• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Privatnici u svemiru

Started by NShappy, June 24, 2004, 09:38:49 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

 Sta mislite, hoce li ovaj let Space Ship One nedavno zaista omogucuti da privatne kompanije lete u svemir? Ovaj let je kao na granici svemira ali je jos uvek daleko od leta u stabilnu orbitu sto se po meni jedino moze nazvati letom u svemir.

Dule_smor

 Mislim da ce ipak proci jos mnogo vremena pre nego sto budemo svedoci scene pristajanja putnickog satla na rotirajucu stanicu kao u odiseji:).Monopol je ipak u rukama nase i rusa.Kinezi kao nesto pokusavaju, inddija je najavila nesto slicno, esu to bas i ne zanima mnogo, a kamoli privatne kompanije.Mnogo para treba uloziti, a pitanje je da li ce se ulaganja vratiti.

P.S. Jubilarni 500-ti post na forumu:).

NShappy

 Ma znam da je odiseja daleko, ali ima li smisla da se uskoro (mislim na 10-20-30 godina) pojave privatne kompanije koje ce da vrse komercijalna lansiranja komercijalnih satelita? Star Ship One je valjda bio neki takav pokusaj. Samo me zanima koliko je on daleko od postavljanja bilo cega u stabilnu orbitu.

Dule_smor

 A za kompanije koje lansiraju komercijalne satelite se slazem.To je verovatno isplativije, a kako postoji sve veca potreba za satelitima verovatno je i realno u skorijoj buducnosti.

Maxscope

 Ja sam poprilicno skeptican sto se tice toga.
Ne verujem da su Rusi, Evropljani i Amerikanci prezauzeti lansiranjem satelita, pa da postoji tolika potreba za privatnim kompanijama.
Mislim da ce proci dugo vremena pre nego sto se pojave privatne kompanije koje ce lansirati kako satelite tako i ljude u svemir.

vanillasky

  Po meni je to sasvim logicno i ocekujem da se taj projekat uskoro ostvari. Mislim da nije u pitanju bas toliko novac jer ce se to brzo isplatiti, a normalno i velike pare od turistickih letova ce moci da se ulazu u dalja ispitivanja.
 :blink:

clear Skies