• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prava priroda sirenja svemira?

Started by TenMonGaKuSha, June 08, 2006, 11:19:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stameni

Quote from: "sashastar"
a itekako je bio i bice najbolji nacin za pronalezenje naucnih objasnjenja.
pronalazaka ,cak i religije to potvrduju.


Opasna rečenica. Mislim da nikada ne treba koristiti vannaučne discipline, religije pogotovo, radi objašnjenja prirodnih pojava. Za to koristimo fiziku i, eventualno, metafiziku.

Ako religije potvrÄ'uju stav koji si izneo, onda se verovatno može naći joÅ¡ mnogo, mnogo viÅ¡e drugih potvrda religija o nekoj drugoj pojavi -- Å¡to je već samo po sebi opasnost. Kao npr. kada oni smeÅ¡ni astrologosi ;) naprave bućkuriÅ¡ ideja parcijalnim uzimanjem samo onih informacija koje njima idu "u prilog".

stameni

Quote from: "Skyw@lker"
Quote from: "Jethro"
Pitanje je: Gde se eksplozija dogodila?


Svuda!  :) U stvari nikada se nije ni okoncala, Svemir se idalje siri  :wink:


Izvanredno! :) Ovu "priču" prvi put sam pročitao u "Kosmosu" Karla Segana.

Jethro

Eksplozija se dogodila u gravitacionom centru pukotine. Usput je bilo i manjih eksplozija u pukotinama nastalim tokom "vraćanja" otkinutog dela NEŠTA ka rezultantskom centru.
U kojoj se pukotini odigrao nas Veliki prasak i koje je veličine naÅ¡a pukotina za sada joÅ¡ ne znamo.  
Znamo da je naš "lokalni svemir" u fazi širenja, a po rezultatima osmatračkih napora izgleda da se i naša prvobitna pukotina još širi. To sa naše tačke posmatranja stvara privid da se ceo svemir širi, da je sav u fazi širenja ili da će se večito širiti.
Naš "lokalni svemir" će se širiti još neko vreme dok se ne zaustavi i kretanje ne nastavi nazad ka centru pukotine. A onda gigantsko oscilovanje se nastavlja "novim" Velikim praskom, sve slabijim i slabijim, s težnjom da se uspostavi apsolutni red u našem "komšiluku".
Nadam da će naša civilizacija ili neka druga iz ovog dela svemira pronaći način da izbegne zlu sudbinu kolapsa i informacije o sebi potrebne za opstanak u budućnosti prenese na bezbednija mesta u svemiru.

Sasa

Quote from: "sashastar"Malo mi se nesvida ono bla,bla,bla.


Hmm, pa nisam zeleo da se to "blabetanje" odnosi na svo to jedinstvo suprotnosti, na jin i jang itd. vec prosto na moje dalje izmisljnje i pravljenje raznih "teorija". Dakle, da budem jasan: ne smatram da je jedinstvo suprotnosti blabetanje iako tako moze da se zakljuci iz toga sto sam napisao. Uzmi to kao moju nespretnu recenicu.

Inace, hajde da dodam nesto o tome. Jedinstvo suprotnosti se vidi i u umetnosti. O tome su, svaki na svoj nacin, pisali Lav Vigotski, Nice, Aristotel, Arhajm, Lotman itd. itd.

sashastar

Ma naravno sve je Ok presiroka je to tema za forum

Skyw@lker

Quote from: "Jethro"...Eksplozija se dogodila u gravitacionom centru pukotine. Usput je bilo i manjih eksplozija u pukotinama nastalim tokom "vraćanja" otkinutog dela NEŠTA ka rezultantskom centru.
U kojoj se pukotini odigrao nas Veliki prasak i koje je veličine naša pukotina za sada još ne znamo...


Brate Jehtro, ne znam odakle crpis ove informacije, ali ako su iz tvoje glave svaka cast!  :D Mogao bi da napises neki dobar SF!  :P
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Jethro

Brate, Nebeski Jahaču, na našem nivou razvoja nauke slike sveta su uvek subjektivne ma koliko u njima imalo naučnih činjenica, jer ne postoji potpuno prihvatljiva objektivna.
Ja poÄ'oh od onog da filozofija joÅ¡ uvek nije dosadna. Jes' da nemamo robove kao Stari Grci, al' ipak imamo dovoljno slobodnog vremena za razmiÅ¡ljanje, odnosno da uživamo u "čulu razmiÅ¡ljanja" Å¡to kaže Tesla.
Lep subjektivni osećaj je kada sebi postaviš koncept razmišljanja ili formiraš sliku i kasnije čitajući o raznim otkrićima vidiš kako se bore da opstanu ili još uvek opstaju.

Današnja nauka teži da pronikne u šuštinu sveta time što želi da ga objasni pojavnim iz beskonačno malog, sklanjajući u stranu uticaje beskonačno velikog na ono što je beskonačno (skoro beskonačno) malo.
Da li su najmanje čestice takve kakve jesu (ili -
Da li Bog baca kockice?) zato Å¡to u sebi samima kriju celokupnu istinu ovog sveta i svemira?
Ili čestice u sebi nose inerciju (da li je sila inercije i informacija?) uticaja nečega što je beskonačno (skoro beskonačno) veliko.
Naravno, da ja verujem naučnicima i da prihvatam naučno tumačenje sveta do koga smo dosegli pogledom. Naravno da shvatam i praktičnu svrhu nauke i težnju nauke da se svi napori materijalizuju.
Žao mi je što nam je mašta naučnika nedostupna jer se oni u ogromnoj većini slučajeva boje da pričaju o svojim maštanjima, a izbegavaju i da pišu SF.
Običnim smrtnicima to je dozvoljeno. Forumi su dobro mesto za to.
Ja sam svoju sliku u crticama opisao. Interesuju me i druge slike, bilo da su od učesnika foruma, bilo da su isti do njih došli iz drugih izvora.

Skyw@lker

Quote from: "Jethro"
...Žao mi je što nam je mašta naučnika nedostupna jer se oni u ogromnoj većini slučajeva boje da pričaju o svojim maštanjima, a izbegavaju i da pišu SF...


Mislim da si se ovde debelo prevario! Mnogi naucnici su pisali SF dela (Carl Sagan ti je dobar primer za to), a takodje i mnogi SF-ovci su postali naucnici.  :)

Jethro mnogo si se uziveo u sve ovo, iskuliraj malo...  :D Ok su ti stavovi skroz, naravno da je dobro da covek ima i svoje misljenje, ali se nauka uglavnom oslanja na objektivno stanje stvari. Ako hoces da budes subjektivan najbolje je da odes u filozofe ili umetnike.  :D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Dr.Zoidberg

Sto da ne :)

nece nikom da smetaju njegove filozofije [mogu samo da pomognu]

sve mora odnekle da pocne...

ako bi se svi drali poznatih cinjenica mi nebismo dogurali ovoliko duboko o nastanku samog univerzuma  :wink:

Skyw@lker

Naravno, slazem se sa tim sto si rekao u potpunosti.

Mastanje je ono sto cini napredak. Naravno bez dobrih teorija potvrdjenih experimentalno idalje smo na pocetku ove price.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Jethro

"U teorijskoj fizici, traganje za logičkom saglasnošću uvek je bilo važnije po napredovanje od ishoda opita. Elegantne i lepe teorije bivale su odbacivane zato što se nisu slagale sa posmatranjima, ali ne znam ni jednu teoriju koja je postavljena samo na osnovu opita."(Stiven Hoking - Moj stav,1992 predavanje na koledžu Kejs/Crne rupe i bebe vaseljene)

Skyw@lker

Konacno oko necega da se slozimo.  :D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Jethro

Interesuje me astronomska objaÅ¡njenja onoga Å¡to se vidi na fotografiji (naÄ'ena na netu pod imenom:  nonmessiernebulae_NGC3132_Eight_Burst_Neb_1__jll.jpg)

Kao drugo, na kojoj strani našeg foruma je tekst o rešenju meisterije Ring nebule?
Hvala

Jethro

Kako je moguće poslati sliku i do koje veličine?[/list]

gucic

Evo fotke:




Uputsva za stavljanje slika na forum:

1. ici na sajt -  http://www.imageshack.us/

2. moguce je staviti sliku sa harddiska ili direktno sa URL-a (copy-paste) - do 1.5MB;

3. pojavice se obavestenje sa nekoliko linkova - u zavisnosti da li zelite samo tumbnail ili odmah veliku fotku.

4. zeljeni link kopirati u poruke na Forumu AM-a i samo postovati. :)