• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

KVIZ

Started by GENESIS, June 07, 2006, 10:40:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maxscope

Quote from: "charlie"Stoga, smatram da je Sasa tacno odgovorio. Ipak, na Maxscopeu je da odluci  :roll: .


Nije na meni da odlucim.
Vidis ja sam koristio identicne termine koji su korisceni i u textu u kome sam procitao o tome.
Ako pazljivije procitas videces da se o sodijumu govori kao o "oblaku" od esosfere do povrsine Meseca, dok se u isto vreme u delu o gustini koristi izraz "mesecava atmosfera".
Ali ceo text pocinje identicno kako sam ga i ja napisao (ili prepisao) "Verovali ili ne Mesec zaista ima atmosferu".
Dakle tu recenicu nisam ja napisao vec naucnik, tako da (tehnicki) odluka ipak nije moja....................

Dr.Zoidberg

Quote from: "Maxscope"Ima li vode na Suncu?


a u kojem obliku ??

Sasa

Eto, nesto smo naucili. Zapravo i dalje ne znamo sta je to atmosfera, ali sad bar znamo jedno interesantno pitanje: sta je to atmosfera, odn. kada se za neko telo kaze da ima, a kada da nema atmosferu. Potrazicu odgovor.

Maxscope

Quote from: "Maxscope"Sta je pronadjeno na Mesecu:
1. Srebro
2. Dijamant
3. Zlato
4. Ni jedno od gore pomenutih


Odgovor je: zlato.
U kamenju koje su doneli Apollo astronauti sa Meseca pronadjeno je zlato u nivou od nekoliko nanograma po gramu lunarnog stenja.
Ova kolicina manje-vise odgovara jednom zrnu pirinca u 500 tona peska.
Veruje se da su zlato deponovali meteoriti.

Maxscope

Quote from: "Maxscope"Ima li vode na Suncu?


Koliko cudno zvucalo, vode ima na Suncu.
Kanadski naucnici su proucavali spektrum suncevih pega iz 1991. godine koji su imali najhladnije temperature ikada zabelezene na Suncu.  
Po clanku koji je objavljen u Discover magazinu, ovi naucnici su otkrili da spektrum sadrzi veoma slabi "potpis" vode.
Ocigledno je da se voda ne rastvara kompletno na temperaturama  manjim od 5.000K, tako da vodena para moze postojati na Suncu.
Po merenjima svetlosti iz sunceve pege,  kolicina vode koja se nalazi u suncevoj pegi velicine Zemlje bi bila dovoljna da ispuni jezero velicine 5.5 kvadratnih kilometara i oko 100 metara dubine.
nezavisno od Discover magazina u magazinu Science je par godina kasnije objavljeno da su naucnici Univerziteta u Londonu pronasli suncevu pegu temperature 3.000K, i rezultate koji odgovaraju teorijskom spektru vode na ovoj temperaturi u infracrvenom spektru.
Pitanje koje od tada muci naucnike je kako je voda uopste dospela na Sunce.
Jedna od mogucnosti je da se radi o ostacima iz oblaka iz koga su Sunce i planete nastali. Po tome je moguce da na Suncu ima jos mnogo vode koja ceka da bude otkrivena.
A vodena para je u medjuvremenu otkrivena u atmosferi zvezda Betelgeuse i Antares.

charlie

Ovo je odlicno sto si napisao Maxscope. 'Ajde jos pitanja. Mozda ovog puta i budem znala. Pitanja su ti bila "teska" ali vrlo interesantna.

mravic

Svako je pitanje lako ako na njega znas odgovor.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sich

Heh, Sasa je prestao da se igra taman kad je trebao da postavi pitanje. :)

Umesto njegovog evo moje pitanje sledi:
Koliko traje dan na Mesecu?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Zivan_indjija

Dan na mesecu traje  20h 49m 34s.

mravic

Jesi li bas siguran?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

vlajkoni

Dan na mesecu prosečno traje (u zemaljskim vremenskim jedinicama) 29 dana, 12 sati, 44 minuta i 2,78 sekundi.
Isto koliko i sinodički mesec(~29,53 dana) zbog sinhrone rotacije.
Pozdrav.

Skyw@lker

Cekajte ljudi nije bas precizno, jer "obdanica" ili bas "dan"? Ako je obdanica onda je valjda polovina od tog broja...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

vlajkoni

I jel tačan odgovor ili nije?