• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Odlozeno lansiranje (Poleteo je)

Started by sashastar, August 27, 2006, 08:24:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic

Prosli let Shutlla se mogao videti iz nasih krajeva. Ja sam ga video i pratio u direktu na Nasa tv.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

solore

PredviÄ'anja na tom sajtu su savrÅ¡ena do u minut. Imam ja Celestiu sa svim tim add-onsima ali joj ne verujem za ISS. Mislio sam da možda menjaju putanju jer su njeni preleti izostali i prilikom proÅ¡log leta Kolumbije.

sashastar

Celestia je moj najomiljeniji planetarijum da sam cak
i svemirsku simulaciju u njoj napravio.
Samo ona nije najpodesnija zapravo precizna za pracenje ISS
Pokusaj sa ORBITRON programom za pracenje satelita.
A eto i Mravic ti je lepo potvrdio da si malo umislio to sto si naveo.

solore

Skinuo sam Orbitron i provalio sam u čemu sam grešio. Pod ˝vidljivim preletom˝ se ne podrazumeva bukvalno da li će nas preleteti već da li ćemo mi moći da je vidimo u zavisnosi od doba dana. Drugim rečima, ISS nas preleće ali tokom dana, ne noću. :idea:

sashastar

E drago mi je sto sam ti pomogao i sto si resio svoju nedoumicu.
Orbitron mozes da podesis i na nasem jeziku.
Dobro samo postavi poziciju sa koje se posmatra znaci nase kordinate.
I videces vremenom da ISS prelece i danju i nocu a naravno najbolje se vidi
kada prelece preko Evrope (nocu naravno) i desavace se i preko nas.
Pripazi i koja je magnituda jer ume da bude veoma visoka vec
uzavisnosti od doba noci i gde se tada nalazi.
Najbolje se vidi u vecernjim i jutarnjim satima.
Ponekad po vise dana nece se biti u prilici da se vidi.
A ponekad i nekoliko puta tokom noci.
Svake sedmice sa tog sajta skini (Tle FILE) sa kojim se updetuje
i koriguju putanje svih znacajnijih satelita pa i ISS.
Da nezaboravim u programu je jako vazno da ukljucis i radar tako
da u svakom trenutku vidis sta se moze odnosno koji satelit tog trenutka
prelece odnosno koliko je i gde vidljiv.
Takode imas i kalkulaciju za vise dana unapred pa se mozes pripremiti
ako je nesto povoljno za posmatranje.
Verovatno si ti to vec provalio ali nije naodmet da napomenem i zbog drugih.

solore

Hvala. Zadovoljan sam programom a najbolje je što može da se podesi i kao screensaver. :D

sashastar

Jeste cak i to moze i prijatno i interesantno izgleda screensaver.
Samo pogledaj jos na sajtu mozes reimo jos i da poboljsas malo mapu
i jos neke sitne dodatke.

solore

Gde mogu da SKINEM snimke poletanja Atlantisa a ne da ih gledam na nekom sajtu?



sashastar

Američka svemirska letelica "Atlantis" odvojila se od Medjunarodne svemirske stanice, pošto je njena posada uspešno postavila solarnu jedinicu za napajanje stanice.

Šatl se lagano odvojio od modula za pristajanje na svemirskoj stanici i, pre nego što se vrati na Zemlju, obleteće stanicu kako bi napravio snimke kompleksa koje će pregledati stručnjaci svemirske agencije NASA. Misijom "Atlantisa" nastavljena je izgradnja Medjunarodne svemirske stanice nakon četvorogodišnjeg zastoja.

Šatl se približio stanici 11. septembra, dva dana nakon lansiranja sa svemirskog centra Kenedi, na Floridi, noseći konstrukciju tešku 17,5 tona u kojoj je bila solarna jedinica. Nosač se u utorak prikačio za stanicu, a dva dana kasnije rasklopljene su i solarne ploče.

Astronauti su u tri navrata izlazili u otvoreni svemir kako bi priključili novu jedinicu. Jedinica za napajanje, druga na stanici, prva je veća nadogradnja na tom kompleksu od novembra 2002. godine. Izgradnja svemirske stanice, za koju će biti izdvojeno 100 milijardi dolara, od tada je u zastoju pošto je NASA prizemljila šatl posle katastrofe "Kolumbije" 2003. godine.

NASA planira da lansira šatl bar još 14 puta, kako bi se dovršila izgradnja svemirske stanice do 2010, kada će te letelice biti povučene iz upotrebe. Povratak na Zemlju predvidjen je naredne srede, do kada bi astronauti trebalo da provere ploče za zaštitu od pregrejavanja šatla. Predvidjeno je da, posle odlaska "Atlantisa", ka svemirskoj stanici poleti ruska letelice "Sojuz", u kojoj će se prevesti ruski i američki astronauti, Mihail Tjurin i Majkl Lopes-Alegrija, zajedno sa svemirskim turistom Anušeh Ansari. "Sojuz" bi trebalo da pristane uz svemirsku stanicu u sredu. Misiju "Atlantisa" pratili su veliki problemi, pošto je zbog lošeg vremena i tehničkih poteškoća lansiranje bilo odlagano nekoliko puta.

sashastar

Američki Å¡atl 'Atlantis' je bezbedno sleteo na kosmodrom Kejp Kanaveral, na Floridi, uspeÅ¡no okončavÅ¡i jedanaestodnevnu misiju instaliranja konstrukcija na MeÄ'unarodnij kosmičkoj stanici. UspeÅ¡no sletanje 'Atlantisa' su izveli komandant Brent Džet, kao i pilot Kris Ferguson, saopÅ¡tila je NASA.

Šatl je, prilikom sletanja, bio privučen silom teže, a samo sletanje je obavljeno po planu, sa oko 346 kilometara na čas .

Kosmički brod sa šestočlanom posadom je poleteo u pravcu MKS 9. septembra sa kosmodroma Kejp Kanaveral. Njegovo lansiranje je nekoliko puta bilo odlagano, kako zbog meteoroloških neprilika tako i zbog tehničkih problema. Šatl se nalazio u misiji nastavljanja konstrukcije orbitalne stanice, koja je delom zaustavljena posle havarije šatla 'Kolumbija', 2003. godine, kada je stradalo svih sedam članova posade.

solore

Opet spremaju Diskaveri za misiju, a Å¡ta je sa Endevorom?

marino

Quote from: solore on November 01, 2006, 04:48:26 pm
Opet spremaju Diskaveri za misiju, a Å¡ta je sa Endevorom?


na velikom generalnom remontu je jos uvijek..
m
Vidulini Observatory