• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesijeov maraton 25.03.2006.

Started by gucic, March 10, 2006, 11:29:09 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gugi

Evo GENESIS nadji svoje odgovore tu:

http://www.astronomija.co.rs/razno/osmatranja/letenka/letenka.htm

Ovdje su pak razni izvjestaji sa Letenke pa se svasta moze saznati:

http://www.astronomija.co.rs/sadrzaj/mm.htm

gucic

Cini mi se da je prodavnica radila preko leta, dok su tu bili sportisti. Ti je jedan kompleks bungalova. Ima i kantina i ucionica, itd. U ovo vreme tamo ima samo par ljudi koji odrzavaju taj kompleks, a prodavnica i sve ostalo je zatvoreno. To znaci da u svakom slucaju treba poneti hranu, pice i ostale stvari...

GENESIS

Hvala za odgovore  :roll:

Sasa

Ovde su neke slike iz naselja
http://www.astronomija.co.rs/razno/osmatranja/letenka/Letenka/Letenka/index.html

Zadnjih godina smo uzimali u zakup jedan paviljon sa 20 ili nesto vise kreveta (nekoliko zajednickih spavaonica) u kome se nalaze tusevi, WC itd.

Na 10-tak km se nalazi selo Lezimir sa velikom radnjom....

U naselju se nalazi velika trpezarija (nekih 300 mesta). Tu dolaze djaci i sportisti (mladi kosarkasi SCG, rukometasi...).

Nista nije luksuzno, ali je do sada uvek bilo besprekorno cisto.

Prosle godine je na kamp doslo nesto preko 100 ljudi. Bilo je vise predavanja, tokom noci su na video bimu pustani filmovi, imali smo kviz, maketu Suncevog sistema, bilo je posmatranja Sunca, osmatracko takmicenje.... ne mogu svega da se setim.

Kako ce biti ove godine? Zavisi od interesovanja i od toga koliko ljudi je spremno da se angazuje da radi, a i od toga da li ce se naci neki sponzor.

GENESIS

Pitanje za maratonce.

Koje bi tehnicke karakteristike trebalo da poseduje teleskop sa kojim se ucestvuje na maratonu ?
Koje su minimalne a koje su optimalne karakteristike ?

Srdacan pozdrav  :roll:

Sasa

Nisu propisani standardi za opremu (jedino je precizirano da se ne mogu koristiti mehanizmi za samonavodjenje). Prve godine je pravljena razlika izmedju onih koji se takmice sa dogledima i onih koji koriste teleskope.

Kao problem moze da se nameten pitanje da li treba da imamo ekipno ili pojedinacno takmicenje. Ili i jedno i drugo. Sve to, medjutim, zavisi od broja takmicara, odnosno ekipa.

Sto se optimuma tice - pa valda ce se neko javiti da odgovori na to pitanje. Ja ne znam, ali rekao bih da zbilja jak teleskop nije prednost.

mravic

Jak teleskop se moze tumaciti na razlicite nacine i po mom misljenju najbolji teleskop za maraton je dobson od 20 cm i kratkog fokusa.
20 cm zbog dovoljne kolicine svetlosti sto ga prima takvo ogledalo a relativno malo sto se tice prenosenja do mesta za posmatranje, a kratkog fokusa da bi imao sto vece vidno polje jer je to presudno u brzom nalazenju objekata.
Naravno po mom misljenju je dobar i veliki dvogled najbolji instrument za maraton, naravno na dobroj montazi.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Ovo sto se tice dvogleda cu i dokazati na sledecem maratonu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

GENESIS

Hvala mravic za savet  :roll:

Sich

Quote from: "mravic"Ovo sto se tice dvogleda cu i dokazati na sledecem maratonu.


jel to znaci da je bilo dosta sudjenja? :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sasa

Napravljen je nezvanican dogovor da pobednik na jednom maratonu bude sudija na sledecem.

gucic

Quote from: "mravic"Ovo sto se tice dvogleda cu i dokazati na sledecem maratonu.


Uh, nema tih para koje ce buduceg sudiju naterati da ti prizna nacrtane "objekte" u tvom objektivu. :)  :)  :)

gucic

Quote from: "GENESIS"Pitanje za maratonce.

Koje bi tehnicke karakteristike trebalo da poseduje teleskop sa kojim se ucestvuje na maratonu ?
Koje su minimalne a koje su optimalne karakteristike ?

Srdacan pozdrav  :roll:



Ma sve je dozvoljeno sem automatoskog nalazenja objekata (kompjuterom, GPS-om...). Vazno je da to da sudija vidi ono sto si prijavio u tvom teleskopu ili dvogledu. Opet, nije lose imati ekvatorijalnu montazu. Meni licno bolje stoji ekvatorijal nego altaz ali to je samo zato sto sam se navikao na tu vrstu montaze. Inace je altaz mnogo laksa za rukovanje.

Sich

Quote from: "Sasa"Napravljen je nezvanican dogovor da pobednik na jednom maratonu bude sudija na sledecem.


jel se to podrazumeva da je gucic sudija na sledecem maratonu ili da ce biti sudija sad na leto na kampu.
Tj da li su letnji maraton i mm na prolece u jednom ciklusu ili kao razlicita takmicenja u kojima pobednik sudi sledece godine na tom takmicenju?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sasa

Letnje takmicenje nema veze s Mm. Gucic dakle sad ima 11 meseci da se spremi za sudiju.
E, ali o tome cemo dogodine.