• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prava priroda sirenja svemira?

Started by TenMonGaKuSha, June 08, 2006, 11:19:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Dr.Zoidberg

pa ko kaze ?

naravno da nemaju.

ja sam pitao o tkz. "crnim rupama"  ako oces moze i "vremenske rupe"

pre neku godinu zabavnik je pisao o tome...

sashastar

Vidim zapravo sta si hteo da kazes.
Naucnici su odavno dokazali da gravitacija utice na vreme
zapravo na protok vremena i naravno na prostor oko sebe.
Sto je veca gravitacija uticaj na protok vremena je sve veci.
Razlika recimo na samoj zemlji i na odredenoj visini gde je gravitacija
manja razlikuje se u nekim milionitim delovima sekunde.
Pojavom preciznih digitalnih casovnika naucnici su to i dokazali.

E sad crna rupa ima takvu gravitaciju da je to prosto nezamislivo
skoro nepojmljivo za nas jer kao sto verovatno znas crne rupe
progutaju ,zapravo usisaju i cele zvezde i jos pritom se sve vise
sire odnosno sve im je veca gravitacija.
Samim tim tolika nezamisliva gravitacija zasigurno utice
na protok vremena u velikoj meri a koliko ,to je vec pojam koji
ce se otkriti ali u dalekoj buducnosti ako to bude uopste i moguce.
Svemir ce jednom u nekoj zaista dalekoj buducnosti zapravo biti
izresetan sa mnogo crnih rupa a ko zna mozda ce se i ceo svemir
jednom pretvoriti u crnu rupu.
A sta ce biti sa tolikom materijom dali ce ona
eksplodirati ili implodirati (ha zivi bili pa videli)  :wink:

Sasa

Nece se svemir pretvoriti u crnu rupu jer su dimenzije svemira i sada nezamislivo velike, a protekom vremena one ce se umnogostruciti. Sem toga, crne rupe pod odredjenim uslovima i same isparavaju (ili kako je to rekao Hoking, "crne rupe nisu sasvim crne") i za 10 na 66 (po nekima za 10 na 100) godina nece vise biti ni jedne crne rupe. Ali nece biti ni drugih tela, pa cak ni atoma, jer i atomi, ma koliko postojani, ipak nisu vecni.

Tako bar pise u Astronomiji br. 20.

Dr.Zoidberg

mislim da me niste bas dobro svatili ... mislim da ce ovo da pojasni malo moje pitanje

sashastar

Ma shvatam ja tebe sta si hteo da kazes ili pitas.
Tebe muci mogucnost da crne rupe mogu biti neka vrsta
crvotocine ili prelaza iz jednog vremena u neko drugo odnosno
iz prelaza u jedan prostor u drugi.
Ta prepostavka je zapravo izasla iz SFa jer narocito
u svemirskim odisejama tipa Star Treka i slicnim SFima je bila
potrebna da bi se resio problem brzog prelaska sa jednog mesta na drugo
u sto kracem vremenskom periodu.
Jer cak i ektremno brzi brodovi nisu zadovoljavali brzinu prelaska
sa jednog mesta na drugi jer i sam znas kolike su razdaljine izmedu
zvezda i pojedinih objekata u galaksiji.
Tako da je crvotocina bila izvrstan nacin da sa time resi problem
u doticnim SF epopejama.
Samo koliko to ima veze sa stvarnoscu je veoma diskutabilno.

Skyw@lker

Quote from: "Jethro"Veliki prasak.Imamo Å¡irenje materije u svim pravcima, znaci sferno.


Hmmm, ovo je veoma diskutabilno, svemir je nastao u visedimenzionalnom prostoru tj. tad je nastao i sam prostor tako da je svako poredjenje sa sferom veoma veliko pojednostavljenje stvari koje treba uzeti sa rezervom.

Quote from: "Jethro"
Pitanje je: Gde se eksplozija dogodila?


Svuda!  :) U stvari nikada se nije ni okoncala, Svemir se idalje siri  :wink:

Quote from: "Jethro"U potpuno praznom kosmosu sa samo jednom "grudvom" materije koja se sazimala do eksplozije ili  
u jako velikoj pukotini kosmosa u čijem centru je "grudva" materije koja se sazimala do eksplozije.


Hmmm, ovo si dosta pojednostavio, sta mislis pod time da je prostor "prazan"? Postoji u kvantnoj fizici energija praznog prostora ako se ne varam.  Ovo je takodje tema za siru diskusiju  :P Da bi opisao nesto to moras i da definises a od definicije vremena i prostora smo jos daleko, tj. to su fizicki entiteti koji se jednostavno ne definisu... Bar ne u ovom milenijumu  :D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Jethro

Pod praznim prostorom mislim na materijalno prazan prostor.
Termin sfera (sferno) je i upotrebljen baÅ¡ zbog pojednostavljenja, a i zbog uporeÄ'ivanja sa pukotinama koje nastaju u penastim materijama. Očigledno da je prasak mnogo manje pravilan nego Å¡to je sažimanje.

RazmiÅ¡ljanja o poreklu svemira nagone me na zaključak da svemir (prostor-vreme) postoji izmeÄ'u dveju suprotnosti - izmeÄ'u APSOLUTNOG REDA i TOTALNOG HAOSA.
U apsolutnom redu ne postoji vreme, a u totalnom haosu ne postoji prostor.
Da li je svemir nastao odjednom i na svim mestima  ili je
u večitom nastajanju na svim mestima, takoÄ'e je važno pitanje.
Drugi odgovor mi je logičniji.
Da je svemir nastao odjednom i na svim mestima postojao bi u miru, u apsolutnom redu. Kako bi onda dali odgovor na pitanje kako bi se narušio apsolutni red, odnosno šta bi izazvalo prvi pokret?
Svemir u večitom stvaranju, večitom nastajanju, eliminiše problem statičnog svemira, odnosno problem prvog pokreta.
Svemir dakle postoji u večitom nastajanju.
U postojećem svemiru postoji težnja da se uspostavi apsolutni red, koji je narušen večitim stvaranjem svemira na svim mestima.
Svemir postoji izmeÄ'u totalnog haosa novog stvaranja i apsolutnog reda kome teži već stvoreno.

sashastar

Ja sam stekao dojam da ti razdvajas prostor i vreme.
Jer prostor bez vremena nemoze kao ni vreme bez prostora.
A pri nastanku svemira nastaje i prostor i vreme.
Ako sam stekao pogresan dojam ispravime.

Jethro

Svemir jeste prostor-vreme, odnosno sav prostor je istovremeni i sve vreme je u jedinstvenom prostoru. Ne verujem u vremeplove, odnosno mislim da se AjÅ¡tajnova razmiÅ¡ljanja zloupotrebljavaju. Drugim rečima trudim se da shvatim svemir u  euklidskom prostoru.
Razdvojen prostor od vremena i razdvojeno vreme od prostora shvatam kao limite (ali i dve suprotnosti) u okviru kojih postoji svemir.
Svemir postoji. Pojam "nastanak svemira" je diskutabilan.

sashastar

Tesko je razdvajati prostor i vreme.
Pre svega sto pri nastanku svemira i prostor i vreme nastaju u
jednom momentu u jednom trenutku koji je nama za sada nedokuciv.
Jedino sto se zna a to je sirenje svemira koji je poteklo od ko zna cega
i ko zna kako i na koji nacin i dalje su to samo teorije.
Doduse naucne teorije koje imaju svoj smisao ali i svojih mana.
Jesi li ti ikada pomislio o MULTISVEMIRU.
Gde osim ovog kojeg poznajemo (?) postoje i drugi i tako u ....nedokucivo.

Jethro

O razdvanju vremena i prostora mislim kao težnji. Mogu da shvatim prostor bez vremena, kao apsolutni red ili apsolutni mir. To je prostor bez pokreta, bez informacije.
Njegovo posojanje eliminiše "problem prvog pokreta".
MeÄ'utim svemir mi je jasniji ako ga posmatram kao sukob dve težnje
- težnje da se uspostavi apsolutni red i
- težnje da se sačuva narušeni red.

Ako pod multisvemirom mislimo na isti pojam DA.
Ovaj naÅ¡ "lokalni" od 13-14 milijardi svetlosnih godina u prečniku je samo jedan od mnogih. Broj "lokalnih svemira" je konačan, ali teži ka beskonačnom. Da li ih ima manje ili viÅ¡e zavisi od toga da li je svemir "bliži" stanju apsolutnog reda ili stanju totalnog haosa, odnosno da li je viÅ¡e ureÄ'enog ili neureÄ'enog svemira.
U ovom smislu naÅ¡ "lokalni svemir " je deo neureÄ'enog svemira.
Logika isključuje da naš svemir osciluje u jedinoj pukotini u celokupnom svemiru, jer kada bi se to oscilovanje završilo bili bi u stanju apsolutnog reda i došli bi do "problema prvog pokreta".

sashastar

Upravo to sto govoris govore i naucnici sada u kosmologiji.
Mislim ne u potpunosti ali ima slicnosti.
Teretski ili hipoteticki naravno.
Jer oni govore o sudaru dve dimenzije koje prouzrukuje sam pocetak
ili kako ti kazes prvi pokret.
Samo mi nije jasno kao i njima sta su te dve dimenzije.

Sasa

Pa to lepo zvuci, ali sve se moze opisati na puno nacina, pa i svemir. I ja mogu da kazem kako u svemiru vlada princip jin-jang, ili sukob haosa i reda, ljubavi i mrznje, jedinstvo suprotnosti, bla, bla, bla, itd. i da svaku tu tvrdnju obrazlozim tako da ona logicki bude ispravna.

Filozofija starih Grka je prepuna tvrdnji koje su logicki potpuno ispravne, ali... Pitanje je koliko takve tvrdnje odgovaraju ralnosti. Zato, prednost treba dati onim teorijama koje pocivaju na cinjenicama, na dokazima. Ako (kao u slucaju o kome je ovde rec) takvih cinjenica nema, onda treba primeniti staro filozofsko pravilo: "ne komplikuj" poznatije kao Okamov noz.

Dakle, sve je to lepo, ali raznih shvatanja (koja se ne zasnivaju na cinjenicama) ima toliko puno i toliko suprotnih da onda sva gube na vrednosti.

P.S. Precnik svemira je verovatno mnogo veci. Pre dve godine je napravljena procena po kojoj svemir u precniku ima 154 mlrd. s.g.
( http://www.astronomija.co.rs/nauke/istorija/xxivek/2004/najdogadjaji4.htm  )

sashastar

Malo mi se nesvida ono bla,bla,bla.
Pre svega zbog principa Izvornog Taoizma i principa Jin i Janga.
Jer to nije puko shvatanje sveta i svemira oko sebe nego je to i
jedini ispravan nacin razmisljanja jer se i fizicari i ostali naucnici
itekako toga drze.
Sve ima svoju suprotnost ali ne kao negativnu stranu nego upravo
kao jedinistvo suprotnosti.
Zato danas naucnici traze i antimateriju i antigravitaciju ITD
Jer dualizam ili binarnost (0,1) je odavno osnovni princip kojima
su sve poznate fizicke sile podlozne i to nekriju ni naucnici
a itekako je bio i bice najbolji nacin za pronalezenje naucnih objasnjenja.
pronalazaka ,cak i religije to potvrduju.

Jethro

Današnja "Politika" na naučnoj strani spominje silu praznine.


NaruÅ¡avanjem reda u svemiru dolazi do razvlačenja gde ono NEÅ TO od čega je svemir sazdan biva nejednako rasporeÄ'eno. To dovodi do stvaranja praznine ili pukotine u nekom delu svemira. Razvlačenjem će ova pukotina rasti, u najjednostavnijem ili najpravilnijem slučaju   u obliku sfere, a najčešće u nepavilnim formama "oblaka". Rast ide do odreÄ'ene granice kada se ono NEÅ TO razdvaja,sprečavajući povećavanje praznine. Jedan deo onog NEÅ TO nastavlja po inerciji Å¡irenje i udaljavanje od centra(ili rezultantskog centra) pukotine ali sa usporavanjem. Drugi deo se zaustavlja i vraća ka centru pukotine. Kretanje ovog dela NEÅ TA se odvija po putanji koja je rezultanta dejstva dve sile koje u odnosu na centar pukotine imaju suprotan smer. Sila usmerena ka centru pukotine bi odgovarala gravitaciji, a sila koja je dovela do stvaranja pukotine antigravitaciji.

Unutar stvorene pukotine kretanje i rasporeÄ'ivanje NEÅ TA dovodi do grupisanja u nesimetrične i nejednake oblake koji se u budućnosti ponaÅ¡aju po pravilima koje već uočavamo i umnogome poznajemo kao civilizacija.
Ovi procesi (razvlačenja i stvaranja pukotina i gravitacionih centara u pukotinama) se mogu odvijati i unutar pojedinih oblaka, i to na viÅ¡e nivoa ponavljanja stvarajući tako meÄ'ugalaktičke, galaktičke, zvezdane, planetarne, pa i satelitske sisteme. Svi ovi sistemi se mogu sudarati i stapati jedni u druge uz ponekad dugo postojanje kao dvojni sistem.