• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zadaci - pomoc!

Started by MB, June 11, 2006, 03:45:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MB

moze pomoc oko ova tri zadatka>

1. Posmatrajmo asteroid koji ima priblizno oblik elipsoida sa odnosom a/b=0,8 i b/c=0,9. Osa rotacije se priblizno poklapa sa c- osom
  A. ako se prepostavi da su inklinacije ose rotacije i orbite asteroida jednake nuli, kolika se amplituda (razlika izmedju minimalne i maksimalne amplitude) ocekuje za njihovu krivu sjaja? kako priblizno izgleda kriva sjaja za jedan period?
  B. na porvrsini asteroida uocene su varijacije albeda do oko 2%. mogu li se one detektovati petnickim teleskopom koji sa kamerom ST-7 postize preciznost merenja sjaja od 0.015m. odgovor obrazloziti

2.vestacki satelit kruzi oko marsa na visini 6600 km iznad povrsine. na satelitu se nalaze solarne ploce pomocu kojih se sakuplja energija zracenja sa Sunca. ako je ukunpa porvsina ploca 50 m^2, proceniti koliko vremena je potrebno da satelit sakupi dovoljno energije da napusti gr. polje Marsa i koliko puta obidje satelit planteu za to vreme? udeo energije koji se akumulira je 80% energije suncevog zracenja koji padne na ploce. ravan orbite, kao i solarne ploce satelita su sve vreme normalni na pravac Mars-Sunce. masa marsa je o,64 puta 10 na 24 kg, radijus mu je 3 395 km, a masa satelita 3 000 kg.

3. u ovom zadatku podrobnije razmatramo pojavu totalnog pomracenja sunca.
 A. ako je totalno pomracenje posmatrano u blizini ekvatora, odrediti brzinu kretanja meseceve senke po povrsini zemlje i u kom smeru se ona kretala. ekvatorski radijus zemlje 6 378 km, rastojanje meseca i zemlje 384 000 km, a sidericki mese je 27,3 dana
 B. na kojoj zemljinoj atmosferi je veca verovatno pojave totalnog pomracenja Sunca? odgovor obrzloziti.

charlie

Jel' se to spremas za Nacinalnu olimpijadu?  :grin: .

MB

da...

ajde pliz uradi mi zadatke posto mi je u subotu olimpijada!

charlie

Koji god da si, trazi to od profesorke Ratomirke. Ne bi trebalo da ostanu nedovrseni pred Olimpijadu, bez obzira sto su u formi domaceg.
Za neupucene, Nacionalna olimpijada iz astronomije se organizuje 17. juna u prostorijama Matematickog fakulteta u Beogradu, sa pocetkom u 8:30 (ujutro!). Ko god, ali zaista, je zainteresovan za ucesce na Nacionalnoj Olimpijadi (Medjunarodna olimp. iz astronomije se odrzava u Bombaju,Inidija, u novembru, 2006.) neka se javi za pocetak na moj pm, pa cu ga/nju uputiti na zvanicnije osobe.
Nije vam potreban nikakav formular za popunjavanje, vec da se samo najavite. Godisnje ogranicenje je do 17 godina, odnosno onaj ko ima 17 ne moze da ucestvuje. Najava moze da traje bukvalno do poslednjeg trenutka.

maxydelanoche

Da, a cini mi se da bi trebalo imati neke, odredjene, podatke, Ratomirka je pricala da to mora da posalje odmah po zavrsetku takmicenja, pa ko misli da ima sanse...

E pa ovako, ja eventuelno mogu da pomognem oko drugog zadatka.

Satelit na putanji oko Marsa ima energiju  -gama*M*m/(2*a) gde je a poluosa putanje satelita, tj. R marsa + visina. Zatim imas Stefan-Bolcmanov zakon i Kirhovof zakon, dobije se nekako nesto :-), pa ako izjednacis energiju potrebnu telu da ode u svemir i energiju prikupljenu od Sunca * 80%, onda mozes da nadjes t.
Period revolucije satelita je T=2*p*a/v, a v=gama*M/a. Broj obrtanja do datog trena je n=t/T. Sad, tu je caka, ne moze on da prikuplja svetlost i u senci Marsa, ako zalazi u senku??? Verovatno ne.

Nadam se da sam kol'ko tol'ko bila od pomoci, kao i da ce autor teme pogledati ovo pre subote. Volela bih da znam dal' sam iole blizu, jer, i ja se takmicim. U svakom slucaju, srecno! :0)

charlie

Ovo sto si napisala bi ti verovatno donelo veliki broj poena, bez obzira sto ne bi uracunala prolaz kroz Marsovu "senku". Ne znam kako ide tacno resenje ovog zadatka, s obzirom da je bio na prosloj Nacionalnoj olimpijadi (ako se ne varam), ali znate i sami da i sama ideja (slicno ovome sto si napisala) se visoko ceni.

MB

ja mislim da nemozes da dobijes nista preko stefan-bolcmanoovog zakona ili tako nesto zato sto je ovo cisto mehanicki zadatak, i verovatno se radi  na neku foru kao onaj sa sonodom sto smo radili posle Sunca... hvala za pomoc, dotle sam i ja otprilike stigao...

MB

za ovaj treci ima li neko ideju neku???

maxydelanoche

Pazi, ja ne znam kako da izracunas drugacije energiju koju dobijaju ploce nego preko zracenja Sunca. Razmisli jos malo o tome. Ja sam nesto pisala, al' nisam sigurna dal' je tako, pa necu bezveze da pisem.

Sto se tice treceg, na prvi pogled ne izgleda tezak. Imas period obilaska Meseca oko Zemlje, kao i period obrtanja Zemlje. Meni se cini da bi to mogla biti brzina Meseca na putanji oko Zemlje minus brzina rotacije Zemlje. Obe brzine je lako izracunati, ne? Sigurno ti je to vec palo na pamet, a meni je to jedina ideja.

Ajd, ako mozes, kazi ti meni, ako je maksimalna talasna duzina 480nm, nadjite snagu zracenja Sunca i vreme za koje ce izgubiti 1% svoje mase.

MB

snaga ti je pod def.

P=A/t=E/t

t treba da dobijes iz P i E

E dobijes iz Ajnst. relacije E=delta m * c^2

ovo delta m ti je u stvari m sunca * 0,1

a P iz relacije P= epsilon * povrsina Sunca (4*pi*Rsunca^2)

a epsilon dobijes na osnovu stefan-bolcmanovog i vinovog zakona

to znaci osim podatka za talasnu duzinu trebaju ti i s-b i v konstanta kao i suncev radijus i masa

...

za 6. sam i ja tako nesto razmisljao, ajde posalji mi to sto si pokusavala za energiju ploce, mozda uspem nesto iz toga da izvucem...

maxydelanoche

E, hvala.

To sto sam ja mislila, to je bilo nesto kao E=P/t, a P je primljena snaga, odnosno S*sigma*T^4. S je povrsina ploca. Pa ta E se pomnozi sa 80% i izjednaci sa energijom potrebnom da satelit "pobegne"  :roll: . Ne znam, vidi sta znas, zelim ti srecu.  :D

MB

hvala, i ja tebi zelim srecu!

ali odakle ti temperatura? :)

maxydelanoche

Temperatura iz P=epsilon*S, pa je epsilon emisiona moc.

Jesi li uradio sesti??? Ja ni onaj peti (sa prosle nacionalne) uopste nemam ideju. Zadatak je iz udzbenika, ali ima samo rezultat.

MB

da ali jedan podatak moras da znas ili epsilon ili T...

nisam se ni ja snasao sa tim (5. i 6.), sada radim milerkine iz astrofizike, sumnjam da cu proci, ali vidicemo... uostalom ja sam se tek ukljucio u februaru...

MB

a ovaj sa asterodiom nema sanse da ga shvatim, luka mi nesto usput objasnjavo ali nista ga nisam pbjasnio, rece nesto trazis razliku povrsina pa onda pogson itd...