• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

kupovina teleskopa

Started by Ivan, September 10, 2024, 08:05:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boka76

Pozdrav. Za okulare bi bilo najbolje da su naj manje sa 6 elemenata ili vise. Lacerta 82 stepeni 16mm i 7mm su dobri, mada su vise od tvog budzeta.

Astro_fun_times

Nisi naveo koji opseg te zanima jer imas okulare sa manjim, srednjim i vecim uvecanjem.

Nisam ekspert za okulare ali reci cu ti ovo, iz nekog mog iskustva (a opet svacije misljenje i iskustvo je drugacije).
Na tvom mestu uzeo bih neki okular od 6mm. On ce na tom dobu dati uvecanje od 200x sto je neki optimum za mene bio, kada je rec o planetama. Nije premalo a nije ni previse, taman na nekoj granici koju je atmosfera dozvoljavala.
Na pocetku ce ti verovatno mesec i planete kao i globularni klasteri biti omiljene mete.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Quote from: Ivan on September 16, 2024, 07:56:02 amMože li preporuka za okular i barlow sočivo za Dobsona, do cene od nekih 100e?

Po komadu 100e ili je to ukupan budžet?

Uz teleskop obično dolazi jedan do dva okulara, nekada i barlow. Jedan od tih okulara je sasvim upotrebljiv i služiće ti dosta vremena. Drugi obično nije baš najbolji.

Uz SkyWatcher doba dolaze okulari od 25mm i 10mm. 25mm je sasvim ok za početak, dok je 10mm - "upotrebljiv" u smislu, koristićeš ga dok nemaš ništa drugo al čim budeš imao nešto toj okvirnoj fokalnoj dužini - taj okular ide u "zaborav".

Kod Omegon / GSO dobsona mislim da dolazi samo jedan okular od 26mm.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Ivan

Quote from: vlaiv on September 16, 2024, 02:10:59 pm
Quote from: Ivan on September 16, 2024, 07:56:02 amMože li preporuka za okular i barlow sočivo za Dobsona, do cene od nekih 100e?

Po komadu 100e ili je to ukupan budžet?

Uz teleskop obično dolazi jedan do dva okulara, nekada i barlow. Jedan od tih okulara je sasvim upotrebljiv i služiće ti dosta vremena. Drugi obično nije baš najbolji.

Uz SkyWatcher doba dolaze okulari od 25mm i 10mm. 25mm je sasvim ok za početak, dok je 10mm - "upotrebljiv" u smislu, koristićeš ga dok nemaš ništa drugo al čim budeš imao nešto toj okvirnoj fokalnoj dužini - taj okular ide u "zaborav".

Kod Omegon / GSO dobsona mislim da dolazi samo jedan okular od 26mm.



Stvarno se ne razumem u okulare i barlow sočiva, mislio sam da kupim sve za 100e a ako nije dovoljno proširiću budžet na 250e. Toliko za početak mogu.
Pošto kupujem skywatchera na Teleskop.rs, kod njih bih kupio i okulare, sočiva. Kako me pre svega interesuje posmatranje planeta, meseca nek to budu okulari, sočiva sa možda većim uvećanjem, ne znam.

vlaiv

Quote from: Ivan on September 17, 2024, 10:41:34 amStvarno se ne razumem u okulare i barlow sočiva, mislio sam da kupim sve za 100e a ako nije dovoljno proširiću budžet na 250e. Toliko za početak mogu.
Pošto kupujem skywatchera na Teleskop.rs, kod njih bih kupio i okulare, sočiva. Kako me pre svega interesuje posmatranje planeta, meseca nek to budu okulari, sočiva sa možda većim uvećanjem, ne znam.

Ok, ako je 100e ukupan budžet i ako te pre svega zanimaju planete i mesec, onda bih ja preporučio sledeće:

Uzmeš ovaj barlow:

https://teleskop.rs/barlow-sociva/409-25x-apohromatski-barlow.html

I dva GSO plossl okulara od 15 i od 9 mm.

Tako ćeš pokriti dobar raspon uvećanja. Taj barlow je više x2.2 nego što je x2.5. Zapravo, uvećanje koje daje barlow zavisi od udaljenosti okulara od samog barlow sočiva a pošto nikad ne znamo kako je zapravo dizajniran okular i gde mu je fokalna ravan - a trebalo bi da bude "na ramenu" odnosno mestu od kog počinje nos koji se ubacuje u fokuser, ali nikad nije baš tamo (zato moramo da refokusiramo svaki put kad promenimo okular), ne možemo tačno reći koliko će uvećanje da da barlow sa pojedinim okularom.

Za ovaj barlow je znači pre oko x2.2 nego x2.5 koji je deklarisn.

Ti ćeš imati 25mm, sa x2.2 će to dati ~11mm
15mm sa x2.2 daje oko 7mm
9mm sa x2.2 daje oko 4mm

Tako da ćeš imati sledeće fokalne dužine na raspolaganju:

25mm, 15mm, 11mm, 9mm, 7mm, 4mm što bi trebalo dobro da pokrije raspon uvećanja.

Nemoj kupovati plossl okulare u fokalnim dužinama ispod 9mm. Oni imaju tendenciju da sve bliže i bliže moraš da držiš oko samom okularu da bi posmatrao i onda to počne da daje osećaj da gledaš kroz ključaonicu i počne da zamara.

Još jedno pitanje koje je bitno. Da li nosiš naočare? I ako nosiš da li imaš cilindar/astigmatizam? Ako nosiš naočare ali imaš samo redovnu dioptriju, onda možeš da posmatraš bez naočara i da vidiš dobro jer fokuserom kompenzuješ dioptriju. Ako pak imaš astigmatizam, onda možda možeš da posmatraš bez naočara na velikim povećanjima a možda i ne, zavisi od oka. U tom slučaju ćeš morati da potrošiš više novaca jer ti trebaju okulari sa velikim odstojanjem oka od okulara da bi mogao normalno da nosiš naočare i da posmatraš. Tu već pričamo o 50-60 eura po komadu pa naviše.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Ivan


[/quote]

Ok, ako je 100e ukupan budžet i ako te pre svega zanimaju planete i mesec, onda bih ja preporučio sledeće:

Uzmeš ovaj barlow:

https://teleskop.rs/barlow-sociva/409-25x-apohromatski-barlow.html

I dva GSO plossl okulara od 15 i od 9 mm.

Tako ćeš pokriti dobar raspon uvećanja. Taj barlow je više x2.2 nego što je x2.5. Zapravo, uvećanje koje daje barlow zavisi od udaljenosti okulara od samog barlow sočiva a pošto nikad ne znamo kako je zapravo dizajniran okular i gde mu je fokalna ravan - a trebalo bi da bude "na ramenu" odnosno mestu od kog počinje nos koji se ubacuje u fokuser, ali nikad nije baš tamo (zato moramo da refokusiramo svaki put kad promenimo okular), ne možemo tačno reći koliko će uvećanje da da barlow sa pojedinim okularom.

Za ovaj barlow je znači pre oko x2.2 nego x2.5 koji je deklarisn.

Ti ćeš imati 25mm, sa x2.2 će to dati ~11mm
15mm sa x2.2 daje oko 7mm
9mm sa x2.2 daje oko 4mm

Tako da ćeš imati sledeće fokalne dužine na raspolaganju:

25mm, 15mm, 11mm, 9mm, 7mm, 4mm što bi trebalo dobro da pokrije raspon uvećanja.

Nemoj kupovati plossl okulare u fokalnim dužinama ispod 9mm. Oni imaju tendenciju da sve bliže i bliže moraš da držiš oko samom okularu da bi posmatrao i onda to počne da daje osećaj da gledaš kroz ključaonicu i počne da zamara.

Još jedno pitanje koje je bitno. Da li nosiš naočare? I ako nosiš da li imaš cilindar/astigmatizam? Ako nosiš naočare ali imaš samo redovnu dioptriju, onda možeš da posmatraš bez naočara i da vidiš dobro jer fokuserom kompenzuješ dioptriju. Ako pak imaš astigmatizam, onda možda možeš da posmatraš bez naočara na velikim povećanjima a možda i ne, zavisi od oka. U tom slučaju ćeš morati da potrošiš više novaca jer ti trebaju okulari sa velikim odstojanjem oka od okulara da bi mogao normalno da nosiš naočare i da posmatraš. Tu već pričamo o 50-60 eura po komadu pa naviše.


[/quote]

U vezi naočara sam hteo da pitam, ali sam zaboravio. Da, imam astigmatizam.
Kakvu oznaku imaju ti okulari sa velikim odstojanjem od oka?


vlaiv

Quote from: Ivan on September 17, 2024, 08:13:53 pmKakvu oznaku imaju ti okulari sa velikim odstojanjem od oka?

Nemaju posebnu oznaku nego je bitno da gledaš nešto što se zove eye-relief.

Za udobno posmatranje sa naočarama ti treba eye-relief od bar 13-14mm a pre iznad jedno 16mm. U pitanju je mesto gde se ukrštaju zraci koji izlaze iz okulara i gde treba staviti očno sočivo da bi se videlo čitavo polje odnosno cela slika iz okulara.

Budući da se nose naočare - to mesto mora biti više udaljeno da bi mogle i naočare da stanu između oka i poslednjeg sočiva okulara.

Okulari koji imaju veći eye-relief se često označavaju sa LER (long eye-relief) ali to u praksi ne znači ništa jer se termin zloupotrebljava u marketinške svrhe. Viđao sam okulare koji imaju LER u nazivu a zapravo imaju tipa 10-11mm eye relief i gotovo je nemoguće ih normalno koristiti sa naočarama.

Samo da budem jasan - ništa loše se neće desiti ako se proba gledati kroz okular koji ima kratak eye relief ako se nose naočare - jednostavno se samo neće moći normalno videti celo vidno polje okulara nego će delovati kao da se gleda kroz "slamku" - videće se samo centralni deo ili jedan deo vidnog polja ako se gleda malo ukoso ali ne i celo vidno polje odjednom.

Da bi okular imao veći eye-relief on mora i da ima veće odnosno šire prednje sočivo. Plossl i Ortho okulari koji su jeftiniji imaju manu da im je eye relief nešto kraći nego sama fokalna dužina okulara. Znači recimo 9mm plossl će imati ER oko 7mm a 12mm će imati oko 10mm.

Kada se okular koristi sa barlow-om onda se ER okulara malo povećava. Čak i neki tipovi teleskopa - recimo SCT/MCT zbog tipa sekundarnog ogledala povećavaju ER okulara.

Ne mogu da budem siguran ali mislim da 12mm plossl čak i sa barlow-om ne bi imao dovoljno ER da se posmatra sa naočarama. To bi morao da potvrdi neko jer ja posmatram bez naočara i nikad mi nije bio problem mali ER, osim recimo kod 6mm ortoskopskog okulara gde sam malte ne morao da priljubim oko uz okular.

Ako gledaš kraće fokalne dužine za planetarno a u okviru budžeta - pogledaj ove:

https://www.firstlightoptics.com/bst-starguider-eyepieces.html

i ove

https://teleskop.rs/okulari/397-57-planetary-sky-watcher-okulari.html

Imaš i ove okulare:

https://www.firstlightoptics.com/ursa-major-eyepieces.html

To su isti okulari koji se prodaju u Teleskop Centru pod Lacerta Premium FlatField s tim da će ti možda biti povoljnije da kupiš kod FLO-a.

Njihov PDV se odbija a poštarina je tipa 9 funti.

Tako da bi te kod njih sve sa poštarnimo izašlo 5700 dinara (jedino što moraš da platiš karticom i malo se više čeka). Trebalo bi da taj iznos prođe bez carine i PDV-a kod nas (do 70 eura valjda).

Oni nude popust za količinu, ali pazi, ako uzmeš dva - možda pređeš tu granicu i onda ti naši naplate i PDV i carinu pa te onda ne izađe jeftinije, nego naprotiv, skuplje.

Mada, ti poslednji su manje kvalitetni okulari, oni koje sam prve naveo su kvalitetniji.

Usput, SkyWatcher planetary kod FLO-a sa poštarinom izađu oko 7000 dok su u TC-u oko 9000.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Ivan


kruska

Moj je stav da od okulara za pocetak je 25 mm plossl a to moze nabaviti ovde na forumu cim neko bude prodavao

Lako se moze uveriti u kvalitet istog i to je 10-30e otprilike a za gledanje je definitivno dobson 200 mm /1000 (800) mm
 
Posle ako bude hteo budziti opremu prema svojim  zeljama i afinitetima ima izbor sta zeli od APO a do SCT i svega
 ostalog .

milosh

Quote from: vlaiv on September 17, 2024, 09:11:27 pmTako da bi te kod njih sve sa poštarnimo izašlo 5700 dinara (jedino što moraš da platiš karticom i malo se više čeka). Trebalo bi da taj iznos prođe bez carine i PDV-a kod nas (do 70 eura valjda).

Pozdrav, posto sam skoro narucivao evo jedna povratna informacija kako je to proslo u mom slucaju. Sa FLO je brzo stiglo u Srbiju (3-4 dana) ali je posiljka zadrzana na carini 12 dana, tako da je stiglo za malo preko 2 nedelje od narudzbine (nije lose).
Carina se placa na porudzbine iz inostranstva vrednosti preko 50e osim ako ne salje fizicko lice onda je 70e limit mislim. Carina se placa na osnovicu koju cini vrednost+shipping+porez. Meni su naplatili porez od 20% i na posiljke koje su bile ispod 50e ali nisam platio carinu na njih.

Iz Tajvana mi je stigao zoom okular (hvala @vlaiv na preporuci) za 10ak dana bez ikakvih dodatnih troskova (napisali na posiljci vrednost od 5 USD :D )

Ima i varijanta preko jedne firme iz BG koja donosi iz Nemacke, porucis na njihovu adresu tamo, platis i preuzmes u Beogradu ili ti posalju kurirskom sluzbom. Njihova usluga je 5e/kg ili minimum 20e. Ne znam da li je dozvoljeno reklamiranje ovde, ali mogu da posaljem link u private ako nekog interesuje.