• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Refraktor?

Started by agm7007, June 12, 2006, 08:04:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

agm7007

Prije svega, pozdrav svim zvjezdoljupcima!! Novi sam na ovome forumu i imam jedno pitanjce za znalce:
Planiram nabaviti teleskop u nekoj skoroj budućnosti, a osim astronomskih promatranja, koristio bih ga, možda čak i puno više, za zemaljska promatranja. Zbog toga mislim da bi mi refraktor bio najbolji izbor, premda znam sa su ti teleskopi skuplji po promjeru objektiva od drugih. Eh sad, imate li koji prijedlog za optimalni početnički teleskop i gdje u Hrvatskoj bih ga mogao najpovoljnije nabaviti? Vidio sam puno jeftinih refraktora (50-100 eura), ali pretpostavljam da se to ne isplati kupovati?...

Gugi

Pozdrav!

Bit cu kratak i samo jednu stvar reci!
Rekao si da ti treba i za zemaljska promatranja. Imam mali refraktor 60/700mm (znaci promjer ogledala je svega 60mm) i pokusavao sam gledati s njim neke zemaljske objekte u daljini. Slika i nije bas zadovoljavajuca+treba ti korektor slike (da ne bi slika naopacke bila) a taj korektor je u biti jos jedna leca (okular)...

Ako hoces za zemljaska promatranja, bolje dalekozor upotrijebiti. Ja sam odusevljen kvalitetom slike koju mi pruza moj 10X50 "Tento" (made in USSR).

Toliko od mene ovoga puta. Neka se i drugi ukljuce!


GENESIS

Quote from: "agm7007"Gdje u Hrvatskoj bih ga mogao najpovoljnije nabaviti?


Ima specijalizovana prodavnica u Rijeci. Ovde ti je link pa pokupi adresu za elektronsku postu i brojeve telefona. Detaljno im izlozi zasta ti treba teleskop.

Srdacan pozdrav

http://www.oi-optimus.htnet.hr/

agm7007

Hvala! Å ta se tiče ovog zemaljskog promatranja, već imam dalekozor Olympus 10Ã--50 i veoma me dobro služi, no želim neÅ¡to sa puno većim povećanjima. ÄŒitao sam da je refraktor najbolji za zemaljska promatranja, te da on ima uspravno okrenutu sliku (za razliku od reflektora koji imaju obrnutu i zato trebaju korektivnu leću)? Možda i nisam baÅ¡ najbolje shvatio, no refraktor od npr. 60mm bi trebao dati solidnu sliku do povećanja 100-120 puta, a to je ipak puno viÅ¡e nego moj dalekozor sa 10 puta povećanjem?

Djorvoz

I jedni i drugi daju okrenutu sliku... Refraktori su zgodniji zbog nekih drugih karakteristika.
Teleskopi se ne razlikuju po povecanju (povecanje na odredjenom teleskpu odredjuje okular) nego po kolicine prikupljene svetlosti.

agm7007

Quote from: "Djorvoz"Teleskopi se ne razlikuju po povecanju (povecanje na odredjenom teleskpu odredjuje okular) nego po kolicine prikupljene svetlosti.


Znam to, htio sam samo reći da se 6omm refraktorom može ići do povećanja od nekih 100-120 puta, a za zemaljska promatranja to je jako puno.

mravic

Da, samo sa povecanjem od 100 puta neces mnogo videti. Slika ce ti biti prilicno mutna i bez kontrasta. Za takva povecanja bi ti trebalo najmanje 80mm pa da budes zadovoljan. Probaj da nabavis jedan od 60 mm na poslugu ili da barem pogledas pa ce ti sve biti jasno.
Ja imam teleskopa nekoliko pa cak i od 300 mm pa mi je ipak najdraze gledati kroz dvogled. Povecanja ti nisu uvek najbitnija. Zapamti da sa jednim teleskopom i povecanjem od 20 puta vidis isto detalja kao i sa 100 puta samo malo krupnije i mutnije. To ti je kao rezolucija na digitalnom aparatu. Isto vidis i bez digitalnog zuma i sa njim samo sa zumom je malo krupnije i mutnije.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

agm7007

Hvala svima na odgovorima! Malo sam razmiÅ¡ljao i mislim da bi najbolje rjeÅ¡enje za početnički teleskop bilo da ga sam napravim, premda nemam iskustva s tim. RazmiÅ¡ljam o dobsonu 114mm.  Na http://www.scopemaking.com/hrv/atm.htm je sve super objaÅ¡njeno, jedini problem mi je otkud da nabavim optiku? Kad bih je naručivao iz SAD-a, shipping bi mi bio joÅ¡ nekih 50-ak eura, a kod Optimusa nisam naÅ¡ao tak mala zrcala.

mravic

Mogu ti ja prodati jedno od 150mm f 4.5 za male pare. Jeste rucni rad ali je dobro a jeftino.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Gugi

Mravic ko Mravic-stalno nesto prodaje!!!

Dobro je da smo povezani na ovom forumu jer covjek svasta ugodno moze cuti. Buduci da pocetnik i ne zna sto bi trebalo kupiti, na forumu steknes poznanika (kao Marvika), dodjes do njega, probas teleskop koji prodaje i odlucis sto zelis.

Mislim da bi se jedan odredjen broj pocetnika razocarao ako bi iz inozemstva stizali teleskopi na kucnu adresu: i zbog cijene ali i zbog razloga hoce li mu to odgovarati ili nece.

Savjet svim pocetnicima: probajte ako mozete teleskop prije gledanja. Znas ono: DOZIVLJAJ je vazan!

agm7007

Znači, refraktori su bolji od reflektora za zemaljska promatranja. No, jel se može reflektor, npr. dobson 200mm, podesiti za zemaljsko promatranje? Stavi se korektivna leća ili ?

mravic

Naravno da moze. Bas kako ti kazes ispred okulara se doda jedna cevcica u kojoj su ugradjene dve male lece i ona okrenu sliku. Neznam samo gde se to moze nabaviti ali sigurno postoji.
Inace astronomski refraktori isto imaju okrenutu sliku kao i reflektori.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Maxscope

Ni jedna vrsta teleskopa nije dizajnirana za zemaljska osmatranja. Refraktor jeste bolji,.....mozda je ipak prikladniji izraz...zgodniji za zemaljska osmatranja, ali bez razlike na to ni refaktor nije dizajniran za tu vrstu osmatranja.
Kao prvo potreban ti je 45 stepeni "erecting prism" ili "amici" dijagonalno ogledalo da bi "ispravio" okrenutu sliku u refraktoru. Ovaj dijagonal mozes koristiti i za astronomiju ali mu je mana sto se moze koristiti samo pri malim uvecanjima.
Sa druge strane ne racunaj na veliko uvecanje sa refraktorom pri zemaljskom osmatranju, jer pri velikom uvecanju prizma hoce da prikazuje "razdvojenu" sliku u okularu.
Dijagonal od 45 stepeni se moze naci kao deo opreme kod nekih manjih refraktora obicno od 60mm., pre nego dijagonal za astronomska osmatranja. Mnogi za zemaljsko osmatranje koriste "straight through" trazioc teleskopa i to je trazioc koji ima vec izvrnutu sliku ali bez dijagonala tako da se kroz njega gleda pravo a ne pod uglom od 90 stepeni. Ovi trazioci se prave vecinom u uvecanjima do 6 x 30, i nisu ni podesni a ni popularni za astronomiju.    
Takodje mozes koristiti takozvani "spottinig scope" a sto je vrsta optickog instrumenta slicnog refraktoru koji je dizajniran za zemaljsko osmatranje.
I pored svega u pravu su oni koji ti predlazu dvogled kao najbolji instrument za zemaljsko osmatranje.
U svakom slucaju refraktore (bez razlike da li su ach. ili apo) mozes koristiti za zemaljsko osmatranje u rasponu od 60mm. do 4" i da su (preporucljivo) f/10 do  f/15. Slika ce biti veoma dobra bilo sta da osmatras ali vecinom pri manjim uvecanjima.
Bilo koji reflektor, bez razlike da li je eq. newton od 4" do 18" ili dobson od 6" do 25" i bez razlike na fokalnu duzinu ce prikazati veoma losu sliku pri zemaljskom osmatranju. Moj ti je savet da ni ne pokusavas sa reflektorom.