• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

kupovina teleskopa

Started by Ivan, September 10, 2024, 08:05:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ivan


vlaiv

Ja ne bih. Umesto toga, za iste novce bih uzeo sledeće:

20mm Gso Plossl
12mm Gso Plossl
i ovaj barlow:

https://teleskop.rs/barlow-sociva/407-2x-ahromatski-barlow.html

To te izađe isto novaca a dobiješ dobar "raspon" uvećanja.

20mm, ~13.333 (barlow element odšrafljen sa kućišta i ušrafljen u 20mm okular), 12mm, 10mm (20mm + barlow), 8mm (12 + barlow element) i 6mm (12mm + barlow redovno).

Uz teleskop ćeš dobiti i 25mm koji sa direktno ušrafljenim barlow-om daje ~16.66mm

Filteri ti stvarno nisu potrebni za početak. Čak i za kasnije - ja se ne sećam kad sam zadnji put posmatrao nešto sa planetarnim filterom - jedino uhc koristim ponekad.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, StellaMira ED110
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

PavleR

October 01, 2024, 04:00:40 pm #32 Last Edit: October 01, 2024, 04:17:11 pm by PavleR
Veliki pozdrav.

Ivane, izbor okulara je u principu veoma jednostavna star i tu ne treba komplikovati. Samo jedan okular je zaista bitan i to je onaj koji ces najvise koristiti. Sva sredstva treba da budu usmerena ka njemu. Najvise ces koristiti okular koji ti daje optimalnu izlaznu pupilu, a Vlaiv je vec sracunao da je kod tebe to okular od oko 12mm. Ja znam da je tebi mozda u ovom trenutku ta izlazna pupila nejasan pojam ali to je u osmatackoj astronomiji najbitnija stvar. Zaboravi F odnos, zaboravi uvecanja, sve je to nebitno za sada. Dacu ti link ka jednom od najboljih clanaka o izlaznoj pupili za koja ja znam. Napisao ga je kolega osmatracki astronom Vedran Vrhovac, i tu je sve sto ti treba. Dobro ga prostudiraj.

https://zvjezdopisi.com/2022/11/27/sto-je-izlazna-pupila/

Ja imam 5 kvalitetnih okulara i 80-90% vremena koristim samo jedan od njih - pogadjas vec, onaj koji mi daje najoiptimalniju izlaznu pupilu. To mora da bude dobar okular, i to uvecanje ne treba da se dobija Barlow socivom. Svi ostali okulari su manje bitni - taj je glavni.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Ivan

Hteo bih da se zahvalim svima na dosadasnjoj pomoci i savetima oko kupovine teleskopa.
Posle nekoliko nedelja konacno sam kupio teleskop-Sky Watcher 203/1200 Dobson, sto mi je i bila zelja.
Instrument izgleda impozantno.
Posle sklapanja koje je krajnje jednostavno, na red je dosla kolimacija.
Koristio sam improvizovanu kolimacionu kapicu, podesio primarno i sekundarno ogledalo.
Na Youtube postoji more objasnjenja, uputstava za kolimaciju i sva su vise manje zbunjujuca i polovicna.

Iako mi je polozaj sekundarnog ogledala u centru reflektovane slike, smatram da nisam dobro kolimirao teleskop jer u vidnom polju ne vidim podjednako sva tri nosaca primarnog ogledala.
Najveci problem mi je sto nemam predstavu kako izgleda slika kroz kolimacionu kapicu pravilno podesenog teleskopa.
Da li sve sto se vidi kroz kapicu, treba da bude u centru jedne tacke ili ne?


Kako je vreme izuzetno lose, maglovito nisam mogao ni da proverim instrument.
Jedva cekam vedro nocno nebo.

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, StellaMira ED110
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

PavleR

Ivane, znam da u tim videima i tekstovima ljudi umeju da bas iskomplikuju sasvim jednostavnu stvar. Imas samo dva koraka:

1.) podesavanje sekundarnog ogledala. Preko Alenovog kljuca (inbus) podesis sekundar tako da kroz kapicu vidis sva tri drzaca primara.

2.) podesavanje primara. Olabavi vijke koji drze primar i onda okretanjem kolimacionih vijaka podesis marker za centar primara (kruzic) da bude tacno gde bi sekla sva cetiri spajdera. Posle toga ponovo zavrnes vijske koji drze primar, ali nemoj da preteras.

I to je to. Sve ce izgledati kao na fotografiji koju je Vlaiv okacio. Ako posedujes veliko uvecanje kolimaciju mozes, a ne moras, da proveris na zvezdi.

Ako hoces, prvo mozes da proveris da li su sva cetiri spajdera iste duzine. Posto je teleskop nov, verovatno jesu.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Ivan

Da, to je to.
Pretpostavio sam da treba da izgleda kao na slici, koju je vlaiv prilozio, ali nisam bio siguran.
Postupak mi je odmah bio jasan, medjutim pronasao sam nekoliko slika kolimacije i sve su bile razlicite, sto me je zbunilo.
Sada ostaje provera na zvezdi, cim vreme dozvoli.

Ivan

Ovo je slika koju sam dobio posle podesavanja.
Da li ovo izgleda dobro?