• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Chat Astronomskog Magazina ?

Started by Sekula, April 18, 2004, 11:58:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sekula

 Da li je moguce staviti aplikaciju za chat astronomskog magazina ? Doduse ne znam kako stojite sa resursima potrebnim za obavljanje istog ali bi bilo jako lepo kada bi imali jednu ovakvu aplikaciju. To mi je cisto palo na pamet videvsi da ima mogucnosti da se vidi i ko je trenutno aktivan na mrezi. BTW meni je jako zao zasto se prestalo sa on line razgovorima kao sto je svojevremeno bio onaj sa Koradom Korlevicem :( .  Izvinjavam se sto insistiram na ovome, ali mislim da bi bilo smisleno i to ubaciti, na vreme oglasiti i mislim da bi bilo jako fino tako nesto odraditi !  :)

Sasa

 Kanal za chat postoji i za njega je zaduzen MMilosevic. U planu je online intervju sa M. Filipovicem, ali kada cemo to odraditi - ko zna. Dosta zavisi bas od raspolozenja publike za tako nesto.

Dule_smor

 A sto ne biste lepo otvorili kanal na mircu?

Rufushi

 IRC chat i chat uopste jako opterecuje server. Obicno su u upotrebi 4 vrste foruma: ovaj koji vidite, mejling lista, chat preko chat servera u programu namenjenom toj svrsi i usenet forumi. Napomenuo bih da otvoriti mejling listu nije tesko ali ovaj postojeci forum vec ima web interfejs sto je dosta zgodno.

Obratite paznju da vec dugo vremena postoje usenet forumi - yu.sci i yu.sci.astro Njima mozete pristupiti preko Google Groups ili preko "news" servera ako ih vas ISP ima. Upozorenje: posto je tesko administrirati usenet obicno domaci provajderi imaju vrlo malo poruka koje se stvarno pojavljuju.

Bez obzira na to da li se kriju pod okriljem kljucne reci "astronomija" ovde bi se mogle uvrstiti i druge "grane" nauke.

Sasa

 Chat u okviru AM, ili kako se to u AM zove, kanal za pricu o astronomiji, postoji vec odavno. Istina, sve je vec dosta zardjalo.

Ali, upravo se obnavlja softver i verujem da cemo uskoro imati neki online intervju i pricu na nase teme. Ovo "uskoro" znaci tamo negde krajem maja.


Sekula

 Koliko se ja secam, postoji niz IRC servera u svetu kojima moze da se pristupi i da se onda tamo otvori poseban kanal za diskusiju odnosno chat room. Mislim da je to sve najlakse izdefinisati preko mIrca, najboljeg programa za irc chat. Samo, pazite kada radite sa njim. Obavezno stavite dobar firewall, podignite aktivan da vam bude antivirusni softver koji ce sve vreme da vam vrsi monitoring dok ste na vezi i ne skupljajte nista ako vam neko nesto salje. Postoje hack alati koji vam gadjaju aktivne portove koje koristi mIrc za irc a takodje postoje i virusi koji napadaju windows tako sto ulecu kroz rupe u sistemu preko ovih ogoljenih portova. Zapravo citava grupa IRC - worm virusa...

Dule_smor

 Pa to sam ja i mislio, svako moze da otvori kanal na mircu, mozete i da stavite bota itd.