• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pocetak

Started by moonman, July 08, 2004, 10:37:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

moonman

 Interesuje me sta bi ste mogli preporuciti coveku koji tek zeli da udje u vode astronomije, znaci interesuje me kako poceti u principu... neku literaturu za pocetak, dal odma treba kupiti teleskop i poceti posmatrati, uglavnom stvari vezane za sam pocetak, dajte neka vasa prva iskustva, i sve cega se setite napisite.

Pozdrav  

Miranda

 Pa bez teleskopa nemoj pocinjati....e sad, mnogo zavisi kako stojis sa lovom...ali neki sa precnikom recimo 70mm je sasvim dovoljan za pocetak.....sto se tice literature tu ce ti najbolje preporuke dati Dule i Sich....
Pozdrav!

vanillasky

  Evo ja cu ti odmah prodati ETX-70, a posto si pocetnik dacu ti i popust.
 :blink:

clear Skies

Maxscope

 Moj savet ti je da pocnes bez teleskopa.
Cak i ako nabavis odmah teleskop sta ces sa njime? U koju svetlu tacku na nebu ces ga uperiti? Sta je ta tacka, zvezda ili jato? Koja zvezda?  
A ako je teleskop na primer sa ekvatorijalnom montazom, kako se postavlja  i ravna ekvatorijalna montaza?
I jos sijaset pitanja bez odgovora.
Ne, najbolji pocetak je uz jednostavnu mapu neba, posmatranje golim okom i dvogledom.
Magazin Astronomija je u pocetnim izdanjima imao u sredini veliku i odlicnu mapu nocnog neba za taj kalendarski mesec, ali su je kasnije iz nekog razloga izbacili iz magazina, pa ne bih znao da ti napisem gde da nabavis mapu.
Posmatranjem golim okom i uz pomoc dvogleda i mape, najbolje i najbrze mozes postati familijaran sa nocnom nebom. Kako se nebo "krece", eklipticne linije, deklinacija i ostalo.
Da posebno spomenem upoznavanje i znanje o sazvezdjima na nebu. Poznavanje sazvezdja je najvaznija osnova vizuelne astronomije. Sazvezdja su putokaz na nebu bez cijeg poznavanja ces se potpuno izgubiti.
Isto kao kada bi trazio neku ulicu u nepoznatom gradu bez mape tog grada.
Dakle prvo zapocni sa upoznavanjem nocnog neba golim okom.
Dvogled je najbolji instrumenat za trening pre kupovine teleskopa, jer se nalazi u sredini izmedju osmatranja golim okom i teleskopom zbog svoje velicine i malog uvecanja. Dvogled je takodje kompaktniji od teleskopa jer je svetlosna putanja u dvogledu kompresovana uz pomoc prizmi.
Sa druge strane mogucnosti dvogleda su izuzetno podcenjene kod mnogih osmatraca, pogotovu pocetnika.
To je najveca greska koju mnogi pocetnici cine, jer se mnogi odmah odluce na kupovinu teleskopa misleci (pogresno) da samo teleskopi mogu otkriti i pokazati svemir.
Potpuno netacno i potpuno pogresno. A evo i nekoliko mogucnosti dvogleda.
Sa dvogledom mozes videti preko 100.000 svezda u poredjenju sa 4.000 koliko mozes videti golim okom. Svetao pojas Mlecnog Puta se razluci u bezbroj zvezda sa dvogledom. Boja zvezda pogotovu u rasponu od plave, zute do narandzaste je evidentna. cetiri Jupiterova meseca su laka meta za dvogled. Planete Uran i Neptun se lako vide dvogledom (ako znas gde se nalaze i u KOM SAZVEZDJU DA IH TRAZIS). Andromeda galaksija je vidljiva dvogledom. Zvedzdana jata kao Plejade i Hijade u sazvezdju Bika su mnogo lepsi prizor kada se promatraju kroz dvogled nego kroz teleskop gde se zbog manjeg vidnog polja vidi samo deo a ne cela jata. Na Mesecu mozes osmatrati preko 100 kratera i planinskih lanaca.          
Prema tome moj savet ti je da prvo nabavis dvogled i mapu nocnog neba, da se zavalis u lezaljku ili stolicu i dobro naucis da se snadjes i orijentises na nocnom nebu. Da dvogledom istrazujes nebo i mnoge objekte na njemu vidljive dvogledom sto ce ti kasnije mnogo pomoci u potrazi teleskopom za objektima dubokog neba.  
Mnogo ce ti pomoci i ako u blizini ima neki astronomski klub ili neko ko se bavi astronomijom. Na taj nacin bi se od iskusnijih kolega dobro upoznao sa astronomijom, osmatranjem i opremom.  
Kada se i ako odlucis da nabavis teleskop budi pazljiv i detaljno razmotri situaciju. Hoces li se baviti nekim posebnim vidom astronomije, ili ces puko uzivati u osmatranju nebeskih objekata. Kakav teleskop ce ti najvise odgovarati. Nemoj da srljas u kupovinu. Pitaj.
Postavi pitanja na ovom forumu, forumu AD Loznice (na koji dolazi mnogo veci broj osmatraca nego ovde) ili Astronomskom Magazinu. Pitaj o karakteristikama odredjenih teleskopa i njihovim performansama za visuelno osmatanje. Dobro se informisi i sagledaj situaciju sta bi ti najbolje odgovaralo pre nego sto se odlucis za kupovinu.
To bi ti otprilike bio moj odgovor i savet.
Pozdrav.

moonman

 slazem se sa Maxscope-om, treba se prvo upoznati sa svim tim stvarima pre nego kupiti teleskop, ako bi ga odma kupio bilo bi I STA SAD????, a kad smo vec kod tih dvogleda, kolko treba para dati, sta treba gledati kad se kupuje, znate li neke firme... sto se tice knjiga video sad da Cambridge Press ima interesantnih knjiga iz oblasti astronomije(govorim o knjigama za pocetnike i te zvezdane karte)koje ne moraju da kostaju po 50 funti, sta mislite o tome?

Pozdrav

vanillasky

  Mozda ste u pravu, ali kad bacis pogled kroz teleskop brrrrrr, vise te nista nece odvajati od knjiga , clanaka , web stranica posvecenih astronomiji.
 :blink:

clear Skies  

Miranda

 Ipak sam za opciju da uzme odma teleskop! Pa uz teleskop neka proucava dalje....a kasnije neka uzme jos bolji....gde ces lepse...?

Maxscope

 Pogledaj topik koji je postavio Milosh pod nazivom "Koji dvogled kupiti". Taj topik se nalazi na ranijoj stranici ovih "Astronomska oprema i posmatranja" diskusija, i u njemu sam pisao upravo o kupovini dvogleda pa ces naci dosta odgovora na svoja pitanja.
Dvogled ima jos jednu veliku prednost pogotovu kod pocetnika.
Mnogi zapocnu bavljenjem astronomijom izazvani svim tim sarenim i predivnim fotografijama koje vide po magazinima i web sajtovima. Te fotografije uglavnom cine veliki teleskopi, kao Habl, CFHT ili VLT i one su prosle "bojenje" i kompjutersku obradu.
A kada se taj isti objekat pogleda kroz dvogled ili teleskop, ne vidi se ni iz bliza tako saren i predivan nebeski objekat.
Ovo je verovatno najveca zamka astronomije.
Mnogi pocetnici koji vide na primer fotografiju Andromeda galaksije koju je nacinio Habl, sa svim tim sarenim zvezdama i izazovnim-za-proucavanje oblacima vrelih gasova postaju razocarani astronomijom kada kroz dvogled ili teleskop vide tu istu Andromeda galaksiju kao nista vise od malog belog skoro providnog "oblacka" bez jasnih definicija.
I tada napuste bavljenje astrnomijom i okrenu se nekom drugom hobiju.
Nemoj jos uvek sa sigurnoscu reci da se to tebi nece desiti, jer postoji mogucnost. Ako kupis teleskop a odustanes razocaran od astronomije, onda si za nista bacio novac. Ili ces prodati taj teleskop ispod cene ili ce zavrsiti zaboravljen negde na tvom tavanu.
To je jos jedan razlog zasto ti preporucujem dvogled za pocetak, jer i ako odustanes od astronomije, dvogled ti opet moze korisno posluziti u svakodnevnom zivotu, i to je u svakom slucaju korisna investicija.
Dalje, sa obzirom da pominjes "Cambridge Press" i placanje u funtama onda ti mozda mogu pomoci i sa knjigama.
Verovatno najbolja knjiga za pocetnike je " The Backyard Astronomer`s Guide" koju su napisali Terence Dickinson i Alan Dyer. Ako mozes da je nadjes budi siguran da je u pitanju drugo, prosireno izdanje koje je izdala Firefly Books izdavacka kuca. Na koricama knjige je zvezdano nebo na kojem se u prvom planu vidi upravo Andromeda galaksiju (M31).
Pored ove knjige Terence Dickinson je napisao jos jednu, ne tako opsirnu pod naslovom "NightWatch".
Odlicne pocetnicke knjige su i "Turing the Universe through Binoculars" od Phil Harringtona, "Star-Hoping for Backyard Astronomers" od Alan MacRobertsa.
Odlicna (i jeftina) knjiga je i "Binocular Astronomy" od Craig Crossena i Wil Tiriona. Ova knjiga pocinje osnovnim stvarima u vezi astronomije dok se dalje bavi sezonskom turom objekata na nebu koji se vide kroz 7 X 50 ili 10 X 50 dvogled. Knjiga ukljucuje mape zvezda do 6.5 magnitude i detaljne mape za trazenje oko 250 objekata na nebu.
Ako si procitao onaj topik za koji sam ti ranije napisao znaces zasto sam ti naveo ove dvoglede.
Sto se tice zvezdanog atlasa, sve ove knjige vec sadrze zvezdane atlase. Ako ipak zelis da nabavis i jedan malo bolji i pregledniji atlas sa vise detalja preporucio bih ti Norton`s Star Atlas koji prikazuje takodje zvezde do 6.5 magnitude.
Nemoj da uzimas nista "vece", pa atlase kao Sky Atlas 2000.0 ili pogotovu Uranometria 2000.0 i Millenium ostavi za mnogo kasnije jer su oni mnogo komplikovani ( a i skuplji).
Da, pogledaj i za knjigu iz serije "Practical Astronomy" od Sir Patrick Moora pod nazivom "Illustrated Dictionary of Practical Astronomy" koju je napisao Chris Kitchin. Mozda je ova knjiga korak naprednija od pocetnickih, ali ne toliko da se ne bi snasao, mada koliko se secam nema zvezdani atlas, pa je preporucujem kao poslednju opciju.
I ako mozes da nadjes neki astronomski magazin kao na primer engleski "Astronomy Now" da si u toku trenutnih zbivanja sto se tice osmatranja, bices odlicno opremljen za pocetak.
Pozdrav.  

Miranda

 Pa...mozda si upravu...ja sam dosta dugo,recimo od svoje 10-e godine, citao o galaksijama,zvezdama,planetama....i kada sam odlucio da kupim nesto to je bio teleskop....nisam se razocarao u astronomiju jer sam znao sta mogu videti sa njim...e sad mozda je bolje prvo baviti se citanjem pa tek onda preci na optiku....

Dule_smor

 I ja sam kao klinac poceo da citam o astronomiji, a teleskop mi je doneo stric tek pre par godina.Znaci nije sve bas u optici, treba mastati:).