ostalima i plasi se ostalih, u neku ruku! Zato mislim da ne treba da te zanima niko drugi do sebe a neka se drugi bave tobom jer to opet znaci da se oni plase tebe..itd. Da se ne ponavljam i da ne skrecem sa teme! Sto se mene tice, i da je astrologija nauka i da nije nauka, ja nemam nista od toga! Za coveka koji se okrenuo astrologiji nikako ne znaci da je mogao da se okrene astronomiji da nije postojalo astrologije! Mozda bi izabrao botaniku.. pa necemo sad pljuvati po botanicarima! Malo plasticno objasnjenje, ali se nadam da me kapirate! Prestanimo da pokazujemo da smo i koliko smo slabi! Figurativno.. naravno! Lepo je braniti svoje stavove i gotivno je da se zakace astrolog i astronom! Ali mislim da vi svi imate malo pogresne ciljeve! Nadam se da se niko nece uvrediti ovime.. ipak sam ja na vasoj strani! Samo nisam toliko radikalan! :D

sashastar

AUUUUU pa ti u kuci imas protivnika zato imas tako mekan stav.
Samo nesto da ti kazem niko nece da astrologe prebaci u Astronome.
Nego hocemo da prestanu da obmanjuju ljude.
A ova obmana traje veoma dugo.
A koriste se cistom verovatnocom i koicidencijama.

astrolozi imaju i novca i mesta na televiziji i u vecini novina su prisutni.
A sve je laz i prevara.
Stari mudraci su rekli lakse je ljudima da poveruju u laz, nego u istinu.

eyej

Pa slazem se ja sa tobom, ali sto ne izadje neki astronom na tv?? Zar se nisi nikada zapitao!? Sigurno ne postoji zabrana izlazaka astronoma na tv, radio..itd!! Morate priznati da su astrolozi mnogo aktivniji od astronoma po tom pitanju! Stoga..rezultati su vidljivi svuda oko nas! :)

sashastar

Problem je sto nema na TVu emisija o Astronomiji.
I to domace proizvodnje.
Sa ucesnicima poznatih nasih naucnika i sl.........
Gledanost takvih emisija bi bila nazalost mala.
Ali barem jedna da postoji i to u nekom udarnom terminu
stvarno bi barem malo pomoglo ovom nasem narodu.

Ali postoji jedan nacin za suzbijanje astrologije i to veoma mnogo.
I to na totalnu podnosljivu kolicinu.
A to je uvodenje Astronomije kao predmet u skolama.
Da li u osnovnoj ili srednjoj svejedno.

E sad koliko je to izvodljivo................................................

Sasa

Astronomije nema na TV zato sto nema TV koja pristaje da ima astronomiju. Svaka TV ima urednika koji kreira program. Pa ne mogu ja da odem na TV po svojoj volji.

Nase televizije, a i drugi mediji biraju astrologiju, a ne astronomiju. Kazu, to se trazi. Mozda im astrolozi nesto i placaju.

Dakle jos jednom: sta ce biti na TV odlucuje urednik. Ni jedan astronom nije odbio da ucestvuje u nekoj normalnoj emisiji.

Ali, stvari se malo popravljaju. Evo ko hvata Studio B imace prilike da gleda 8 izuzetno kvalitetnih domacih epizoda o nauci. Voditelj ce biti Zoran Zivkovic, stalni gost Milan Cirkovic, a u svakoj epizodi gostovace jos po jedan izuzetan naucnik (Zoran Knezevic, Aleksej Tarasjev itd.)
U stvari, mozda je ta serija vec krenula, ne znam.



A trebalo bi i prof. Ajdacic da jednom nedeljno vodi emisiju na RTS, takodje o nauci.....

sashastar

E ovo moram da proverim i pronadem :)