• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Slikanje sa Canon PowerShot-om S2IS

Started by Skyw@lker, August 14, 2006, 11:49:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

Da li mogu sa ovim foto aparatom da slikam neke nebeske objekte (npr. Mesec - ima opticki zum od 12x sto je malo ali ipak dovoljno za neku fotografiju) i kako? Totalni sam pocetnik sto se tice slikanja nebeskih objekata pa bih voleo da znam kakva podesavnja (ekspozicije, fokus itd.) treba da uradim da bi slike Meseca bile dobre. Takodje bih slikao zalaske Sunca, mada sam tu i sa "automatic" podesavanjima postizao dobre rezultate  :wink:  Da li ovaj foto-aparat moze da se eventalno poveze na klasican teleskop i kako?
poz.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

gucic

U bre, pa to je odlican aparat. Ima ga moj astro-drugar Pavle Doroslovacki. Mozes mnogo toga da tu uradis. Treba da okrenes tockic na M, i to ti je totalna manuelna funkcija aparata.
Ta serija ima expoziciju od 15s sa ISO400 sto je pristojna opcija. Da uradis takvih 40 fotki Mlecnog puta i spojis te slike u jednu, dobices sasvim lepu fotografiju. Sem toga, mozes i da odlicno slikas Mesec, i Sunce - istom metodom. Na manuelnom radu imas i podesavanja blende (f/2.8 pa na vise ). Sto vise zatvaras blendu, dobijaces manje svetlosti i ostriju sliku. To sve treba da se iskombinuje i malo eksperimentise za dobar rezultat. Za zalazak Sunca, koristi najmanji ISO (npr 50 ili 100) sa blendom npr. f/~8 ili f/~11 (zavisi od aparata do aparata), sa expozicijom od oko 1/1000,1/1500. Opet, zavisi koliko je tamno ili svetlo. Treba experimentisati.

Manuelni fokus ima, ali je malo naporan za rad. Automatski fokus je sasvim ok.

Skyw@lker

Hvala puno na odgovoru - ovo je vec dosta informacija za pocetak, moracu da probam! Iz kog programa spajam slike?
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

gucic

Ja ih spajam u Registax-u sto je dosta nenapredna tehnologija za fotke iz fotoaparata, sa velikom rezolucijom. Taj progam je namenjen uglavnom za slaganje frejmova iz webcam-a i planete. Ipak, moze da posluzi:
download:
http://registax.astronomy.net/


tutorijal:
http://www.threebuttes.com/RegistaxTutorial.htm

Sasa

A da li Sunce moze da osteti aparat?

gucic

Ako je nisko, tj. na maloj visini od horizonta, onda ne moze. Cak i kada je visoko na nebu ali tada aparat pocne da "pucketa" posto mu se elektronska blenda stalno otvara i zatvara. Masina se zbuni od prevelike kolicine svetlosti. I da, nikada ne stavljaj aparat na fokusirani teleskop, a da nisi stavio dobar solarni filter. Ja sam u haoticnoj brzini skinuo filter, a da mi je aparat ostao na fokusiranom teleskopu. Srecom, cip je ostao citav - nije sprzen.
Ima vizuelnih i astrofotografskih filtera. Ovi drugi nisu preporucljivi za vizuelno posmatranje jer propustaju mnogo vise svetlosti nego oni vizuelni. Moguce je nepovratno ostecenje vida - bilo to malo ili veliko ostecenje vida...nije svejedno.

marino

Quote from: "Skyw@lker"Da li mogu sa ovim foto aparatom da slikam neke nebeske objekte....


objasnili su ti vec ponesto o astrofotografiji....aparat ima i jednu jako zgodnu funkciju koja se zove "intervalometar"...uglavnom odi sa tipkom meni u meni i na prvom po redu meniju skroz na dnu imas opciju intervalometar...stvar je zgodna...omogucava ti da primjerice pri slikanju "zvijezda" f2.7 ISO 400 exp 15s full rezolucija (ugasen lcd i sa manualnim fokusom namjestis prethodno na "beskonacno" da ne fulas fokus) naredis aparatu da napravi maksimalno do 100 fotografija sa parametrima fotke koje si prethodno namjestio te da svaku narednu fotku okida npr minutu nakon prethodne ili kako vec namjestis
funkcija je zgodna i za snimanje kretanja oblaka ili sto vec..

osobno, imam s2is od VII 2005 (ekspedicija u juznoafricku republiku) i aparat sluzi bez problema
odlican stroj za nekog tko zna sto mu treba a sto ne zeli (dslr sa izmjenjivim objektivima i ruksakom stvari tezim od borbenog ranca)

m
Vidulini Observatory

Skyw@lker

Mnogo vam hvala narode! Cim mi se ukaze prilika isprobacu sve ovo sto ste mi rekli pa cu okaciti slike!

Veliki pozdrav!  :D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."