• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomracenje Sunca 29.03.2006.

Started by Sich, March 23, 2006, 02:26:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Gucic kad si vec spomenuo nisu aljkave slike.
Znaci da postoje i ne koje su aljkave.
Da li si mislio na one koje sam ja stavio ?

gucic

Ne. Mislio sam na one koje su ostre. To je bio pozitivan komentar Marcony-u.

Gde si nabavio slike koji si stavio? Ti si slikao ili sa Interneta?

Marcony

Slikao sam ih ja, uz pomoc drugarice. Ustvari ona je slikala, a ja drzao durbin. Trebalo nam je vremena da provalimo kako da slike ne budu mutne, iako smo mi lepo videli na papiru. Trebalo je odmaknuti durbin, tako da koncentracija svetla na papiru bude manja. Tako je i slika bila veca. Sve u svemu, ja sam odusevljen.

sashastar

Gucic  nema ono  ili - ja sam ih slikao na internetu.
NASA je prenosila uzivo pomracenje a ja sam ih fotkao
i lovio sa mishem slike 2 sata mozda nisu kvalitet ali je bilo
uzivo i zanimljivo uz uobicajne internet probleme.

A Marcony je odmah stavio zamnom zaista zanimljivu sliku.
Pohvale i od mene.

Marcony

Pokusao sam i ja da gledam, ali sam na kraju odustao. Mnogo je seckalo. Sad skidam emisiju koja je bila danas, pa ako nekome treba, mozda da je i okacim negde.

GENESIS

Pomracenje sunca 29.3.2006.
Efekat dijamantskog prstena.  :roll:

http://www.adrb.org/pics.php?images/sun/tse-2006-03-29.jpg

dulef90

Svaka cast i onima koji su slikali sami (i/ili uz pomoc drugarice) i onima koji su slike "skinuli" sa Interneta :wink: ! Sve u svemu, neke su malo mrljave, ali neke... Ohooo! :shock:
Samo jedan komentar zza one koje su slikali Suncev lik na zaklonu - kada to uradite, OBAVEZNO sliku isecite i uredite (kompijuterski normalno), tako da se na njoj vidi samo Suncev lik, a ne i vasa terasa ili krov zgrade ili sta vec, jer posmatrac gubi paznju pitajuci se sta to tamo strci iza onog platna [ :? => :o => :shock: => :oops: => :lol: ] i sl.

Ovde na jugu Srbije je bilo bas lepo, samo povremeno bi po koji oblacic presao preko Suncevog diska, ali se radilo o onim tankim (STRATUS cini mi se) pa nije smetao nimalo. Ja sam Sunce samo posmatrao, ne i slikao (jer sam vec slikao Sunce obicnim fotoaparatom pa sam razocaran, a teleskop trenutno nemam). Bilo je zaista prelepo, za zastitu sam koristio rentgenski snjimak/film (necije podkolenice cini mi se). Steta sto odvazni fotografi nisu bili ovde kod mene da se naslikaju!

Gugi

Evo, moj izvjestaj (sa fotkama!!!) sa posmatranja pomracine Sunca je poslan webmasteru "AM-a" a ovdje vam zelim pokazati jos jednu zanimljivu sliku sa doticnog posmatranja!

Meni izgleda opako!

Htio sam koristiti taj dvogled ali bilo bas tada oblacno. Kasnije kad se malo razvedrilo, skocio sam do svoga teleskopa a dvogled opet ostadose usamljen!

Na ovoj strani foruma mozete vidjeti fotku dvogleda i pjesmicu koju sam u momentu ispjevao jer bas jadno stoji taj dvogled na slici i cuo sam njegovu tuznu jadikovku!
http://www.astronomija.co.rs/forum/viewtopic.php?p=9783#9783


vanillasky

Evo i mene najzad da se javim. Ko zainat ja sam imao posla tako da nisam mogao posmatrati celo pomraceje , vec sam zbrisao dva puta na par minuta. Nisam ni slikao pomocu teleskopa vec sam samo naslonio ilter na nikon 3200 i okidao. Prvi put sam i izneo kameru i s'njom snimao jedno minut (treca slika je sa kamere, na objektiv kamere sam naslonio filter od teleskopa). Sve u svemu ako nisu oblaci onda je posao i tako mi uvek nesto pokvari posmatranje. Sad sam bar video da se kamerom moze lepo snimati pomracenje samo naslonivsi filter na njen objektiv pa cu bar  ( nadam se ) sledece pomracenje biti vise spreman. Dakle prve dve slike su sa Nikonom, a treca je sa kamere.






Skyw@lker

Quote from: "lucy"Ja sam prosto egzaltirana... Gledala sam sa Kalemegdana... Uspeh ponesto i da vidim uprkos kisi vetru i oblacima... Moje prvo pomracenje... Tako sam uzbudjena!!!


Lucy dobro dosla na forum! Zaista je lepo videti da i devojke zanima ovaj forum, posto ih ovde mozemo nabrojati na prste jedne ruke!
Elem, ovde su slike zaista sjajne! Ja sam isto slikao tako sto sam filter stavio ispred foto aparata ali nisam imao nikakav stativ, a filter su mi bili slojevi iz starih disketa...  :(  Tako da pored ovih ovde odlicnih slika bolje da ne stavljam one moje.  :P
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Skyw@lker

Quote from: "lucy"Ja sam prosto egzaltirana... Gledala sam sa Kalemegdana... Uspeh ponesto i da vidim uprkos kisi vetru i oblacima... Moje prvo pomracenje... Tako sam uzbudjena!!!


Lucy dobro dosla na forum! Zaista je lepo videti da i devojke zanima ovaj forum, posto ih ovde mozemo nabrojati na prste jedne ruke!
Elem, ovde su slike zaista sjajne! Ja sam isto slikao tako sto sam filter stavio ispred foto aparata ali nisam imao nikakav stativ, a filter su mi bili slojevi iz starih disketa...  :(  Tako da pored ovih ovde odlicnih slika bolje da ne stavljam one moje.  :P
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Marcony

Quote from: "dulef90"Samo jedan komentar zza one koje su slikali Suncev lik na zaklonu - kada to uradite, OBAVEZNO sliku isecite i uredite (kompijuterski normalno), tako da se na njoj vidi samo Suncev lik, a ne i vasa terasa ili krov zgrade ili sta vec, jer posmatrac gubi paznju pitajuci se sta to tamo strci iza onog platna...


Hvala za upute, to sam uradio da bi se videla autenticnost slike.  :D

dulef90

Zar ti mislis da bi mi sumnjali u jednog od nasih?! :?  :wink:

Sve u svemu, kada je lepo sredis, mozes otici do fotografa da ti je razvije na velikom foto-papiru, da izgleda kao poster! :idea:

Sich

E, vidim bilo vam je zanimljivo ovde. Malo sunca malo oblaka, malo kise :)

Ipak, moram da budem neskroman i da kazem da je meni bilo bolje  :D
Vratih se iz turske, gde sam sam se opet odusevio najimpozantnijom pojavom koja se moze videti na ovoj planeti, i lepo se podsetio horgosa '99.
Bio sam u Karapinaru gde je totalitet bio nekih 3 minuta, to je neka sredisnja Turska. Imali smo malo cirusa, ali je pojava isto spektakularna jer su bili vrlo tanki.

Fotke malo kasnije kad se opet povratim u normalno ispavano stanje.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

Evo jedna sjajna stvar.

Pomracenje Sunca iz svemira, tj. pogled na planetu za vreme pomracenja

http://www.eumetsat.int/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&ssDocName=005559&l=en&ssTargetNodeId=115

Posebnu paznju obratiti na animaciju prolaska senke preko kugle. Fenomenalno...

http://www.eumetsat.int/groups/ops/documents/multimedia/avi_eclipse_2006_29_03.avi (AVI, 2314 KB)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter