• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Amaterski teleskop za 100 €

Started by Skyw@lker, April 07, 2006, 08:23:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

Dakle konacno sam odlucio da sakupim neke parice i kupim teleskop. Posto sam u toj oblasti kompletan pocetnik, za pocetak me interesuje samo par stvari:
1) Da li mogu za cifru oko 100 - 200 evra da kupim nov ili polovan solidan amaterski teleskop i sta mi vi preporucujete?  :?
2) Da li je bolje za te pare uzeti neki reflektorski ili refraktorski model ili je potpuno svejedno i zasto ako je to tako?  :P
3) Koji su aktuelni modeli i kako se nabavljaju?
4) Da li mogu svoj digitalni aparat (Canon A510) na neki nacin da povezem na buduci teleskop i fotkam nebesa?

Eto to bi bilo to za pocetak, ne sumnjam da cu dobiti najbolje moguce odgovore, ako nekome verujem u vezi ovoga to ste vi narode!  :D  Nemojte mi zameriti ako su pitanja kao da sam pao sa Marsa, zaista sam amater kao sto rekoh.
Hvala unapred!  :)
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sich

Za pocetak da razjasnimo neke stvari.

Kao prvo sta smatras za solidan amaterski teleskop (ako tu spada optisan, onda mozes da nadjes za te pare :) ). NOv teleskop za te pare jok. Ne mere.
Po mojim standardima solidan teleskop za te pare je moguce dobiti, ali samo ako sam zasuces rukave. U stvari tad jeste nov, tako da bi za pare mogao da nabavis nov teleskop.

Ipak ao vec gledas gledaj reflektore, za iste pare dobijas veci precnik. S tim da za do 200€ mozes da uzmes samo jako mali refraktor.

Moze se aparat na budziti na teleskop. Pogledaj tred ASTROFOTOGRAFIJA gde je Gugi to jako lepo objasnio
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

mravic

Spremi duplo para i imas odlican teleskop.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Gugi

Ispricavam se sto kratko upadam (previse radim po danu, a navecer obavezno moram protrcati kroz forum!  8) ),
no nesto bi rekao.

Imam teleskop 60/700mm, refraktor. Nije lose za tamo neki pocetak.
Onda sam pozelio uzivati u objektima dobokog neba, pogotovo u svim Messier objektima.
Znao sam da moram nabaviti nesto mocnije.
Nabavio sam reflektor 200/1000mm.
Zadovoljan jesam.
Naravno, to je kostalo (teleskop, EQ montaza s motorom, okulari) kao moj auto Citroen Visa Super RE.
Skupljao sam lovu, cekao da se namnozi za zeljeni teleskop i kad sam skupio-kupio sam!
Manje-vise se tako radi.

Ako si stvarno pocetnik, nabavi nesto jeftinije da se na samom pocetku lijepo zabavis
i da polako udjes u cudesni i lijepi svijet astronomije.
Vremenom bi ti trebala porasti glad&zedj za onim na nebu
pa ces pozeljeti i vece aperture (ha-ha, lijepo se izrazavam!!!)
Ma brate, pozeljet ce nabaviti TELESKOPCINU i nabavit ce ga
ako to zaista zelis.
Lova nikad nije problem.
Ona je tu, samo ti zeli teleskop i lova ce se stvoriti.
Ali nauci se strpljivosti.
Ajd javi sto mislis o mojim lupetanjima  :grin:  :lol:  8)

P.S. Hvala Sich, evo linka koji spominjes (o tehnici snimanja astro objekata uz dobru suradnju teleskopa&fotoaparata)!

http://www.astronomija.co.rs/forum/viewtopic.php?t=194&start=220

Evo, ako netko zeli vidjeti teleskopcinu s kojom sam zadovoljan,
neka klikne:

http://www.ffdi.hr/~gvilov/astro_slike/teleskop/teleskop2.jpg

Skyw@lker

Narode hvala na savetima.  Gugi teleskop ti je "zverina" u odnosu na ovo moje skromno sto planiram kupiti, ipak sam ja student sa skromnim budzetom.  :wink:
U svakom slucaju imam zelju jednoga dana da mozda i uzmem nesto mocnije, ali sada za pocetak bih voleo da sa vremena na vreme pogledam u nebo i divim se Mesecu, planetama i ponekom kometom i da ih fotkam. Mislim zaista ako Sich kaze da je Optisan ok za pocetak onda mi recite barem na koji model da obratim paznju, tj jer ima tu nekih posebnih oznaka ili nesto sl? I ako odlucim da ga kupim, znam da je jako tesko to ovde, sta predlazete, narucivanje preko Interneta?
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

mravic

Nemoj da zuris i procitaj malo stare postove ovde na forumu. Ima ovde ljudi koji su imali problema sa nekim njihovim teleskopima i jos uvek ih imaju.
Da se ne desi da gledas vise njega a ne kroz njega.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

vmiro

Quote from: "Skyw@lker"Mislim zaista ako Sich kaze da je Optisan ok za pocetak onda mi recite barem na koji model da obratim paznju, tj jer ima tu nekih posebnih oznaka ili nesto sl? I ako odlucim da ga kupim, znam da je jako tesko to ovde, sta predlazete, narucivanje preko Interneta?


Imas par tredova na forumu u Optisan teleskopu, i kolko ja skontah bolje skupi jos koju paru pa uzmi nesto bolje. Ja skupljam pare skoro 2 godine jer necu da uzmem neko smece od teleskopa, samo treba biti strpljiv..... :grin:

http://www.astronomija.co.rs/forum/viewtopic.php?t=806
procitaj zadnjih par postova.

A vidi i ovaj tred: http://www.astronomija.co.rs/forum/viewtopic.php?t=793

GENESIS

Moj predlog je da jos malo stedis. Sto moras bas sad da kupis teleskop ?  Nemoj da se zaletis sa jeftinim Optisan "teleskopom" pa da ga odlozis zauvek u podrum posle mesec dana.

Pogledaj malo po internetu tehnicke karakteristike proizvoda. Dobro pogledaj sta moze da se vidi sa takvim teleskopima. Gledaj samo teleskope od ozbiljnih proizvodjaca. Posalji nam na forum nekoliko tvojih predloga pa da glasamo. Nadji pouzdanog rodjaka - gastarbajtera koji bi ti doneo teleskop.

Evo jedan moj predlog:

http://meade.telescopes.com/products/celestron-starhopper-8-inch-dobsonian-25831.html

gucic

Skyw@lker,

da li si ikada gledao kroz teleskop? Pretpostavljam da si gledao kroz onaj na Kuli...? Za te pare koje imas, kupices visetruko slabiji teleskop za planete ali solidan za duboko nebo, sto znaci da ti preti njutn sa fokusom od f~6 ili 7.Verovatno Optisan star 76/700.
Ipak, poslusaj druge i mozda sacuvaj za nesto jace. To zavisi od tebe kada ces imati dosta keshovine za neki jaci teleskop.

Skyw@lker

Tako je, jedini telskop kroz koji sam gledao je onaj na kuli, a tada sam bio odusevljen jer sam prvi put pogledao Mesec i Mars! Mada bilo je to pre nekoliko godina. Po svemu sudeci izgleda zaista treba biti strpljiv, tako da cu izgleda ipak jos stedeti.
U medjuvremenu cu se baciti na citanje starih postova i specifikacija na Net-u.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sich

Quote from: "Skyw@lker"Mislim zaista ako Sich kaze da je Optisan ok za pocetak onda mi recite barem na koji model da obratim paznju, tj jer ima tu nekih posebnih oznaka ili nesto sl?


hehehe, procitaj jos jednom sta sam napisao. Sve zavisi od tebe sta znaci solidan teleskop. Ako su ti kriterijmi niski, onda je optisan mozda solidan. Po mojim kriterijumima nije.
Ali sa tikavim bdzetom, to je jedino sto mozes kupiti a da dobujes ceo teleskop. Ali bolje resenje je da malo zasuces rukave i da se izrodi jedan dobar dobson.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino3

Quote from: "Skyw@lker"Dakle konacno sam odlucio da sakupim neke parice i kupim teleskop. Posto sam u toj oblasti kompletan pocetnik, za pocetak me interesuje samo par stvari:
1) Da li mogu za cifru oko 100 - 200 evra da kupim nov ili polovan solidan amaterski teleskop i sta mi vi preporucujete?  


evo iz moje perspektive mogu samo preporuciti da se cujes sa Zlatkom http://www.oi-optimus.htnet.hr/
i vidis sto ti on moze preporuciti i da te savjetuje kako realizirati potencijalnu nabavku...

zlatko je inace poznat i ljudima sa ovog foruma kao korektan i cijenjen astronom i na ovim prostorima zasigurno nemozes dobiti bolju info i povoljniji scope

sto se modela teleskopa tice predlazem 114/900 (200eur) ili nesto ozbiljniji 130/900 (240eur)sa njima dobijes eq2 montazu sa al-tronoscem, dva okulara (10 i 20mm, plossl) a sa njima se da lijepo raditi za pocetak...radi se o pravim teleskopima a ne o igrackama iz supermarketa

imao sam prilike raditi sa oba dva, a 130/900 je kod mene doma...dobri teleskopi...tijekom dvije godine rada trebalo ga je kolimirati dva puta

inace, izbor prvog teleskopa je zaista prica za sebe...kasniji teleskopi su vec laksi izbor jer postoji iskustvo i covjek pomalo vidi sto mu treba..

m