• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prava priroda sirenja svemira?

Started by TenMonGaKuSha, June 08, 2006, 11:19:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jethro

Kako se nastajanje ovakvih formi uklapa u sadašnje teorije o poreklu kosmosa?

Ova nebula na slici, nagoni na razmišljanje.

Nebula Cats Eye :
http://img184.imageshack.us/my.php?image=catseyenebulauv8.jpg

Sasa

Ne razumem sta tu s tom planetarnom maglinom nije jasno? Bum, zvezda eksplodirala i ? Å to se to pa ne bi uklapalo u teorije o nastanku kosmosa.

Jethro

Da li ju tu posredi samo jedno,jedino, BUM, od samo jedne zvezde?

Sasa


buca

gospodo prostor je nesto sto je konstantno i ne menja se!! kada zrak prodje pored crne rupe ne uvija se prostor vec fotoni se ne krecu pravom linijom vec )( ovako nekako pa stoga vidimo iskrivnjen lik galaksija!Kada se desio big beng prostor je postojao oko njega i pruzao se kao i danas a samo materija se siri u prostoru!Pitanje za Nobelivu nagradu dokle seze prostor?

mmilan

Rekao bih da je ovo tvoje misljenje jer bas i nije zasnovano na nekim cinjenicama.

Konkretno primer crne rupe i zakrivljnosti prostora - fotoni se krecu po "pravoj" liniji ali u zakrivljenom prostor-vremenu. Ta linija po kojoj putuju fotoni naziva se geodezijska linija i predstavlja najkrace rastojanje izmedju dve tacke u datom prostoru. Moguce je izvesti tacnu jednacinu te linije i konacni oblik zavisi od necega sto se zove metricki tenzor (koji definise osobine samog prostora), ali smatram da to izvodjenje izlazi iz tematike ovog foruma.

Kada se to kretanje po geodezijskoj liniji projektuje na ovaj nama "razumljiv" prostor dobija se to sto ti nazivas kriva linija.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

ikalo

Problem ljudi je u vizuelizaciji.. i tome što je teško zamisliti nešto što nije dio naše svakodnevice...

U svemiru se širi sav prostor, međutim gravitacija drži na okupu planete, zvjezane sisteme, galaksije, čak i jata galaksija... ne mogu sad sa sigurnošću da tvrdim ali misim da sam negdje pročitao da se nama bliske galaksije iz našeg lokalnog jata ne udaljavaju, nego se sve kreću oko zajedničkog gravitacionog centra.. čak šta više, prognozira se sudar sa andromedinom galaksijom...

Izvan jata, gravitacija gubi na snazi i s vremenom se prostor između galaktičkih jata povećava... e sad, postoje već neki posmatrački dokazi da ni taj prostor nije prazan... pri tome ne govorim o tamnoj materiji nego o oblacima gasa koji su previše hladni da bi emitovali svjetlost. Neki su otkriveni tako što su zaklanjali svjetlost udaljenih galaksija.

ako se pokaže da je Big Bang zaista bio, onda nije pitanje gdje se desio.. on se desio u svakom djeliću univerzuma. Big Bang nije klasična eksplozija kakve mi poznajemo... Izvan našeg univerzuma ako postoji išta, taj neki superprostor ima potpuno drugačije zakone fizike i mi to možda nikad nećemo moći niti pojmiti niti otkriti...

Prostor-Vreme... prema najnovijim istraživanjima postoje indicije da vrijeme ne postoji na ultra maloj skali (veličine manje od kvarkova recimo)... svi fizički zakoni bi bili sasvim isti ako bi vrijeme teklo unazad recimo... na žalost još uvijek niko nije uspio da objasni šta je vrijeme u stvari, i zašto nama ono teče unaprijed... ako neko ne shvata, evo primjer.. za foton svjetlosti po teoriji relativnosti vrijeme stoji... ne protiče.. foton ne stari... jednostavno putuje kroz prostor... teško pojmiti zar ne?

Otkrivene su galaksije koje su dalje nego trenutna procena starosti svemira? Pa to nije tako teško pojmiti. Još je Ajnštajn tvrdio da je prostor-vreme zakrivljeno, ko garantuje da u stvari ne gledamo svetlost koja je već napravila puni krug? Ne smijemo zaboraviti da metode mjerenja udaljenosti pomoću crvenog pomaka još uvijek nisu dovoljno precizne.. na svjetlost koja pređe toliki put može svašta da utiče, da je skrene recimo u velikom luku.... i tako dalje..

Kao što već neko u postovima iznad reče, ova tema je jako široka

Ikalo

Ikalo

mmilan

QuoteU svemiru se širi sav prostor, međutim gravitacija drži na okupu planete, zvjezane sisteme, galaksije, čak i jata galaksija...

Ako me secanje dobro sluzi sirenje prostor-vremena vazi za rastojanja veca od rastojanja izmedju galaktickih jata. Na manjim rastojanjima dominiraju gravitacija i druge sile.

QuoteJoš je Ajnštajn tvrdio da je prostor-vreme zakrivljeno, ko garantuje da u stvari ne gledamo svetlost koja je već napravila puni krug?

Mislim da ovo tumacenje nije korektno. Trenutno cinjenicno stanje kaze da je svemir ravan, tako da ne postoji mogucnost da je zrak napravio pun krug.
Naisao sam na par dobrih tumacenja brzine kvazara, ali ne secam se tacno pa da ne nagadjam, provericu.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

August 03, 2007, 06:39:38 pm #53 Last Edit: August 03, 2007, 07:04:08 pm by r2d2
Quote from: buca on July 10, 2007, 08:53:38 am
gospodo prostor je nesto sto je konstantno i ne menja se!! ..........Kada se desio big beng prostor je postojao oko njega i pruzao se kao i danas a samo materija se siri u prostoru!Pitanje za Nobelivu nagradu dokle seze prostor?

hm mislim da prostor bez materije,vremena i energije ne postoji. mislim, definiciju prostora nemogu zamisliti bez vremena ako nista drugo. u krajnjem slucaju cak i prazan prostor mora imati definiciju da ga barem neka materija okruzuje, pa eto nazivamo ga prazan prostor u sobi, kutiji, svemiru.... ...nista  u odnosu na nesto.
mozda treba izmisliti novu rec za ono o cemu ti pricas .... recimo nevreme, neprostor....
recimo odes negde 10 na n-ti svetlosnu godinu izadjes iz sveukupne vasione, i kazes eto ja sam u praznom prostoru. kako god to uradio potrebno ti je vreme da do tamo dodjes /cak nije bitno kojim se brzinama kreces/ i opet ti kao materija postojis i jedini prostor koji mozes da bilo kojim instrumentom percepujes je postojeci svemir iz koga si doputovao i sebe samog. prosirio si prostor u odnosu na postojeci svemir.

Quote from: mmilan on August 03, 2007, 05:24:31 pm
......
Mislim da ovo tumacenje nije korektno. Trenutno cinjenicno stanje kaze da je svemir ravan, tako da ne postoji mogucnost da je zrak napravio pun krug.
Naisao sam na par dobrih tumacenja brzine kvazara, ali ne secam se tacno pa da ne nagadjam, provericu.

zanimljivo, ja mslio da je sferan /zakrivljena povrsina/ barem je ranije to vazilo. mozda zabog rasporeda pozadinskog zracenja???.....

buca

QuoteKonkretno primer crne rupe i zakrivljnosti prostora - fotoni se krecu po "pravoj" liniji ali u zakrivljenom prostor-vremenu.


A kako se krecu u normalno prostoru?
Dali postoji zakrivljeno vreme-prostor?mislim da naucnici preteruju sa teorijama o zakrivljebnosti vreme-prostora,u blizini crne rupe je gravitacija ubitacna i privlaci fotone ksebi ali da uvija vreme i prostor to nije dokazano!!To su koristili pisci Stargate Atlantisa za putovanja u prostoru!!worm hole,paralelni svemiri,prolazenje vremena staje kod brzine svetlosti bujna masta!!
Nedokazane teorije!

sale11472

OK Buco ond apitanje ako crna rupa svojom gravitacijom  ne krivi prostor kako onda utice na fotone?
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

buca

Quotehm mislim da prostor bez materije,vremena i energije ne postoji. mislim, definiciju prostora nemogu zamisliti bez vremena ako nista drugo. u krajnjem slucaju cak i prazan prostor mora imati definiciju da ga barem neka materija okruzuje, pa eto nazivamo ga prazan prostor u sobi, kutiji, svemiru....
mozda treba izmisliti novu rec za ono o cemu ti pricas .... recimo nevreme....



Da r2d2 ako se resi definicija prostora resicemo zagonetku svemira?Mislim da nesto mora postojati iako ne mozes zamisliti prostor bez vremena!

mmilan

QuoteNedokazane teorije!

Ne treba ti crna rupa da bi dokazao tu teoriju, dovoljan je Merkur i Sunce. Objasni orbitu Merkura bez upotrebe zakrivljenosti prostor-vremena (tj. opste teorije relativnosti) pa onda mozes da tvrdis da nema dokaza.

Orbita Merkura oko Sunca je jedan od najboljih dokaza o zakrivljenosti prostor-vremena. Predvidjanja teorije i merenja se poklapaju sa ogromnom tacnoscu.

Quoteu blizini crne rupe je gravitacija ubitacna i privlaci fotone ksebi ali da uvija vreme i prostor to nije dokazano

Opet ti ne treba crna rupa - fotoni koji prolaze pored Sunca za vreme pomracenja. AKo primenis tvoj klasican metod i izracunas skretanje zbog graviatcionog privlacenja fotona i upredis sa posmatranjem ne dobijas tacne vrednosti. Ako isto skretanje racunas na osnovu opste realtivnosti i zakrivljenog prostor-vremena rezultat se poklapa sa merenjem
Opet, tvoja ideja pada kad se dodje do matematike i eksperimenta.

Za razliku od popularnih pricica, nauka ne pocinje o crnih rupa vec od stvari koje mogu da se mere, a ta merenja potvrdjuju opstu teoriju relativnosti.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

Quote from: buca on August 03, 2007, 07:07:49 pm

Da r2d2 ako se resi definicija prostora resicemo zagonetku svemira?Mislim da nesto mora postojati iako ne mozes zamisliti prostor bez vremena!

slazem se, a da bi dobili definiciju prostora moramo tacno da definisemo definiciju koja joj prethodi.. tj definiciju postojati, a tu na zalost barem kod mene mora postojati i prostor i vreme i energija.

buca

QuoteOK Buco ond apitanje ako crna rupa svojom gravitacijom  ne krivi prostor kako onda utice na fotone?



Izvor gravitacije privlaci fotone!zasto bi crna rupa zakrivila prostor mislim mi zivimo u 3 d svetu imamo 6 pravaca glavnih
kako bi se prostor uvijao na koju stranu?Logicnije je da je crna rupa drobilica materijala koja je toliko jaka da fotoni koji se nadju u blizini skrecu sa svoje pravolinijske putanje.nesto kao kada medjuplanetarne letelice koriste gravitaciju planete za ubrzanje.

Znam sta misle naucnici ali sve teorije o crnim rupama  su samo teorije,pa i ova moja.Pozz
Posted on: August 03, 2007, 07:26:39 PM
R2d2 kada bi to saznali Bog bi imao konkurenciju zestoku!!