• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
April 26, 2024, 11:52:14 pm

Kvark

Started by eyej, March 12, 2006, 05:19:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

charlie

Bilo je glasova u pozadini u poslednjoj emisiji. Ispada kao da se oni u StudioB ne trude previse oko tehnickih detalja. Slicno, u drugoj emisiji je moglo da se cuje kako se neko sapleo, kako je tonac zaspao ... Navijamo svi mi za Kvark, ali moze se i bolje.
Dekoraciju u studiju ne menjaju. Pa, pored silnih NASA slicica mogli su da ih stampaju pa da ih na svaki minut menjaju.
I tako posle svega covek mora da se zahvali tvorcu Kvarka (ne znam da li je to Cira ili Zile voditelj) jer bez njih ne bi imali sta sada da ocenjujemo. Hvala im  :) . Da je sve savrseno, bilo bi dosadno  :wink: .

GENESIS

Mislim da je emisija Kvark na studiju B cist promasaj.

Taman sam se obradovao sto ce se pojaviti na TV-u emisija koja ce doprineti popularizaciji astronomije.
Mislim da su sa ovako odabranim temama i beskonacnim teoretisanjem predstavili astronomiju kao nesto sto je namenjeno samo magistrima astrofizike.
Zaista me zanima kom segmentu gledalaca je namenjena ovakva emisija ?

Nadam se da ce se nesto promeniti u emisiji , jer izuzetno cenim i voditelja i goste i znam da mogu mnogo bolje.

charlie

(Ajde malo da branim Kvark)
Ne bi trebalo da se odnosimo prema Kvarku kao prema promasaju. Na neki nacin, ovako moze da se siri jedna misao koja nam do sada i nije bila pristupacna preko domacih kanala, a to je sta "ovi nasi" u Srbiji znaju. Oni koji nisu znali gde i kome bi mogli da se obrate za   "teze" teme, znaju tacnu adresu. Kao i svaka emisija, Kvark nam nudi pre svega imena poznavalaca fizike, astrofizike, astrobiologije. Takodje, kada bi se ovako nesto ustalilo ponudila bi se sansa da ovog tipa emisije dostignu "nivo" (toliki da necemo imati ovoliko kritika).
Lepo je sto Zile (voditelj) ima vremena da snimi ove emisije, narocito zbog toga sto covek sada ima posla oko realizacije filma (ili serije) po njegovoj knjizi.

stameni

Quote from: "charlie"(Ajde malo da branim Kvark)


Da se pridružim :)

Elem, verujem da se tema poslednjeg "Kvarka" nije ni mogla drukčije odraditi... Mišljenja sam da je kvantnu mehaniku ionako vrlo teško razumeti -- ako je iko na svetu uopšte u stanju da je razume kako treba. Pogotovo je teško kada se sa gomile jednačina treba prebaciti na "govorni jezik". Ne kažem da je nemoguće, ali pretpostavljam da je veoma teško.

Probaću da ovu tvrdnju ilustrujem nekom vrstom ekvivalenata. Pretpostavimo da treba đaku koji tek počinje da uči fiziku objasniti razliku između srednje i trenutne brzine: poslednjepomenuta definiše se kao jedan granični proces, kada se vremenski interval približava nuli. Onda se kaže da trenutna brzina teži srednjoj brzini. Vidite i sami koliko matematike treba preskočiti da bi se koliko-toliko učeniku objasnila trenutna brzina: jednostavno, fizika "fazno prednjači" u odnosu na potrebnu količinu matematike.

Druga varijanta: razmislite i sami koliko bi npr. bilo potrebno truda da se đaku-prvaku objasni npr. Pitagorina teorema, iracionalni brojevi ili bilo šta slično...

Ista je priča i u "Kvarku": u korenima kvantne mehanike leži žestoka matematika i prilično uvrnuti postulati. Veliki je izazov pričati popularne pričice o tome bez neophodne matematike, a pokušati reći sve. E, to su upravo radili ser Žile :), Ćira i gost čijeg prezimena ne mogu da se setim :(

BTW, ovo beše tek druga emisija? Mislio sam da sam propustio jednu, ali više nisam siguran.

wexy

Ovo je bila treća.

stameni

Šta je bila tema druge? Može i šacometrijski, po sećanju...

charlie

Znaci, u prvoj emisiji mogli smo da cujemo dr. Petra Grujica kako nam objasnjava o razvoju prirodnih nauka u 20 veku i u kombinaciji sa Cirom o epistemologiji.
U drugoj emisiji prisutan je, pored Cire, dr Milutin Blagojevic a tema je bila Teorija svega. Tu se pricalo o teoriji struna, propaganci istog i slicno.
U trecoj emisiji, 7 aprila, bese prof. Miroljub Dugic sa pricom o kvantnoj fizici. To ste, koliko se da prosuditi, skoro svi gledali.

stameni

Podsetnik: sutra (petak) bi trebalo da bude novo izdanje Kvarka. Lokacija: Studio B, vreme: 22:00.

eyej

Nazalost, uspeo sam da "uhvatim" samo jednu emisiju do sada! A sto se tice ostalih.. pricali su mi ljudi koji su gledali ostale, tacnije, zalili su mi se, da je na visem strucnom nivou odradjena nego sto bi trebalo, obzirom da joj je cilj da popularise tu vrstu nauke! Ne treba da popularisu nauku u naucnim krugovima (obzirom na nivo znanja koji treba da posedujes da bi pratio sve lepo) vec medju obicnim narodom koji ne zna ni Njutnove zakone! Ali opet, ja ih potpuno podrzavam! Kada bi svaka televizija imala po jednu takvu emisiju..gde bi nam bio kraj! :D Sto se tice gostiju u studiju, sta reci osim da su prepametni.. mozda oni zaista pricaju najblaze sto mogu, ali opet, mislim da su malo podigli nivo predznanja potrebnog da se normalno prati emisija!

charlie

Ovo je sa pogresnog topika: KVARK je imao svoju poslednju emisiju proslog petka, sa pricom o astrobiologiji. Nadam se cemo svi moci te emisije da gledamo na nacin koji ce nam omoguciti premotavanja (sto ce reci, kompovima).  :)

A sada jos da dopunim da je gost, zajedno sa Milanom, bila mr. Tatjana Beric-Bjedov, biolog. Tema emisije je bila da li smo sami u svemiru. Moram da priznam da je Tanja bila vrlo precizna, covek je mogao da skapira sta je htela da kaze.

Sasa

Pa, ako kamperi na Letenci butu to zeleli pusticemo neku epizodu Kvarka.