• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pluton planeta - Da ili Ne?

Started by Skyw@lker, August 15, 2006, 08:18:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

Srdjane da te pohvalim - odrzao si zaista odlicno predavanje sad u nedelju o asteroidima i kometama, zao mi je sto nisam mogao da dodjem u subotu kada si pricao o Veneri Express-u. Sledece nedelje ce bas biti prica o Plutonu, jel tako?  :wink:
Elem, licno mislim da bi Pluton trebao da ima status planete iako bi mozda zbog toga jednoga dana u buducnosti, kada bi nabrajali planete Suncevog sistema, imali dugacak "spisak"...   :) E onaj predlog o planetama zvanim "Plutoni" mi se bas dopada...
Videcemo...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

SrdjanP

Quote from: "Skyw@lker"Srdjane da te pohvalim - odrzao si zaista odlicno predavanje sad u nedelju o asteroidima i kometama, zao mi je sto nisam mogao da dodjem u subotu kada si pricao o Veneri Express-u. Sledece nedelje ce bas biti prica o Plutonu, jel tako?


Hvala lepo. :)
Da, u sledecu subotu je prica o Plutonu, zapravo najava misije Novi Horizonti. Dug je put do Plutona, ali nas vec na zimu ocekuje prolazak ove letelice pored Jupitera i ponovni susret sa Iom, Evropom, Ganimedom i Kalistom pa ce biti i reci o tome kakve slike mozemo ocekivati u Jupiterovom sistemu.

A Plutoni su ok. Ko misli da je ova odluka ispolitizovana i truli kompromis neka pogleda na ovaj nacin: imacemo 8 planeta (klasicnih) i planete patuljke (Plutonoide).

Sasa

Kako javlja Miroslav Filipovic iz Praga, vecina delegata se NE slaze sa predlogom. Naravno, to jos ne znaci da predlog nece biti usvojen.


solore

Ne znam kakvu uopšte ulogu igra odluka nekog zemaljskog skupa u promeni statusa nekog nebeskog tela? Planete ili ne, one postoje i postojaće i posle nas. Jedino ako nečiji prihodi ne zavise od te odluke...

Daphne

... ali odavno se pokazalo da je mnogo lakse (za ljudski um) ako se stvari klasifikuju na neki nacin.
Mada licno mislim da i sama priroda pravi neke klasifikacije tj. podele. Imamo na hiljade primera za to.
Ni galaksije nisu do sada precizno klasifikovane-pa ne vidim da se neko preterano buni zbog toga, mada mi se cini da je to iskljucivo zbog toga sto ih ne poznajemo dovoljno. Isti je slucaj i sa planetama.

sashastar

Ocigledno da je veoma napeto u Generalnoj skupstini IAU.
Amerikancima nikako neodgovara da Pluton izgubi status Planete.
Pre svega zbog New Horizonsa.
A pritom dobro znamo gde je i ko je otkrio Pluton a ciji su
posmrtni pepeo stavili u New Horizons.
Ameri nevole nikako da se nesto skracuje samo da se siri ili prosiruje.
Ovde nemaju prava VETA pa su vrlo , vrlo ............
A narociti jos sto se smatraju glavnim za Astronomiju i Astronautiku.
Po meni su promene neizbezne.
Samo se pitam da li postoji i mogucnost da ostane sve kako je bilo ?

gucic

Quote from: "solore"Ne znam kakvu uopšte ulogu igra odluka nekog zemaljskog skupa u promeni statusa nekog nebeskog tela? Planete ili ne, one postoje i postojaće i posle nas. Jedino ako nečiji prihodi ne zavise od te odluke...



Slazem se sa tim :!:

Djorvoz

Quote from: "sashastar"Ocigledno da je veoma napeto u Generalnoj skupstini IAU.
Amerikancima nikako neodgovara da Pluton izgubi status Planete.
Pre svega zbog New Horizonsa.
A pritom dobro znamo gde je i ko je otkrio Pluton a ciji su
posmrtni pepeo stavili u New Horizons.
Ameri nevole nikako da se nesto skracuje samo da se siri ili prosiruje.
Ovde nemaju prava VETA pa su vrlo , vrlo ............
A narociti jos sto se smatraju glavnim za Astronomiju i Astronautiku.
Po meni su promene neizbezne.
Samo se pitam da li postoji i mogucnost da ostane sve kako je bilo ?


Ja mislim da je takodje problem sto je Pluton jedina planeta otkrivena na teritoriji amerike.

Sich

E, pa vise nije

Evo, upravo je odbijanjem rezolucije 5B, a prihvatanjem 5A donesena odluka da u Suncevom sistemu postoji 8 planeta.
Pluton pripada grupi objekata pod nazivom dwarf planets (patuljaste planete) koja ne pripada kategoriji planeta.
Nesto vise kasnije kada se skupstina zavrsi
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

SrdjanP

Hrabro, ali pametno. Svaka cast na odluci.

sashastar

Ovo je nova definicija Planete

Prema novousvojenim pravilima, da bi nebesko tijelo bilo planeta - moraće da orbitira oko Sunca i da bude dovoljno velika da je sopstvena gravitacija čini okruglom. TakoÄ'e, orbita planete ne smije se preklopiti sa orbitom nijedne susedne joj planete.

Pošto se Plutonova orbita preklapa sa Neptunovom, Pluton će od sada biti u novoj kategoriji "planeta patuljaka."

Daphne

... e bas volim! 8)
Salu na stranu - mislim da ova odluka i nije bila neko veliko iznenadjenje.
No sta je - tu je, vremenom cemo se valjda navici da Suncev sistem ima SAMO osam planeta. Klasicnih.
Nadam se samo da nam na fakultetu nece uvesti novi predmet - Plutonologiju...
Pozdrav svima

gucic

Pluton više nije planeta
24. avgust 2006. | 17:52 | Izvor: B92, Beta  
Beograd -- Na meÄ'unarodnom astronomskom skupu u Pragu odlučeno je da se Plutonu oduzme status planete. Promenjena definicija planete.


To znači da od danas Sunčev sistem ima osam planeta. Prema predlogu nove definicije, planeta je "nebesko telo koje ima toliku masu da mu vlastita gravitacija bude dovoljna za oblikovanje, tako da se može smatrati da je gotovo okruglog oblika, i koje kruži oko zvezde, a nije zvezda ni satelit druge planete".

Posle nekoliko nedelja rasprava , naučnici iz MeÄ'unarodnog astronomskog saveza su odlučili da Plutonu, otkrivenom 1930, ukinu status planete. Ta polemika vodi se već nekoliko godina meÄ'u naučnicima o Plutonu i sada je pobedila struja koja smatra da Sunčev sistem ima osam planeta.

Milana Jeličića, sekretara Astronomskog druÅ¡tva „RuÄ'er BoÅ¡ković", ta vest je veoma obradovala: „U astronomskom svetu postoje dve struje, jedna američka, koja je zastupala da je Pluton planeta i da se broj planeta proÅ¡iri. Naime, Amerikanac Klajv Tomboj je 1930. otkrio tu planetu i pobedili su oni koji drugačije misle. Ja se zaista radujem jer stvarno smatram da Pluton nije planeta. Odavno je poznato da, recimo, njegova putanja, kad se projektuje, zalazi u Neptunovu putanju, Å¡to nije slučaj ni sa jednom drugom planetom, a, osim toga, pronaÄ'ena su tela koja su veća od Plutona."

Milan Jeličić kaže da je, u vezi s tim koje će nebesko telo dobiti status planete, u pitanju samo obična definicija: "Pluton neće biti sutra niÅ¡ta drugačiji nego Å¡to je danas. Jednostavno, u Å¡koli će se učiti da Sunčev sistem ima osam planeta i Ä'acima će biti lakÅ¡e da ne broje do 55 planeta".

Naučnici na godišnjoj skupštini treba da se izjasne o preciznoj definiciji planeta, kometa i asteroida. Pre ove odluke, pretpostavljalo se da bi Pluton mogao činiti novu grupu planeta, sa tri nove planete iza Plutona, ali je to posle ovakve odluke neizvesno.

www.b92.net


Izvor - Nikola Božić - prosleÄ'eno sa liste Astronomija.

Dr.Zoidberg

Ihh.. bre

mogu da kazem samo jedno: budale