• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prica se prica...

Started by dulef90, April 07, 2006, 08:45:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dulef90

Danasnje "Novosti" su objavile jedan clanak u kome navode kako je Hubble Space Telescope pronasao galaksiju koja je toliko masivna i toliko udaljena, te toliko stara da je prakticno starija  :shock: od samog pocetka Vasione - Big Bang-a! :?  :?  :?
Dalje navode da teorija Velikog praska polako propada, a da je ovo krupno otkrice potpuno oborilo ( :P ).

Da li neko ima vise informacija o ovome?! :wink:

AKO VASIONA NIJE NASTALA IZ PRAATOMA (VELIKIM PRASKOM), PA KAKO JE ONDA!!! :?  :?  :?

dulef90

Idite na sajt:
http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=87553&search=Veliki%20prasak&datum=2006-04-07 ILI
http://www.nasa.gov/vision/universe/starsgalaxies/spitzer-20050927.html
I SVE CE BITI JASNIJE!

Sich

Jaoj, muka mi je od nasih novinara. To je toliki ocaj. Gotovo ne postoji recenica na koju nemam zamerku.


Joaj, ovo skoro boli.


Jaoj
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

M I B

QuoteJaoj, muka mi je od nasih novinara. To je toliki ocaj. Gotovo ne postoji recenica na koju nemam zamerku.
Joaj, ovo skoro boli.
Jaoj

Pa zasto se onda neko odavde ne ponudi da pise tekstove umesto takvih "novinara", sigurno bi mogao da mnogostruko unapredi kvalitet tih clanaka. :verysad:

btw. ona vest bi ovde mogla malo bolje da se obradi, jer ako je to tacno...
, a i meni je ta teorija o BB-u pouzdana kao prica o Zemlji kao ravnoj ploci :wink:

Sich

Da ovih dana imam vise vremena stvarno bi napisao neki komentar na onaj clanak. Al ovog puta od mene nista.

Quotea i meni je ta teorija o BB-u pouzdana kao prica o Zemlji kao ravnoj ploci


To je zato sto nemas pojma  :grin:  Salim se naravno.
Cim se pojavi neka bolja teorija, vecina ce verovati u nju, ne u bb. Dotle, u bb se kunemo :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

dulef90

Quote from: "Sich"Da ovih dana imam vise vremena stvarno bi napisao neki komentar na onaj clanak. Al ovog puta od mene nista.

Quotea i meni je ta teorija o BB-u pouzdana kao prica o Zemlji kao ravnoj ploci


To je zato sto nemas pojma  :grin:  Salim se naravno.
Cim se pojavi neka bolja teorija, vecina ce verovati u nju, ne u bb. Dotle, u bb se kunemo :)


Da, Sich je upravu! :wink:  
Srusiti teoriju Bing Bang-a znacilo bi graditi ispocetka znanje o svemiru, a u krajnjoj meri cak i srusiti Ajnstajnovu teoriju relativiteta. Ni jedna teorija nije APSOLUTNO savrsena, jer bi se tada zvala teoremom!

Zato hajde da probamo da objasnimo (da ne kazem IZMISLIMO) razlog tj. objasnjenje za ovakvu zaista necuvenu pojavu.
Evo mog objasnjenja (ne kazem da je tacno!):
Svima, ili barem vecini, je poznato da je Edvin Habl jos govorio da se Vaseljena siri, da se galaksije medjusobno udaljavaju.  :arrow: Kljucna je cinjenica ta da sto su dve galaksije udaljenije to ce se one BRZE udaljavati! :idea:
Sta to znaci?! To bi prakticno znacilo da se ova superdaleka galaksija od nas udaljuje SUPERBRZO i SVE BRZE!
A sada malo fizike: ako referentni sistem vezemo za nasu galaksiju, doticna galaksija mora da poseduje svoj vremenski sistem u odnosu na nas, jer se zaboga krece u odnosu na nas. Drugim recima, U POREDJENJU SA NASIM VREMENOM, vreme na toj galaksiji protice MNOGO BRZE!  ( :? , e pa to je relativnost)
Toliko za sada, cekam komentare :!:

Sich

Ne, ne, vreme u drugoj galaksiji u njenom ref sistemu prolazi isto brzo kao i u nasem, odnosno sekunda i ovde i tamo traje isto, tj. 'ne znam sad koliko' oscilacija cezijuma ili kako vec ide definicija sekunde.
Medjutim ako mi posmatramo drugu galaksiju iz NASEG ref sistema onda u njoj vreme prolazi drugacije nego u nasoj galaksiji i to prolazi SPORIJE, a ne brze kako si ti u pocetku pomislio. I ta pojava je dilatacija (produzenje) vremena.
Znaci kad bi posmatrali casovnik u toj galaksiji iz nase, on bi sporije isao nego onaj na nasem zidu.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

zivke85

A mozda je crna rupa uvukla tu galaksiju i premestila je u drugo vreme/mesto. I ovo je teorija. Jos uvek ne znamo sta je tacno crna rupa...

Sasa

Quote from: "zivke85"A mozda je crna rupa uvukla tu galaksiju i premestila je u drugo vreme/mesto. I ovo je teorija. Jos uvek ne znamo sta je tacno crna rupa...


OK, to mozda jeste teorija, ali sigurno nije naucna teorija. Naucne teorije treba ozbiljno shvatiti. Nije svaka tvrdnja ili neka zamisao po principu "sta bi sve moglo da bude" naucna teorija. Naucne teorije su zasnovane na cvrstoj logici naucnih dokaza, na spletu prethodnih, dokazanih i proverljivih opazanja itd. da ne davim vise :)

zivke85

U vezi dokazivanja: u potpunosti se slazem ali nije na odmet dati ideju. Ipak, dokazivanje mora da pocne od ideje, zar ne? :)

dulef90

Quote from: "Sich"Ne, ne, vreme u drugoj galaksiji u njenom ref sistemu prolazi isto brzo kao i u nasem, odnosno sekunda i ovde i tamo traje isto, tj. 'ne znam sad koliko' oscilacija cezijuma ili kako vec ide definicija sekunde.
Medjutim ako mi posmatramo drugu galaksiju iz NASEG ref sistema onda u njoj vreme prolazi drugacije nego u nasoj galaksiji i to prolazi SPORIJE, a ne brze kako si ti u pocetku pomislio. I ta pojava je dilatacija (produzenje) vremena.
Znaci kad bi posmatrali casovnik u toj galaksiji iz nase, on bi sporije isao nego onaj na nasem zidu.


Aaaaaaaaaa...
Ja sam pomesao neke stvari.
Sve u svemu, to ide tako nekako!

Hajde da izmislimo najludju ideju!  :wink:

deus

Pa u tom clanku se daje raspon moguceg nastanka te galaksije, a dobar deo upada u vreme posle velikog praska...

zivke85

Ja vec dadoh jednu takvu!!!!! :P