• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vizuelci, šta ste danas posmatrali?

Started by Astro_fun_times, October 02, 2024, 10:35:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

Na stranim forumima ima dosta ovakvih tema gde vizuelni posmatraci mogu da napisu sta su na taj dan posmatrali.
Bila to samo lista objekata ili planeta, bio to neki mali izvestaj ili samo opis, opazanje, nije bitno, nemojte se stideti, napisite.

Bas zato sto je vizuela nekako licna, sva iskustva su trenutna i ostaju sa vama a samim time se i ne pise puno vezano za nju, stiče se utisak da nema puno vizuelaca a ja sam siguran da to nije slucaj, zato nemojte se stideti, da čujemo sta ste vi večeras posmatrali?
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Jel mora baš današnje posmatranje ili može od pre koji dan?

Pre neki dan sam posmatrao, zapravo bilo je par večeri da sam testirao neke okulare na Mesecu, Saturnu i Jupiteru.

Pored toga sam posmatrao i Uran, Neptun i Mars - mada su naravno bile samo tačkice sem Marsa, ali je on bio dosta nisko tako da se ništa nije razaznavalo osim da je disk vidljiv.

Na Jupiteru je bilo iznenađenje što je sada GRS nešto manja nego inače i vrlo je evidentno "oivičena" svetlim prstenom.

Kod Saturna sam uočio dosta njegovih satelita - manje više sve svetlije od 12te magnitude (posmatrao sam sa 110mm refraktorom).

Pored toga sam posmatrao i M31, M33 kao i Helix nebulu - koju sam jedva uočio sa UHC filterom. Pokušao sam bezuspešno da tražim NGC185 i NGC147.

Bacio sam oko i na Plejade kao i na Double cluster.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, StellaMira ED110
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Quote from: vlaiv on October 02, 2024, 10:50:33 pmJel mora baš današnje posmatranje ili može od pre koji dan?

Ma naravno da moze, svaki izvestaj je dobrodosao.
Pavle nas odusevljava svojim detaljnim izvestajim ali to ne znaci da i ostali, bas kao i ovaj tvoj nisu veoma zanimljivi.

Mene fascinira da si uspeo da vidis Helix.
Doduse meni je light dome tu bas jak a nisam pokusao nikad sa mracnije lokacije vizuelno da je osmotrim.

Uran je meni mozda i najvise zadovoljstva donosio dok sam posmatrao. Naravno da se nista posebno ne vidi ali ja znam sta gledam, ja znam koliko je daleko i ja to znam da cenim i zato me fasciniralo.
Koje uvecanje si koristio ako se secas za Uran?
Zanimljivo je recimo da kada se trazi Uran, sa malim ovecanje od x48 koje daje 25mm okular u 200mm dobsonu, metodom starhoppinga dodjes na lokaciju gde se on nalazi.
Ali na tako malom uvecanju Uran izgleda isto kao i bilo koja zvezda oko njega.
E kad pocne da se podize uvecanje, sve zvezde i dalje ostaju iste dok se planeta jasno uvecava.
Ja sam kao sto sam puno puta govorio voleo da preteram da uvecanjem pa sam voleo da posmatram Uran sa x400 uvecanjem. To sto slika igra i sto se ne vide nikakvi detalji nije pravilo nikakvu razliku jer jednostavno moj teleskop svakako nije mogao tako nesto da prikaze.

Sto se tice Velike crvene tacke, ona se dosta smanjila u odnosu na pre a i izgubila je na intezitetu boje, bleda je dosta.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

PavleR

October 02, 2024, 11:39:47 pm #3 Last Edit: October 03, 2024, 12:20:28 am by PavleR
Odlicna ideja Milose!

Ja sam poslednja osmatranja izvrsio u nocima izmedju cetvrtka i nedelje, bilo je dve pune vredre noci i u nedelju se razvedrilo oko 2h, i naravno da sam izasao da gledam :). Sad sam se vratio u Bg, ali sam tokom septembra posmatrao bas dosta. U noci petak-subota skupio sam citavih 7.5 h, tokom celog septebmra nekoliko desetina sati sigurno.

Noci krajem septembra su bile izuzetno mracne ali zato i sa dosta losim seeingom. Ne pamtim tako mracno nebo, svetlosna kupola skoro da se jedva videla, ali su zato turbulencije vazduha bile dosta izrazene.

Da i ja dam doprinos ovoj temi, navescu neke od objekata koje sam posmatrao tokom poslednje dve noci:

sazvezdje Cepheus:

NGC 7510, King 19, IC 1470 - dva otovrena jata i emisiona maglina, blizu su i cine jedno posmatranje
NGC 6393 - prelepo otvoreno jato
NGC 7281 i NGC 7261 - par otvorenih jata u jednom pogledu, bleda i ''neugledna''
NGC 7380 sa Sharpless 2-142 - veliko otvoreno jato pored koga je emisiona maglina vidljiva u tragovima
King 18 - otvoreno jato blizu prethodne mete
NGC 7235 i Minkowski 2-52 - otvoreno jato i bleda ali poprilicno velika planetarna maglina
NGC 7538 - emisiona maglina

sazvezdje Cetus:

NGC 584 Grupa galaksija

Tokom septembra sam posmatrao i galaksije u sazvezdju Pegasus i Pisces. Najvise vremena sam izgubio na Pisces Cloud grupu galaksija, pretesko osmatranje, 58 minuta se nisam makao od okulara. Taj izvestaj planiram pa postavim preko jeseni, osam galaksija u jednom vidnom polju srednjeg uvecanja.

Quote from: vlaiv on October 02, 2024, 10:50:33 pmPokušao sam bezuspešno da tražim NGC185 i NGC147.

Posmatrao sam ih tokom septembra. NGC 147 jedva i ja vidim u 305mm, ne verujem da moze u manjim teleskpopima. NGC 185 verovarno moze, dosta je svetla, ali se malo teze pronalazi. Cak i preko mapa koje sam sebi napravio prosle godine, optet je tesko nadjem.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Astro_fun_times

Odlicno Pavle, ti si uvek vredan.
Prvi put cujem za "king" katalog tj oznaku.
Region Cepheus - Cassiopeia je jako zanimljiv i bas sam mu se posvetio, sto se tice slikanja ovih mesec dana.

Volim i ove kratke izvestaje. Čeato mi daju ideje za nova slikanja.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

ε Aurigae

Evo i moj doprinos

Prethodni petak sam u dogovoru sa predskolskom ustanovom gde mi idu klinci, organizovao zvezdani petak, drugi ove godine.
Ucili smo preko dana sazvezdja, spajali tackice linijama i tako dobili njihov izgled. Zatim smo imali prve korake u astrognoziji i snalazenje po nebeskom svodu, dok su vaspitacice spremile neke igre vezano za planete.

U toku veceri i noci smo gledali saturn, andromedu, albireo, plejade, pricali pricu oko alcora i mizara kao i opis zvezde severnjace i cemu ona sluzi.

Iskoristio sam opremu da pre neko vece pogledam iste te objekte sa petog sprata u zemunu, i najvise sam se zadrzao na plejadama jer ih nikada nisam ovoliko analizirao, a onda sam presao na Jupiter koji se pomaljao iza horizonta. Dosta vremena sam potrosio igrajuci se sa raznim kombinacijama okulara i barlowa ne bi li imao najbolji moguci ugodjaj.

Pegu nisam uspeo da vidim, ali sam uspeo da razdvojim linije.

:)

🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod | ZWO ASI533MM
ZWO ASI 8x1.25'' EFW (LRGBSHaOHb)
PrimaLuce Lab Sesto Senso 2
SVBony SV106 60/240 guidescope + SV305M PRO gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

PavleR

October 03, 2024, 11:50:52 am #6 Last Edit: October 03, 2024, 11:58:37 am by PavleR
Quote from: Astro_fun_times on October 03, 2024, 06:31:02 amPrvi put cujem za "king" katalog tj oznaku.

Katalogirao ih je americki astronom Ivan R. King, profesor na znamenitom Berkeley University, California, USA.
Katalogizaciju je izvrsio na osnovu svojih proucavanje dinamike globularnih i otvorenih jata.

Postoji 27 King jata, i uglavnom su bleda i mala, mada ima nekoliko zaista lepih. Za njih je potrebno malo vise aparature jer zvezde uglavnom sijaju magnitudama 11 i bledje. Stoga ih je tesko izdvojiti iz pozadinskog neba na malim uvecanjima, ja ih trazim preko mapa. Moram priznati da je veoma lep osecaj kada na malom uvecanju vidis jedva  granuliranost, pa kad uvecas iskoci razluceno jato bledih zvezda.

https://www.iau.org/administration/membership/individual/3272/
https://skyandtelescope.org/wp-content/uploads/King-Clusters-Table-of-Data-Nov-2019.pdf
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on October 02, 2024, 11:02:50 pmMene fascinira da si uspeo da vidis Helix.

Moram priznati da nije bilo lako. Znao sam tačno na kojoj je lokaciji, ali kad sam usmerio teleskop tamo - nije bilo ničeg. Doduše, nisko je a atmosfera nije bila najčistija a i svetlosno zagađenje od Rume i Iriga mi je tačno u tom pravcu.

Tek kad sam stavio UHC filter na 16mm okular sam mogao perifernim vidom da tek počnem da nazirem da nečeg ima. Videlo se da je prstenaste forme - ali to je bilo sve što se moglo razlučiti.

Quote from: Astro_fun_times on October 02, 2024, 11:02:50 pmKoje uvecanje si koristio ako se secas za Uran?

Testirao sam okulare od 3.2, 4, 4.5 i 5.5mm ali sam za poređenje koristio i 6.7mm i 11mm. Na 660mm fokalne dužine to je sve do oko x200 puta povećanje. Bilo je tu raznih kombinacija, čak i zoom 9-27 sa x2.7 barlow-om.

Sve u svemu - moglo se videti ta je u pitanju disk a ne zvezda - ali jedva. Sličan efekat kao kad se posmatraju meseci Jupitera na većim uvećanjima - vidiš da nije zvezda ali to je sve što se vidi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, StellaMira ED110
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Sjajan izvestaj Uroše (ε Aurigae), ti si se bas potrudio kao sto radi i nasa drugarica Sladja. Bilo bi lepo da si neke slike okacio ako si slikao ta predavanja.

@Pavle, ja uglavnom koristim mobilnu aplikaciju Stellarium za trazenje meta i planiranje sesija a ona je dosta limitirana sto se tice broja kataloga. Zato se i nisam sretao sa ovim. Veoma zanimljivo moram priznati. Imaju koordinate na drugom linku pa cu ih potraziti

@vlaiv, to je dosta "frustrirajuce" kada odradis star hopping, dodjes do mete, znas da si na mestu gde bi trebala da bude a nje nema, isprano je sve.
Ja sam se tako mucio sa M101 iz dvorista. Svaku sesiju koju sam imao sam pokusavao bar jednom da vidim M101 ali nisam uspevao. Znao sam napamet da je nadjem ali dzabe. Onda sam jednom na Letenki pogledao i uspeo da je vidim, najvise perifernim vidom i to samo centar koji je najsvetliji. Koja je to bila sreca za mene u tom momentu... U tom momentu su se Boskovic i Vlada namestali sa svojim teleskopima za slikanje. Ja reko dodjite da vidite, M101. Mislim da nisu bili fascinirani kao ja 🤣

Pa da, x200 uvecanje je odprilike neki max. Kada sam napravio EQ platformu za doba e onda sam uzivao u x450 jer je pracenje bilo dovoljno dobro da drzi objekte u okularu manjeg vidnog polja mada je slika naravno bila losa zbog seeinga.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš