• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

kupovina teleskopa

Started by Ivan, September 10, 2024, 08:05:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ivan

Pozdrav,

kupio bih prvi teleskop, po mogućnosti polovan SkyWatcher 203/1200 Dobson.

Ako neko prodaje dotični teleskop, molim da mi se javi.

Hvala.

ε Aurigae

Pozdrav Ivane,

Lepo je videti da se sve više ljudi odlučuje za ovaj hobi. Pohvale.

Za polovan teleskop, baš takvog tipa računaj da je naše trziste jako malo...a broj ljudi koji ima takav teleskop je mizeran.

Verujem da si analizirao, promišljao i odlučio da izbor padne na baš taj jer imaš svoje razloge.

Moj predlog je da povećas verovatnoću kupovine tako što bi dao i druge opcije koje dolaze u obzir, u smislu aperture, proizvođača itd.

Srećnu kupovinu želim!
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod | ZWO ASI533MM
ZWO ASI 8x1.25'' EFW (LRGBSHaOHb)
PrimaLuce Lab Sesto Senso 2
SVBony SV106 60/240 guidescope + SV305M PRO gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Quote from: ε Aurigae on September 11, 2024, 12:46:50 amZa polovan teleskop, baš takvog tipa računaj da je naše trziste jako malo...a broj ljudi koji ima takav teleskop je mizeran.

Ne znam da li si se dobro izrazio ali ne slazem se sa tobom.
Ja bih rekao da je to teleskop kojeg ima najveci broj ljudi.

Ono sto bih ja rekao pre je to da su sanse da ce se neko odvojiti od njega male jer je odlican teleskop pa su mozda zato sanse da ce ga neko prodati manje mada nikad se ne zna, eto ja sam prodao svoga...
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Ivan

Quote from: ε Aurigae on September 11, 2024, 12:46:50 amPozdrav Ivane,

Lepo je videti da se sve više ljudi odlučuje za ovaj hobi. Pohvale.

Za polovan teleskop, baš takvog tipa računaj da je naše trziste jako malo...a broj ljudi koji ima takav teleskop je mizeran.

Verujem da si analizirao, promišljao i odlučio da izbor padne na baš taj jer imaš svoje razloge.

Moj predlog je da povećas verovatnoću kupovine tako što bi dao i druge opcije koje dolaze u obzir, u smislu aperture, proizvođača itd.

Srećnu kupovinu želim!


Pozdrav i Vama ε Aurigae.

Baš sam na jednom forumu komentarisao kako je lakše nabaviti nuklearnu bojevu glavu, nego polovan teleskop.
Izbor jeste mizeran.

Otvoren sam i za druge mogućnosti, možda neki 102/1000 EQ3 Refraktor ili slično.
Mada, čitajući po forumu stekao sam utisak da je Dobson 203/1200 jedan od najboljih teleskopa za početnike ako se zanemare gabariti samog instrumenta.

Kako stvari sada stoje, najverovatnije ću se opredeliti za kupovinu novog Dobsona.
Sa tim u vezi imam nekoliko pitanja, te mi je potrebno par smernica i saveta.
Da li bi ta pitanja mogao da postavim ovde?




Astro_fun_times

Odlicno si to rekao, sem gabarita teleskop nema mane.
Jos bih rekao da je taj teleskop ne samo najbolji izbor za pocetnike vec i za naprednije korisnike. To je teleskop koji ne treba da se menja kada se mali pocetnicki preraste, jednom kupljen sluzice jako dugo.

Slobodno pitaj sve sto te zanima ovde.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Ivan

Interesuje me da li je uz teleskop Dobson 203/1200 potrebno zbog kolimacije, odmah uzeti laserski kolimator radi lakšeg podešavanja?

Čitao sam da je preporuka i kupiti bolja Barlow sočiva i okulare, ali ne znam za koje se odlučiti, jer ih je popriličan broj u ponudi.


Astro_fun_times

Ja sam svog dok sam ga imao kolimirao pomocu kutije u kojoj se drzao film od fotoaparata sa rupom na vrhu.
Mislim da je to cak pisalo i u prirucniku Skywatchera.
Taj teleskop je F5.9, nije on tako tezak za kolimaciju.
Problem kod laserskog kolimatora je taj sto i on sam zna biti van kolimacije, pa ti racunas "dobro je" medjutim nije. Meni se to desavalo (pa sam presao na kutiju od filma).
Ja bih se pre odlucio za najobicniji "cheshire" kolimator mada ga ja nisam koristio ali ja licno volim proste stvari sa sto manje baterija, bar kada je rec o vizuelnom delu astronomije.
Prednost lasera je sto se moze koristiti i u toku noci. Mana je sto mu trebaju baterije koje mozda vise nisu pune a otisao si negde na mracnu lokaciju hehe.

Isto tako, ja kada sam kolimirao svoga malo sam jace zategao šrafice i on vise nije ni ispadao iz kolimacije a vozao sam ga na Letenku starim grebenskim putem pre nego sto je bio uradjen (rupa na rupu) i sve je bilo ok.

Sto se tice barlow, on je pozeljan, narocito za planete.
Ako ces kupiti nov teleskop, a to je vec izdatak, ja bih se drzao okulara koji dolaze sa njim za pocetak i jedan barlow (obicno x2 ili x2.5) pa kad se dodje do jos para ali sto je jos bitnije, kada ti steknes malo vise iskustva i vidis sta ti se vise svidja (da li šire vidno polje, vece ili manje uvecanje itd) e onda ces se lako odluciti za unapredjenje postojecih okulara.

Svakako ces dobiti dosta saveta od kompetentnijih ljudi od mene sto se tice samih okulara.
Svakako, sve je to stvar licne preferencije.
Neko voli malo uvecanje sa širokim vidnim poljem. Ja sam vise voleo maksimalno da uvecam, narocito planete.
Zato moras prvo sam sebe da upoznas i resis sta ti se vise svidja.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

PavleR

September 13, 2024, 07:43:24 pm #7 Last Edit: September 13, 2024, 08:16:30 pm by PavleR
Pozrav Ivane i dobrodsao.

Izabrao si odlican teleskop, i bio povovan ili nov, dugo ces ga korisiti. Mozda se zato i teze nalazi u prodaji, ljudi prosto nece da ga se odreknu. To je najveca aparatura Dobsona koja je lagana za prenos, a najmanja sa kojom ti se ''nebo otvara''. Zato predstavlja neku zlatnu sredinu medju Dobsonima.

Sto se tice kolimacije, samo da ti malo bolje pojasnim sta je Milos (Astro_fun_times) mislio pod ''kutija od filma''. To se zove kolimacijska kapica i veoma je jednostavna za napraviti, a najbolji je nacin za kolimaciju. Da sada ne objasnjavam kako ona funkcionise, ali ako ti ona pokaze da je teleskop kolimiran - to je to. Ja sam u pocetku korisio poklopac za fokuser na kome sam izbusio rupicu tacno po sredini, a sada koristim kuciste starog okulara koji sam dobio uz teleskp a vise ga ne koristim. Sto se tice lasera, ja sam ga davno ''bacio u kos''. Prvo, Milos je vec rekao da on sam ponekad nije kolimiran. Drugo, proizvodjaci koji ga prave a nisu bas najkvalitetniji na svetu prave ga u nesto manjem obimu nego sto je otvor fokuseera pa on ''landara'' i nikada ne pokazuje istu poziciju laserskog zraka. Kapica ima problem sto se teleskop mora usmeriti u nesto svetlo, pa se ili kolimira danju ili moras imati neku sijalicu koju ces kasnije ugasiti. Ja danas ponekad kapicom kolimiram teleskop direktno na zvezdi pa mi i svetlo ne treba; ali to kada se malo izvestis.

Imas puno videa na internetu kako se kolimira kapicom, a i ovde ti mozemo detaljno objasniti proces. Za pocetak je ok i laser ali i sam ces videti da ga neces dugo korisiti. Nikada mi se nije desilo da sam teleskop kolimirao kapicom a da je provera na zvezdi pokazala da sam izvrsio losu kolimaciju.

Veliki pozdrav i pitaj sta te zanima. Uvek ce ti neko ovde pomoci.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Ivan

Hvala na detaljnim, brzim, i pre svega ljubaznim odgovorima.

Recite mi još samo, koliko je često potrebno kolimirati teleskop?




vlaiv

Quote from: Ivan on September 13, 2024, 09:51:18 pmRecite mi još samo, koliko je često potrebno kolimirati teleskop?

Zavisi od toga kako rukuješ sa njim i da li ga i kako transportuješ. Ja moj 8" dob ne diram i po nekoliko godina ako ga ne prevozim kolima po truckavom putu.

Za svako neko normalno rukovanje bez vibracija taj teleskop dobro drži kolimaciju. Posle nekog vremena, vrlo brzo naučiš da na svakom posmatranju baciš pogled na neku jaču zvezdu na većem povećanju. Tako se najbolje proceni atmosfera a pri tom se i odmah vidi da li je teleskop dobro iskolimiran.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

ε Aurigae

Ako posmatraš od kuće sa gepekom  vožnje od po sat dva jednom u nikada ga kolimiraš.

U suprotnom kolimacija ti postaje rutina....ali veruj mi na dobu uopšte nije strašna...uopšte!
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod | ZWO ASI533MM
ZWO ASI 8x1.25'' EFW (LRGBSHaOHb)
PrimaLuce Lab Sesto Senso 2
SVBony SV106 60/240 guidescope + SV305M PRO gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

kruska

Sve se nauci raditi brzo pa i kolimacija.
Uostalom imas najvise 3-4 srafa na sekundarnom ogledalu

Yagodinac

Jednom sam ili dvaput samo kolimirao pomoću kutijice od filma, i to kad sam prao ogledala i skidao ih. Sve ostalo - kolimiraš na zvezdu na velikom uvećanju i to je najtačnije moguće kolimiranje. Ostaje problem velikih apertura tipa pola metra jer traže nenormalno velika uvećanja i nikad ne vidiš difrakcione prstenove kako treba, ali 200mm je i dalje vrlo udobno za kolimaciju.
Usput nabavi okular koji ti daje malo veće uvećanje. Za tvoj teleskop se savetuje da imaš za kolimaciju na raspolaganju 200-400x uvećanje, to bi značilo 6-3mm okular. Ovo je bitno da bi uopšte video difrakcione prstenove koji su čak i tad relativno mali. Može da se kolimira i sa barlow-om, mada svaki barlow malo degradira sliku. Najbolji barlow plus najbolji okular verovatno neće vidljivo degradirati detalje tj prstenove, ali ja barlow vidim samo kao pomoćno pomagalo i najbolje je da najveća uvećanja izvlačiš samo okularima. Kao što sama optika teleskopa (može da) ima mane, tako isto i okulari ne briljiraju a i barlow može da bude više ili manje loš. Npr fabrički SW koji se dobija uz njihove teleskope je tiha jeza, šta god da stavim u njega on degradira, dobar je samo da posluži kao piksla.
E da, neki okulari male žižne daljine već imaju svojevrsni barlow u sebi tako da se sa njima ne preporučuje upotreba istog jer ruinira detalje; za detaljan spisak valja guglati.

Astro_fun_times

Nemoj da te brine kolimacija, narocito na F5.9 teleskopu.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Ivan

Može li preporuka za okular i barlow sočivo za Dobsona, do cene od nekih 100e?