• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svjetlosno zagadjenje III generacija

Started by marino, August 22, 2006, 02:38:10 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

August 22, 2006, 02:38:10 am Last Edit: December 12, 2006, 06:05:34 am by marino
Svjetlosno zagadjenje â€" AUV â€" Projekt NADA 2006 (ex ZANOS 2005)

Skraćeni popis aktivnosti AUV na projektu NADA 2006, u naravi treća generacija dogaÄ'anja o problematici svjetlosnog zagaÄ'enja na području Istarske županije, sa mogućnošću proÅ¡irenja projekta na cijelu RH.
Projekt će se prema dogovorima i ugovorima iz 2005. i 2006. odraditi u suradnji sa Istarskom županijom i nekoliko privatnih tvrtki, a odgovorni za njegovo provoÄ'enje su Lucijan Blagonić i Marino Tumpić.
Projekt NADA 2006 provoditi će se u razdoblju 2006. â€" 2010. godine.

1)   Prilagodba postojećih tekstova sa www.lightpollution.org u skladu sa aktualnim prilikama i saznanjima (Marino Tumpić)
2)   Prijevod tekstova sa www.lightpollution.org na četiri svjetska jezika; Engleski (Nikola Plejić), Njemački (Darije Herceg), Talijanski (Marijana Starčić), Slovenski (Gregor Srdoč), Srpski (Janko Mravić i "plandor")
3)   Redizajn sitea www.lightpollution.org i novi sustav njegova održavanja (Lucijan Blagonić)
4)   Prikupljanje svih tekstova (članaka) problematike svjetlosnog zagaÄ'enja čiji su autori članovi AUV i njihovo postavljanje na www.lightpollution.org (Lucijan Blagonić)
5)   Prikupljanje svih tekstova (članaka) problematike svjetlosnog zagaÄ'enja raznih autora objavljenih u Hrvatskim medijima, te uz njhovu dozvolu, postavljanje na www.lightpollution.org (Marino Tumpić)
6)   Redovno obogaćivanje tekstova na www.lightpollution.org sa novim materijalima (Marino Tumpić i dr.)
7)   OsmiÅ¡ljavanje "online" peticije za smanjenje svjetlosnog zagaÄ'enja i njeno postavljanje na www.lightpollution.org , te kasnija evaluacija rezultata. (Lucijan Blagonić)
8)   OsmiÅ¡ljavanje i realizacija klasične peticije za smanjenje svjetlosnog zagaÄ'enja na nivou RH, njena evaluacija i slanje tijelima državne uprave i samouprave (Marino Tumpić, AD u RH)
9)   OsmiÅ¡ljavanje prijedloga zakona o svjetlosnom zagaÄ'enju (prema Slovenskom prijedlogu zakona o LP-u â€" u suradnji sa Andrejem Moharom i Hermanom Mikužom) i njegovo "proguravanje" u Saboru RH /pronaÄ'eni zastupnici!/ (Marino Tumpić)
10)   Snimanje postojećeg stanja svjetlosnog zagaÄ'enja na prostoru Istarske županije i konstantni monitoring istog u vremenu od 2006. â€" 2010. sa redovnim evaluacijama stanja i djelovanjima prema nadležnima, odgornima (Lucijan Blagonić, Marino Tumpić)
11)   Osnivanje punopravne udruge "Hrvatska udruga za zaÅ¡titu zvjezdanog neba" i rad po projektu NADA 2006 u sklopu udruge (Marino Tumpić)
12)   Uključenje novoosnovane udruge u IDA (International Dark Sky Assosiation) i suradnja u IDA projektima (Marino Tumpić)
13)   Organiziranje i provoÄ'enje serije predavanja po Å¡kolama Istarske županije o problematici svjetlosnog zagaÄ'enja (Marino Tumpić)
14)   Å kolski program "Granična zvjezdana magnituda", uz pomoć programa/animacije za vizualizaciju granične zvjezdane magnitude angažirati Å¡kolsku populaciju za prikupljanje okvirnih podataka o stanju svjetlosnog zagaÄ'enja u cijeloj RH (Lucijan Blagonić)
15)   OsmiÅ¡ljavanje, izrada i Å¡tampanje postera i razglednice edukativnog sadržaja o problematici svjetlosnog zagaÄ'enja (Karin Milotić i Neven Udovičić)
16)   OsmiÅ¡ljavanje, izrada i Å¡tampanje novog letka edukativnog sadržaja o problematici svjetlosnog zagaÄ'enja (Lucijan Blagonić)
17)   OsmiÅ¡ljavanje i slanje "Edukativnog pisma" nadležnim ustanovama u RH (Marino Tumpić)
18)   OsmiÅ¡ljavanje i slanje "Edukativnog pisma" projektantima, arhitektima, investitorima, proizvoÄ'ačima i trgovcima rasvjetne opreme u RH (Marino Tumpić)
19)   OsmiÅ¡ljavanje i organiziranje serije tematskih okruglih stolova o problematici svjetlosnog zagaÄ'enja u RH (Lucijan Blagonić, Marino Tumpić)
20)   OsmiÅ¡ljavanje i organizacija Hrvatske konferencije o svjetlosnom zagaÄ'enju (Marino Tumpić)
21)   OsmiÅ¡ljavanje i ustanovljenje "LP certifikata" za rasvjetnu opremu (Marino Tumpić)
22)   OsmiÅ¡ljavanje i ustanovljenje godiÅ¡nje "LP nagrade" za najkvalitetnije projekte smanjenja svjetlosnog zagaÄ'enja (Lucijan Blagonić, Marino Tumpić)
23)   Kontinuirano praćenje komunalnih i cestovnih investicija te prenventivna edukativna djelovanja kod projektanata, investitora i izvoÄ'ača na problematici svjetlosnog zagaÄ'enja (Marino Tumpić)
24)   Izrada javno dostupne (www.lightpollution.org ) PPT â€" prezentacije o problematici svjetlosnog zagaÄ'enja i e-knjige o svjetlosnom zagaÄ'enju (prilagoÄ'eni tekst sa www.lightpollution.org )  (Lucijan Blagonić, Marino Tumpić)
25)   Osnivanje odjela za komunikaciju sa medijima i konstantno medijsko potenciranje problematike svjetlosnog zagaÄ'enja (Lucijan Blagonić, Marino Tumpić)

NOVO DODANO (POPIS 30)

26) Sudjelovanje sa istraživačkim radovima na međunarodnim konferencijama o svjetlosnom zagađenju (Lucijan Blagonić, Neven Udovičić, Nikola Plejić, Andreja Benčić, Ivica Lađarević)
27) Organiziranje i provođenje edukacijsko-istraživačkih radionica za učenike osnovnih i srednjih škola Istarske županije (Lucijan Blagonić)
28) Pilot projekt-Osvjetljenje sakralnih objekata u skladu sa prirodom (Marino Tumpić)
29) Suradnja sa inostranim organizacijama i prijenos iskustava (Lucijan Blagonić)
30) Nabavka opreme i instrumenata neophodnih za provedbu programa (Marino Tumpić)
Vidulini Observatory

marino

evo jedne ideje za nekog tko ima vremena i/ili volje;

nasi su jezici slicni i nema problema oko sporazumijevanja, no kako se sada radi na prijevodima www.lightpollution.org na engleski, njemacki, talijanski i slovenski, pomislih da bi se site mogao prevesti i na srpski?
ima li netko zelju7volju za time da www.lightpollution.org "lokaliziramo" i na srpski?
naravno druga faza takvog posla (ne nuzno vezana za nju) mogla bi biti i serija predavanja mozda i nekog od nas iz auv u srbiji na potenciranju i edukaciji problematike svjetlosnog zagadjenja da se i kod vas ne dogodi da izgubite nebo kao sto se to dogodilo kod nas

prijedlozi?

m
Vidulini Observatory

Dr.Zoidberg

pa to bi znacilo da se samo prevedu reci koje su lokalizovane kod vas i one koje su kod nas da se samo zamene.Sustina je ista  :wink:

mravic

Nije problem. Naci ce se vec neko ko ima slobodnog vremena. Ako se i ne nadje ja cu to da prevedem jer mi je jaaaako bitno da nam nebo makar ostane ovakvo kakvo je danas ako se vec ne moze malo i pobiljsati. 8)
Zapravo evo ja se prihvatam posla. Samo kazi sta treba da se *prevede* :)  i gde da posaljem prevod i mogu da pocnem.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

plandor

Quote from: "marino"evo jedne ideje za nekog tko ima vremena i/ili volje;

nasi su jezici slicni i nema problema oko sporazumijevanja, no kako se sada radi na prijevodima www.lightpollution.org na engleski, njemacki, talijanski i slovenski, pomislih da bi se site mogao prevesti i na srpski?
ima li netko zelju7volju za time da www.lightpollution.org "lokaliziramo" i na srpski?
naravno druga faza takvog posla (ne nuzno vezana za nju) mogla bi biti i serija predavanja mozda i nekog od nas iz auv u srbiji na potenciranju i edukaciji problematike svjetlosnog zagadjenja da se i kod vas ne dogodi da izgubite nebo kao sto se to dogodilo kod nas

prijedlozi?

m


Da li postoji neki rok za "prevod"? Rado bih se prihvatio tog posla, ali za dvadesetak dana me ocekuje selidba tako da ne znam kada cu opet biti online. Tekstove sa sajta sam procitao i imam samo reci hvale. Sadrzaj me je izuzetno zainteresovao. Svetlosno zagadenje je uzelo maha i u mom kraju i ako je najblizi grad na dvanaestak kilometara, posmatranje nebeskih objekata je vrlo otezano, zato sto je rasveta u mom mestu vise nego neekoloska.

Ako rok nije problem, u dogledno vreme cu probati da sadrzaj prilagodim citaocima iz Srbije.

plandor

Vidim da je i Mravic zaiteresovan. Zajedno smo jaci  :D
Zar ne?

marino

mravic i plandor..

evo kako su zamisljeni i prijevodi materijala na druge jezike...prevodili bi se samo materijali sa lijevog menija..dakle ove stavke koje se dobiju kada se klikne na nize navedene stavke...molim vas vidite tko bi od vas sto preveo, a ja vam onda na mail saljem word dokumente...ovi tekstovi koji su sada na dostupni kada se klikne na lijevi meni neznatno su promijenjeni tako da dobijete redizajnirane tekstove za koji dan cim budu zgotovljeni...neke sitne promjene u tekstovima smo napravili zbog novih saznanja i ispravka nekih gramaticko-jezicnih stavki ali islo i nesto malo promjena zbog dogadjanja u ovih godina koliko su materijali gore...kazem, u biti isti al nesto redizajnirani tekstovi...
super na vasem interesovanju i hvala na podrsci...

m


Početna

Osnovi problematike
Å to je svjetlosno zagaÄ'enje
Uzročnici svjetlosnog zagaÄ'enja
Neekološka rasvjetna tijela
 NezaÅ¡tićena
 PoluzaÅ¡tićena

Posljedice
Astronomske
Biološke
Ekonomske
 Ekonomski izračun
Kulturološke
Pravne
Sigurnosne
Teološke


Rješenje problematike
Ekološka rasvjetna tijela


Inicijativa
Istra tamo gdje se vide zvijezde
Pismo odgovornima
Letak (free download)
Vidulini Observatory

mravic

Sto se mene tice sam odluci sta ces kome poslati. Ja sam spreman. Adresu valjda znas. Bio sam sada na sajtu i video tekst. Ma to je rutinski posao. samo citas i kucas.Na srecu malo se samo razlikuju jezici.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

marino

Quote from: "mravic"..Ja sam spreman. Adresu valjda znas. Bio sam sada na sajtu i video tekst. Ma to je rutinski posao. samo citas i kucas..


ok, tnx mravic

sredinom ovog tjedna ti saljem materijale na mail...cujemo se
m
Vidulini Observatory

marino

hej ljudi, isprike svima!!

onih par dana oduzilo se na par tjedana a na posljetu i na koji  mjesec :(

mravic i plandor,
evo sada su materijali na www.lightpollution.org obnovljeni (nisu jos online kao ni novi engine sitea a ni dizajn, to je sada proces koji ceka jedan drugog) i iskompletirani

imate li vremena molim vas recite i saljem odmah na mail word dokumente za prijevod...

lijepi pozdrav


m
Vidulini Observatory

plandor

Pozdrav Marino,

ja sam jos zainteresovan. Napisi mi samo koliko su dokumenti u wordu teski (u MB). Na dial-upu sam, pa da znam sta da ocekujem.
Inace, postoji mogucnost da se prevod direktno radi u source page stranice koja ce se kasnije postaviti na server, tako da mi
mozes poslati i .html fajlove. Evo kako bi to izgledalo.
Neka forumasi iz Srbije pogledaju stranicu i neka daju svoju ocenu.
Ako je Mravic jos zainteresovan, Marino, ti odluci sta ces kome poslati. 

mravic

I ja sam jos uvek zainteresovan, slobodno salji na mail mravicster@gmail.com
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

marino

December 12, 2006, 05:58:23 am #12 Last Edit: December 12, 2006, 06:10:56 am by marino
hej pozdrav plandor i mravic!

SVI dokumenti zajedno u wordu zauzimaju nekih 650Kb, dakle nije previse ni za modeme..

sto se tice dokumenata, ima dvadeset pojedinacnih dokumenata, pa predlazem da svatko prevede po pola, tako da se ne izmorite ni jedan ni drugi

evo ovako mravic, tebi saljem prvu polovicu (11) dokumenata a plandor tebi drugu plovicu (9) dokumenata, nije bas pola pola numericki ali gledam da je otprilike jednaka kolicina teksta...
(mravic na mravicster@gmail.com a plandor na plandor@hotmail.com /?/)

obama sam na mail upravo poslao materijale...

PLANDOR, molim te javi mi mail na koji da ti saljem, upravo mi se vratio mail!

plandor, da ovo sto si dao link je sjano, odlican posao!
btw, za html fileove jos se danas cujem sa lucijanom (webmaster www.lightpollution.org ) jer ti sada neznam odgovoriti apropo toga, naime ide i redizajn sitea ali i promjena engine-a, a mislim da novi site nece biti html...

naravno na siteu bude islo u impressum vasa imena, a kod same srpske jezicne varijante jasno ce se istaknuti kako ste vas dvoje istu priredili za srpski jezik

tnx obojici unaprijed

m
Vidulini Observatory

plandor

Marino poslao sam ti PM sa mojim mailom.

marino

Quote from: plandor on December 12, 2006, 03:23:27 pm
Marino poslao sam ti PM sa mojim mailom.


ok, evo poslani materijali...

MRAVIC; covjece vec si preveo, ta nisam ti ih jos skoro pa ni poslao..svaka cast..tnx..odgovorim na mail..idem sada citati

m
Vidulini Observatory