• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Q

Started by diviss8611, October 06, 2024, 04:05:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

diviss8611

Pozdrav svima,imam problem sa azuriranjem rucnog kontrolera i pokretanjem gajding kamere.E sad komp mi prikazuje unspecified 3.0 kameru i rucni kontroler,drajveri za usb azurirani ,reinstalirani i sve sto sam mogao naci na netu sam probao. Jedino na sta sam naleteo a nz kako resiti je izlazna snaga na usb da bude 900mA za usb3.0 a kod mene je 500mA. Inace ulazi su mi usb ssi instlirani drajveri za 3.0 ,i predpostavljam da je do ovoga posto sam komp od montaze uspeo da azuriram a on ima svoje napajanje.Ili je mozda nesto trece ...

vlaiv

Koju guide kameru imaš?

Najjednostavniji način da proveriš da li kamera radi jeste da instaliraš drajver i pokreneš program tipa SharpCap.

Često kamere imaju 2 ili 3 različita drajvera. "Nativni", WDM i ASCOM drajver. To su tri različite vrste drajvera koje se sreću.

ASCOM drajver se koristi u astronomiji i njega bi trebalo da instaliraš i koristiš.
Nativni drajver obično služi za planetarno snimanje jer je "najbliži hardware-u", odnosno obezbeđuje najveći frejm rejt i najbrže radi - ali nije toliko "konzistentan" kao ASCOM drajver, baš zbog brzine, nekad se desi da neispravno isčita podatke - što nije problem za planetarno gde se ionako koristi samo mali procenat frejmova.

WDM tip drajvera je drajver za windows kamere - kao što su web kamere i slično i on obezbeđuje da se guide/planetarna kamera koristi kao web kamera. Nije od velike koristi za astronomiju, ali može da pomogne da vidiš da li kamera radi ako imaš problem sa druga dva.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, StellaMira ED110
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC