• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

KVIZ

Started by GENESIS, June 07, 2006, 10:40:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa


charlie

Tako sam i ja cula. Korado radi punom parom i koliko znam o njegovoj letnjoj skoli, tu uspeva da afirmise nove klince. Pored toga sto klinci uce o astronomiji i astrofizici, takodje se bave i prakticnim radom kao sto su izrade pomocnih instrumenata (za posmatranje) i filtera. Klinci bukvalno zavaruju i kuckaju eksere...

SrdjanP

Gde su nova pitanja, sta je zapelo?

Maxscope

1. Da li bi se Zemlja uvek videla na istom mestu na nebu, ako bismo je posmatrali sa Meseca?
2. Ima li Mesec atmosferu?

Sasa

Da (uz malo ljuljanje)
Ne (mada... nad povrsinom Meseca ima cestica gasova, vodonika, helijuma, neona, argona, ali u kolicini kakva postoji u vakuumu koji se prvi u laboratorijama na Zemlji; na nocnoj strani ima vise molekula gasa nego na dnevnoj itd.).

Dr.Zoidberg

Hmm.. jeste da nisam zasluzio ali jel mogu da postavim neko pitanje ?

mravic

Pa jednostavno. Odgovoris tacno na postavljeno pitanje i onda ti pitas.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Dr.Zoidberg

odgovorio bi ali niko ne postavlja pitanja :)

Sasa

Pitanje se moze postaviti tek kad se da tacan odgovor. A za sad jos nismo procitali da li je odgovor na zadnje pitanje tacan.
:o)

Maxscope

Odgovor na prvo pitanje je tacan. Zemlja ce uvek biti fiksirana u jednoj tacki, ali ce se zato sazvezdja u pozadini pomerati.
Odgovor na drugo pitanje nije tacan :-).
Verovali ili ne Mesec zaista ima atmosferu.
1993. godine astronomi Bostonskog Univerziteta su otkrili sodijumov gas oko Meseca uz pomoc specijalnog instrumenta koji pokriva Mesec i zatim detektuje bledu svetlost koju proizvode atomi sodijuma.
Ovo otkrice je objavljeno u casopisu "Science" iste godine.
Astronomi su detektovali sodijumov oblak esosfere pa sve do same povrsine Meseca.
Meseceva atmosfera ima gustinu od 50 atoma po kubnom centimetru i milion puta manju gustinu od zemljine atmosfere.

Maxscope

Sta je pronadjeno na Mesecu:
1. Srebro
2. Dijamant
3. Zlato
4. Ni jedno od gore pomenutih

Maxscope

Ima li vode na Suncu?

Sasa

QuoteOdgovor na drugo pitanje nije tacan


Ualazem zalbu ziriju!
Ja sam za Mesec odgovorio da nema atmosferu, ali da iznad njegove povrsine ipak zuje atomi... i to je tacno.

E sad, sta je atmosfera? Ako uzmemo da je to postojanje bilo koje kolicine gasova nad povrsinoom, onda bukvalno svako telo (sa temperaturom iznad apsolutne nule) ima atmosferu jer svako isijava neku kolicinu atoma i u tom slucaju nema tela bez atmosfere. Medjutim, mi ipak za neka tela kazemo da imaju, a za neka da nemaju atmosferu.

Mislim da se resenje moze naci u masi tela. Ukoliko je telo male mase, tj. ukoliko telo ne moze da zadrzi gasove zarobljene u svojoj blizini, onda takvo telo ne moze da ima atmosferu (bez obzira sto ono isijava neku kolicinu gasova koji se polako razvejavaju u okolni prostor). A to je upravo slucaj sa Mesecom.

I necu vise da se igram kviza :D

Maxscope

Pa hajde, neka ti bude.........
Ziri ti je nakon dugotrajne i zustre rasprave jedoglasno prihvatio zalbu.
Sto se neigranja na kvizu tice, i to je u redu......ionako samo nas dvojica ucestvujemo u kvizu, pa to mozemo i preko e-maila.....

charlie

Cini mi se da ne postoji standard za odredjivanje sta je to atmosfera, kao sto ne postoji definicija planete. Do sada sam slusala da i Merkur ima atmosferu, bez obzira sto podseca na ovu Mesecevu i sto je "kratkotrajana". Primetih da se uglavnom smatra da sto god moze da se detektuje na povrsini, a da se pri tom razlikuje od medjuplanetarnog prostora, uzima kao atmosfera.
Mada, Sasa je vec spomenuo postojanje cestica na povrsini Meseca i zauzeo onaj drugi, totalo pravedno, stav da Mesec nema atmosferu. Stoga, smatram da je Sasa tacno odgovorio. Ipak, na Maxscopeu je da odluci  :roll: .